تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

الاستوگرافی پستان در تهران

امروزه متخصصین در صورتی که تشخیص دهند فرد در معرض ابتلا به بیماری‌های سینه است برای آن‌ها الاستوگرافی پستان تجویز خواهد کرد. یکی از سؤالاتی که برای بسیاری از متقاضیان به وجود می‌آید این است که الاستوگرافی پستان با سونوگرافی معمولی چه تفاوتی دارد؟ پاسخ ساده‌تر این روش علاوه بر آن که می‌تواند شکل ظاهری و بافت مورد نظری که در سونوگرافی معمولی مشخص می‌شود، اطلاعات مختلفی در خصوص سختی بافت سینه نیز ارائه دهد. در حقیقت این روش در کنار سونوگرافی انجام می‌شود تا متخصص بتواند تشخیص بهتری داشته باشد.

الاستوگرافی پستان چگونه است؟

در الاستوگرافی پستان پزشک یک پروب امواج فراصوت و یا به اصطلاح UR را بر روی پوست قرار خواهد دارد؛ فرکانسی که دستگاه به بدن ارتعاش می‌دهد، بدون هیچ گونه درد و با فرکانس بسیار پایین به اندام مورد نظر می‌رسد. با استفاده از سرعت حرکت ارتعاشات تصویر برداری UR و MR اندام مورد نظر بررسی خواهد شد. در انتهای این کار کامپیوتر نقشه‌ای تحلیل خواهد کرد، این نقشه در حقیقت سختی  یا کششی بودن اندام را مورد بررسی قرار داده است.

نحوه انجام الاستوگرافی پستان

تکنیک‌های مورد استفاده در الاستوگرافی پستان

در حقیقت تکنیکی که در این روش تشخیص مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به برخی از خواص مکانیکی تعریف می‌شود که می‌تواند بافت‌ها و میزان بافت توده‌ای را مورد بررسی قرار دهد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های الاستوگرافی پستان این است که متقاضی بدون نیاز به بیوپسی و نمونه برداری متوجه توده‌های خوش‌خیم، بدخیم و یا حتی سرطانی در سینه‌های خود می‌شود. از اصلی‌ترین ویژگی‌های این روش تشخیصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه توده

 در این روش تشخیصی به دلیل دسموپلاستی تومورها، ضایعات سخت با کاهش خاصیت کشسانی خود و کشش در الاستوگرافی بسیار بزرگ‌تر از حالت سونوگرافی معمولی نمایان می‌شوند. در نتیجه پزشک به راحتی می‌تواند اختلاف بین اندازه تومور را محاسبه کند. لازم به ذکر است در صورتی که نسبت بالای 31/1 باشد، تومور به عنوان تومور بدخیم معرفی می‌شود.

 • سختی بافت

سنجش تشخیص در حقیقت به عنوان معیاری برای میزان و توزیع بافت موجود در توده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است توده‌هایی که بدخیم هستند نسبت به توده‌هایی خوش‌خیم هستند کمی سفت‌تر و تراکم بالاتری دارند. در روش الاستوگرافی پستان سختی بافت بر پایه یکی از این دو روش به دست خواهد آمد:

 • در بافت‌های سخت، امواج صوتی سریع با سرعت بیشتری از آن عبور می‌کند، این در حالی است که در بافت‌های نرم به این صورت نیست
 • در صورتی که امواج صورتی فشار وارد کنند، بافت‌هایی که سخت‌تر هستند کمتر از بافت‌هایی که نرم هستند تغییر شکل می‌دهند.

✅ فرق الاستوگرافی پستان با ماموگرافی پستان چیست؟

چه زمان برای شما الاستوگرافی پستان تجویز می‌شود؟

به این نکته توجه داشته باشید پزشک در صورتی که تشخیص‌های زیر را دهد برای متقاضیان خود الاستوگرافی پستان را تجویز خواهد کرد:

 • بانوانی که در معرض خطر سرطان سینه هستند و نمی‌توانند ام آر آی انجام دهند.
 • بانوانی که باردار هستند و نباید در معرض اشعه ایکس قرار گیرند.
 • خانم‌هایی که پستان‌های متراکمی دارند و سینه آن‌ها بافت غده‌ای و پیوندی زیادی دارد اما بافت چربی در آن دیده نمی‌شود.

از الاستوگرافی پستان برای تشخیص چه اختلالاتی استفاده می‌شود؟

امروزه متخصصین برای تشخیص سرطان سینه و دیگر بیماری‌های از روش سونوگرافی استفاده می‌کنند. این در حالی است که الاستوگرافی پستان روشی بسیار جدیدتری به شمار می‌رود و می‌تواند اطلاعات تکمیل‌تری در خصوص انواع بیماری‌های پستان به متخصص ارائه دهد. 

 • همان طور که در بالاتر به این نکته اشاره کردیم این روش تشخیص می‌تواند خوش‌خیم و یا بدخیم بودن توده‌های سینه‌ای را تشخیص دهد. علاوه بر این موضوع می‌تواند میزان سفتی بافت و اطلاعات تکمیلی در خصوص بافت شناسی را نیز مشخص کند.
 • الاستوگرافی پستان می‌تواند به راحتی ضایعات توده‌ای شکل و ضایعات غیر تودهٔ را از یکدیگر تشخیص دهد
 • این روش می‌تواند در خصوص اثر درمان و یا حتی اثر درمان با استفاده از داروهای ضد سرطانی را نیز ارزیابی کند.
مزایای الاستوگرافی پستان

مزایای الاستوگرافی پستان چیست؟

این روش تشخیصی دارای مزیت‌های بی شماری است که در ادامه شما را با انواع این مزیت‌ها آشنا خواهیم کرد:

 • تصویر برداری در این روش غیر تهاجمی می‌باشد
 • تشخیص انواع بیماری‌ها در سریع‌ترین روش ممکن
 • تصوير كردن ساختار پلاك شـرياني
 • این روش می‌تواند بخش وسیع‌تری از پستان‌ها را مورد بررسی قرار دهد و حتی می‌تواند پیش بینی خطر ابتلا به عارضه‌های سرطان پستان را نیز انجام دهد
 • تصويربرداري داخل وريدي
 • این روش می‌تواند توده‌های سخت‌تر را از توده‌های نرم‌تر تشخیص دهد
 • تغییرات غیر طبیعی ناشی از ایجاد تومور با استفاده از این روش تشخیصی قابل تشخیص خواهد بود.

نتیجه عکس‌های الاستوگرافی پستان چگونه تفسیر می‌شود؟

نتیجه تصویربرداری به این روش در حقیقت بر مبنای نتیجه ضایعه با اکوی کم در تصویر B –mode مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که تغییر شکل در قسمت‌های کم دیده شود، این قسمت‌ها به رنگ سبز دیده خواهد شد و بافت پستان نرمال و از نوع درجه 1 قابل ارتجاعی است. این در حالی است که در صورتی که تغییرات به صورت موزاییکی دیده شده باشد به آن درجه 2 گفته می‌شود.

 تغییر شکل سینه تنها در قسمت‌های جانبی دیده می‌شود و در مرکز سینه تغییر دیده نمی‌شود، مرکز به رنگ آبی و اطراف به رنگ سبز تشخیص از نوع درجه 3 خواهد بود. در صورتی که کل ناحیه سینه به رنگ آبی دیده شود درجه 4 و یا درجه 5 نام دارد. لازم به ذکر است در صورتی که بتوان تصویر برداری مناسبی را انجام داد، باید پروب به آرامی بر روی سینه‌ها قرار داده شود به گونه‌ای که هیچ گونه فشاری بر روی سینه‌ها وارد نشود و پستان تغییر شکل ندهد.

هزینه الاستوگرافی پستان چقدر است؟

هزینه‌هایی که شما باید برای روش الاستوگرافی پستان پرداخت کنید توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد. اما در این راه عوامل بسیاری می‌تواند بر روی هزینه نهایی شما تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • مرکزی که شما الاستوگرافی پستان را در آن انجام می‌دهد
 • بیمه درمانی

سخن آخر

امروزه یکی از روش‌های غیر تهاجمی برای تشخیص انواع تومور، سرطان سینه و.. استفاده از الاستوگرافی پستان می‌باشد. پزشک در صورتی که تشخیص دهد فرد در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های پستان باشد می‌تواند در کنار سونوگرافی معمولی برای داشتن اطلاعات تکمیلی‌تر در خصوص اندازه تومور، بافت تومور و… از روش الاستوگرافی نیز استفاده کند تا بتواند تشخیص دقیق‌تری داشته باشد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا