تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

انواع سونوگرافی های ضروری دوران بارداری

انواع سونوگرافی های دوران بارداری شامل چه مواردی می شود؟ آیا می دانید انواع سونوگرافی های دوارن بارداری در غربالگری های سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری شامل چه مواردی می شود؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم به هر آنچه باید در این مورد بدانید، بپردازیم. اگر می خواهید مهم ترین آزمایش های دوران بارداری را بشناسید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آیا انواع سونوگرافی های دوران بارداری برای همه یکسان است؟

در برخی موارد ممکن است نیاز به بررسی های بیشتر و در نهایت انجام آزمایش های بیشتری در دوارن بارداری باشد. بهش همین دلیل نمی توان گفت همه سونوگرافی های دوارن بارداری برای همه افراد یکسان است. چرا که ممکن است در برخی موارد نیاز به انجام آزمایش های بیشتری باشد. در ادامه مقاله به همه سونوگرافی های روتین دوارن بارداری که برای همه افراد توصیه می شود، اشاره خواهیم کرد.

انواع سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول دوران بارداری

سونوگرافی های سه ماهه اول دوران بارداری به دو دسته آزمایش های لازم و آزمایش های تکمیلی تقسیم بندی می شود که متخصص زنان و زایمان به شما هر آنچه باید در اینباره بدانید را خواهد گفت. اما در ادامه به برخی از مهم ترین و ضوروی ترین آن ها در طول 12 هفته اول اشاره خواهیم کرد.

اولین سونوگرافی دوران بارداری چه زمانی است؟

اولین سونوگرافی دوران بارداری تقریبا در 6 هفتگی انجام می شود. در این سونوگرافی وضعیت تشکیل ساک بارداری، جسم زرده و همچنین جنین بررسی می شود. این اولین سونوگرافی دوران بارداری است. این سونوگرافی ممکن است در شش هفتگی صورت نپذیرد. به این دلیل که بارداری در 6 هفتگی تشخیص داده نشود. اما معمولا در 6 تا 8 هفتگی انجام می شود. در این سونوگرافی می توان مواردی از جمله بارداری های خارج از رحم، بارداری پوچ را شناسایی و تشخیص داد. این سونوگرافی ممکن است به روش ترنس اینال انجام شود. اما عموما از روی شکم (به روش ابدومینال) انجام خواهد شد.

همچنین بررسی تشکیل قلب جنین ممکن است در این سونوگرافی بررسی شود.  

سونوگرافی nt

سونوگرافی nt  که بین هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می شود. در سه ماهه اول دوران بارداری، متخصص برخی از اختلالات ژنتیکی و کروموزومی جنین از جمله سندرم داون را بررسی خواهد کرد. این سونوگرافی اولین غربالگری دوران بارداری محسوب می شود و ممکن است متخصص در طی آن از ععکس برداری رنگی رحم نیز استفاده کند.

سونوگرا فی سه ماهه دوم دوران بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم دوران بارداری شامل سونوگرافی آنومالی است. زمان انجام این آزمایش از 18 تا 20 هفتگی بارداری است. این سونوگرافی کمی بیشتر طول می کشد و در آن امکان بررسی بخش هایی مختلف بدن جنین و ساختار اجزای او وجود دارد. علاوه بر مغز، قلب، ستون فقرات، صورت، شکم و.. وضعیت جفت، مایع آمونیوتکی و نحوه قرار گیری نیز بررسی می شود. همچنین در سونوگرافی سه ماهه دوم دوران بارداری امکان تعیین جنسیت وجود دارد.

در صورت وجود برخی اختلالات امکان تکرار این سونوگرافی در سه هفته دوم بارداری وجود دارد.

در برخی اوقات در صورتی که در سونوگرافی آنومالی جنین مورد مشکوکی دیده شود، ممکن است برخی دیگر از آزمایش ها از جمله سونوگرافی سه بعدی جنین و یا اکو قلب جنین توصیه شود.

اهمیت سونوگرافی کالر داپلر یا رنگی در سونوگرافی آنومالی

بررسی وضعیت خون رسانی رحم با سونوگرافی کالر داپلر بررسی می شود. به منظور کاهش رشد جنین و خطر فشار خون در سونوگرافی nt و آنومالی اسکن از سونوگرافی رنگی رحم استفاده می شود.

همچنین در صورتی که رشد جنین کم باشد، بررسی وضعیت خون رسانی رحم الزامی خواهد بود.

بررسی فیزیکی

بررسی فیزیکی برای بررسی اندازه دهانه رحم ممکن است در دوره های مختلف بارداری انجام بگیرد. معمولا اولین بررسی در سه ماهه دوم انجام می شود.

سونوگرافی های ضروری دوران بارداری

سونوگرافی سه ماهه سوم دوران باردارری

در سه ماهه سوم دوران بارداری آخرین سونوگرفی برای بررسی وضعیت سلامت جنین انجام می شود. این سونوگرافی در سن 28 تا 32 هفته بارداری انجام می شود و به سونوگرافی رشد معروف است.  

آخرین سونوگرافی دوران بارداری

سونوگرافی در 36 هفته بارداری به منظور تعیین نوع زایمان و وزن جنین و بررسی می شود. بعد از این سونوگرافی می توان در ارتباط با نوع زایمان (طبیعی و یا سزارین) اظهار نظر کرد.

انجام چند سونوگرافی در بارداری نیاز است؟

پاسخ به این سوال بستگی به آن دارد که آیا بارداری پرخطر است یا خیر؟ در صورتی که مادر بیماری های زمینه ای داشته باشد و یا در بارداری های چند قلویی، ممکن است تعداد سونوگرافی بیشتر شود و به این ترتیب فواصل انجام سونوگرافی ها به ترتیبی که در مقاله ذکر کردیم نخواهد بود.

اما به صورت معمول تعداد 4 الی 5 سونوگرافی در تمام طول بارداری ضروری می باشد.

سونوگرافی اورژانسی دورن بارداری

برخی خاز سونوگرافی ها در ی ارداری معمول ممکن است توصیه نشود. اما در برخی موارد بارداری های پرخطر توصیه می شود. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سونوگرافی آگرتا برای بررسی چسبندگی جفت در مادرانی که سابقه زایمان سزارین قبلی داشته اند.
  • سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل جهت بررسی سلامت و حرکت جنین، تنفس جنین و مایع اطراف در مادرانی که از کاهش تحرک جنین در شکم شکایت دارند و یا مادرانی که از وقت زایمان آن ها گذشته است، توصیه می شود.

سونوگرافی های خارج از نوبت برای بررسی وضعیت های غیر طیعی به صورت اورژانسی برای مادر تجویز می شود. از جمله آن ها می توان به آبریزش و خونریزی در حین بارداری اشاره کرد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا