تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

بارداری خارج از رحم و تشخیص آن

بارداری خارج از رحم به معنای رشد تخمک لقاح یافته خارج از مکان مناسب بارداری که همان رحم است، می باشد. در اکثر موارد، تخمک بارور شده درون رحم به طور طبیعی رشد می‌کند. اما در برخی موارد، جنین در مکان‌های دیگری مانند لوله فالوپ، گردن رحم یا حتی در شکم و دیگر اندام های تولید مثل بانوان قرار می‌گیرد. این شرایط به طور کلی به عنوان بارداری خارج از رحم شناخته می‌شوند. اکثر مادرانی که باردار می شوند، در ابتدا نگران این موضوع هستند که آیا بارداری آن ها خارج از رحم است یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت تشخیص حاملگی خارج از رحم تنها با آزمایش امکان پذیر است که در ادامه مقاله به صورت دقیق تر به این موضوع خواهیم پرداخت.

نشانه های بارداری خارج از رحم چیست؟

حاملگی خارج از رحم عمدتا با خونریزی و درد شدید در ناحیه شکم همراه است. این وضعیت معمولا در هفته‌های اول بارداری تشخیص داده می ‌شود، اگرچه در برخی موارد ممکن است دیرتر نیز شناسایی شود. مادامی که مشا علائم مشکوک و غیر معمول نظیر علائم تقویت شده بارداری را مشاهده کردید، لازم است به منظور بررسی های دقیق تر در این زمینه اقدام کنید.

تشخیص باردرای خارج از رحم

اولین اقدام بعد از بارداری خارج از رحم چیست؟

این اختلال احتیاج به مراقبت پزشکی فوری دارد زیرا می ‌تواند عوارض جدی از جمله خونریزی شدید و نیاز به جراحی فوری داشته باشد. در برخی موارد، این نوع بارداری به طور خود به خودی با سقط جنین پایان می یابد. اما اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است نیاز به روش‌های درمانی و مداخلات پزشکی برای سقط جنین باشد.

آیا پیشگیری از بارداری خارج از رحم امکان پذیر است؟

بهترین روش برای پیشگیری از بارداری خارج از رحم، مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی منظم در طول دوره حاملگی است. اگر شما در معرض خطر آن هستید، مشاوره و درمان با پزشک و متخصص زنان و زایمان می ‌تواند به شما کمک کند. در صورتی که شما باربارداری پوچ و یا باردای خارج از رحم را تجربه کردید و یا حتی سابقه سقط جنین خود به خودی را داشته اید، لازم است متخصص خود را در جریان قرار دهید. چرا که ممکن است احتمال آن در وهله های بعد برای شما بیشتر از دیگر افراد باشد.

بارداری خارج از رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص اینکه بارداری شما سالم است یا خیر لازم است مراحلی طی شود. در طی هر کدام از این مراحل ممکن است متخصص به این نتیجه برسد که بارداری طبیعی نخواهد بود.

  • بررسی سوابق پزشکی: پزشک شما ممکن است درباره علائمی که شما تجربه می‌کنید، بارداری‌های قبلی، تاریخچه عفونت‌ و یا بیماری های قبلی و سابقه عمل جراحی در زمینه زنان و زایمان سوالاتی بپرسد.
  • بررسی بالینی: برای بررسی علائم فیزیکی مرتبط با بارداری خارج از رحم در برخی موارد معاینات فیزیکی صورت میگیرد. این ممکن است شامل معاینه شکم و یا استفاده از روش های دقیق تر نظیر سونوگرافی واژینال باشد.
  • آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند به تشخیص بارداری خارج از رحم کمک کند. سطح هورمون بتا-HCG (سرمی) در خون اندازه‌گیری می‌شود. البته میزان آن به بسیاری از موارد نظیر بارداری چند قلویی نیز بستگی دارد.
  • سونوگرافی: سونوگرافی به عنوان یک روش تصویربرداری در هفته ششم بارداری استفاده می شود. این روش ممکن است تشخیص این امر را تایید کند و مکان جنین را نشان دهد.

هر کدام از موارد بالا ممکن است برای تشخیص بارداری پوچ نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در برخی موارد، نیاز به روش‌های تشخیصی پیشرفته تر وجود دارد. همچنین در برخی موارد نیاز به گذشت زمان وجود دارد. به همین دلیل ممکن است بارداری خارج از رحم به سرعت شناسایی نشود.

تشخیص بارداری خارج از رحم با بی بی چک

تشخیص بارداری خارج از رحم با بی بی چک امکان پذیر نخواهد بود. چرا که در صورت وجود آن نیز نیز هورمون های بارداری در بدن بانوان ایجاد می شود و علائم و نشانه های بارداری نمایان میشود. برای اطمینان از سلامت مادر و جنین لازم است سونوگرافی های ضروری دوران بارداری انجام شود.

بنابراین مهم است که در صورتی که شما شک دارید یا علائمی از آن را تجربه می‌کنید، به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب دریافت کنید.

سوالات متداول

آیا در صورت وجود بارداری خارج از رحم بارداری های بعدی نیز همینگونه خواهد بود؟

این مسئله هیچ قطعیتی ندارد. اما در صورتی که مادر بارداری خارج از رحم را تجربه کرده است، لازم است برای بارداری های بعدی تحت نظر متخصص باشد.

برای تشخیص حاملگی خارج از رحم به کجا مراجعه کنیم؟

به این منظور می توانید به مرکز سونوگرافی برای انجام آزمایش های لازم و ضروری دوران بارداری مراجعه کنید و در آخر به منظور تفسیر ارائه راهکار های لازم به متخصص زنان مراجعه کنید. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا