تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

افتادگی رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

افتادگی رحم مشکلی است که بانوان زیادی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. زمانی که سن بالا می‌رود یا در اثر اتفاقات دیگر عضلات و ماهیچه‌های لگن ضعیف می‌شوند، مشکلات زیادی به می‌آید. رحم نیز قسمتی از بدن است که به عضلات لگن وابسته است و می‌تواند دچار افتادگی شود. این بیماری در صورت پیشرفت می‌تواند خطرناک باشد و عارضه‌های مختلفی را به وجود بیاورد. در ادامه با نحوه تشخیص و علائم  افتادگی رحم آشنا خواهید شد.

افتادگی رحم چگونه است؟

زمانی که ماهیچه‌ها و رباط‌های لگن ضعیف می‌شوند و دیگر نمی‌توانند اندام‌ها در موقعیت عادی خود نگه دارند، افتادگی رحم رخ می دهد. این عارضه که به آن افتادگی اندام لگنی نیز می‌گویند، نوعی مشکل است که در آن رحم یا قسمت‌هایی از واژن از شکل طبیعی خود خارج می‌شود. افتادگی رحم یک بیماری نسبتا شایع در میان بانوان است که بروز آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و سونوگرافی سه بعدی رحم یکی از راهکار های تشخیص آن است.

تشخیص افتادگی رحم با سونوگرافی

در این بیماری عضلات لگن ضعیف می‌شوند و در نتیجه رحم دچار افتادگی خواهد شد. این عضلات ممکن است به دلایل مختلفی از جمله زایمان‌های مکرر، از دست دادن استروژن، آسیب در دوران بارداری یا دلایل ژنتیکی مقاومت خود را از دست بدهند. شانس ابتلا به افتادگی رحم در اثر این اتفاقات بیشتر خواهد شد:

  • زایمان‌های متعدد
  • یائسگی
  • سرفه مزمن
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • به دنیا آوردن نوزاد بزرگ

افتادگی رحم زمانی رخ می‌دهد که در اثر تضعیف شدن عضلات لگن، رحم به داخل واژن حرکت کند. گاهی اوقات ممکن است رحم از دهانه واژن نیز خارج شود. تقریبا نیمی از زنان در سنین یائسگی به این عارضه مبتلا می‌شوند.

افتادگی رحم چه علائمی دارد؟

اگر نسبت به داشتن افتادگی رحم شک دارید، علائمی وجود دارد که پزشک با مشاهده آن‌ها می‌تواند این مشکل را تشخیص دهد. این علائم به شرح زیر هستند:

عفونت مثانه

وقتی که رحم به سمت پایین حرکت می‌کند، به تدریج روی اعضای دیگر بدن مانند کلیه‌ها و مثانه نیز تاثیر می‌گذارد. این امر باعث فشار آوردن به مثانه و عفونت کردن آن می‌شود که تکرر ادرار و درد در هنگام ادرار کردن  را به وجود می‌آورد.

مشکلات رابطه جنسی

اگر در هنگام برقرای رابطه جنسی احساس درد زیادی می‌کنید، این امر می‌تواند نشان دهنده افتادگی رحم باشد. درد کشیدن در هنگام رابطه جنسی می‌تواند بر عملکرد جنسی و کیفیت رابطه تاثیر مستقیمی داشته باشد.

سنگینی و احساس فشار

وقتی می‌نشینید یا راه می‌روید، در ناحیه خود احساس فشار یا وزن زیاد می‌کنید. این اتفاق می‌تواند ناراحت کننده باشد و درد زیادی برای شما به همراه بیاورد. درد این مشکل هنگام ایستادن بیشتر خواهد شد.

کمر درد و مشکلات حرکت روده

افتادگی رحم مشکلی است که می‌تواند تمام تحریکات روده و فعالیت آن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث به وجود آمدن یبوست شود. همچنین وقتی در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی به خود فشار می‌آورید، دچار کمردرد نیز خواهید شد.

خونریزی واژن

وقتی افتادگی به صورت کامل باشد، قسمتی از آن از دهانه واژن بیرون می‌زند که معمولا قابل مشاهده است و می‌تواند باعث به وجود آمدن خونریزی در این قسمت شود. این امر به دلیل التهاب یا تحریک بافت صورت می‌گیرد. همچنین در اثر این اتفاق عفونت نیز به وجود می‌آید که باید تحت بررسی پزشک قرار بگیرد.

افتادگی رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص افتادگی رحم معمولا به راحتی انجام نمی­شود. برای تشخیص دقیق آن لازم است که در ابتدا با انواع آن آشنا شوید که به شرح زیر هستند:

افتادگی رحم ناقص

در این نوع افتادگی، رحم تا حدی به داخل واژن می‌رود، اما بیرون نمی‌زند. رحم توسط رباط‌ها و عضلات در جای خود نگه داشته می‌شود. ماهیچه‌ها می‌توانند تضعیف شوند که منجر به افتادگی رحم خواهد شد. هنگامی که عضلات لگن تضعیف می‌شوند، رحم ممکن است از موقعیت طبیعی خود بیرون بیاید.

سونوگرافی ترنس واژینال ممکن است به عنوان یک راه برای تشخیص افتادگی رحم استفاده شود.

افتادگی رحم کامل

وقتی قسمتی از رحم از دهانه واژن بیرون بزند به آن افتادگی رحم کامل می‌گویند. این وضعیت بر اساس شدت آن درجه بندی می‌شود و تعیین می‌شود که رحم تا چه اندازه پایین آمده است.

تشخیص این بیماری معمولا پس از بررسی علائم و معاینه لگنی انجام می‌شود. در طول معاینه لگن، ممکن است پزشک از شما بخواهد که عضلات لگن خود را منقبض کنید. این امر به پزشک کمک می‌کند تا قدرت عضلات لگن شما را بسنجد. همچنین با این کار میزان لغزیدن رحم به داخل واژن مشخص خواهد بود. اگر علائم به خوبی مشخص نباشند، پزشک برای شما ام آر آی یا سونوگرافی تجویز خواهد کرد.

تشخیص افتادگی رحم با سونوگرافی

همان طور که اشاره کردیم، یکی از راه‌های تشخیص افتادگی رحم، انجام سونوگرافی است. در این روش دیگر لازم نیست که برای انجام معاینات لگنی روی تخت دراز بکشید، بلکه معاینه از روی شکم و با استفاده از پروب انجام خواهد شد. با زدن مایعی روی شکم معاینه آغاز می‌شود و تصاویر درون شکم در صفحه نمایش داده می‌شود. اگر رحم شما دچار افتادگی شده باشد، پزشک می‌تواند میزان دقیق آن و سایر اعضای بدن درگیر را تشخیص دهد.

در سونوگرافی رحم چه چیزهایی مشخص می شود؟

پس از تشخیص کامل و نشان دادن نتایج سونوگرافی رحم به پزشک می‌توانید درمان افتادگی رحم را آغاز کنید. پروسه درمان این بیماری از چند مرحله تشکیل شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و معاینه فیزیکی، با ما تماس بگیرید و برای تعیین وقت معاینه اقدام کنید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا