تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که بانوان در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. سندرم تخمدان پلی کیستیک موجب ایجاد کیست های متعدد در تخمدان ها می شود که این مورد می تواند موجب ایجاد اختلالاتی شود. برای تشخیص تنبلی تخمدان ممکن است آزمایش هایی از جانب متخصص زنان به شما توصیه شود.

تشخیص تنبلی تخمدان معمولاً توسط یک پزشک انجام می‌شود و در این رابطه چندین روش استفاده می‌شود. در ادامه، به برخی از روش‌های تشخیصی برای تنبلی تخمدان اشاره خواهم کرد.

علائم تنبلی تخمدان

شناخت علائم تنبلی تخمدان برای مراجعه به متخصص زنان و تشخیص زودهنگام این اختلال ضروری است. برخی از اصلی ترین علائمی که بانوان در تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می کنند، شامل علائم زیر می شود:

 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • رشد غیر طبیعی موهای زائد
 • افزایش وزن
 • ریزش موهای وسط سر
 • سردرد
 • علائمی از جمله جوش زدن به صورت غیر عادی
 • مشکلات ناباروری

این علائم به این علت ایجاد می شود که هورمون مردانه، هورمون تستوسترون، در بدن افرادی که مبتلا به اختلال تخمدان هستند، بیشتر می شود.

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

اولین علائمی که معمولا برای آن به متخصص برای تشخیص تنبلی تخمدان مراجعه می شود، اختلال در دوران قاعدگی  است. البته این علائم ممکن است برای همه افراد یکسان نباشد. همچنین این اختلال ممکن است در همه افراد علائم مشابه نداشته باشد. در هر صورت مراجعه به متخصص در این زمینه ضروری خواهد بود.

مراحل تشخیص کیست تخمدان

تشخیص تنبلی تخمدان ممکن است با آزمایش ها و موارد متعددی مشخص شود. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینه لگنی
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی
 • معاینات فیزیکی

در ادامه مقاله بیشتر به هر کدام از این راهکار ها خواهیم پرداخت.

معاینه فیزیکی

پزشک ابتدا به بررسی پرونده پزشکی شما را بررسی می‌کند، از جمله علائم و نشانه‌هایی که شما تجربه کرده‌اید سپس معاینه فیزیکی انجام می‌شود تا علائمی مانند اندازه تخمدان‌ها، وجود توده‌ها یا آسیب‌های دیگر بررسی شود.

آزمایش خون

آزمایش خون می‌تواند در تشخیص تنبلی تخمدان مفید باشد. پزشک می‌تواند سطح هورمون‌های تخمدانی مانند استروژن، پروژسترون و هورمون‌های محرک فولیکول (FSH و LH) را اندازه‌گیری کند. نسبت بین این هورمون‌ها می‌تواند نشان دهنده وجود تنبلی تخمدان در بانوان باشد.

معاینات لگنی

معاینات لگنی برای بررسی بسیاری از مشکلات و اختلالات بانوان انجام می شود. بررسی اندام تناسلی و تولید مثل بانوان و برخی اختلالات درمعاینات لگنی مشخص می شود. همچنین برای بررسی قطعی ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری باشد.  

سونوگرافی برای تشخیص تنبلی تخمدان

سونوگرافی یکی از اصلی ترین راهکار های تشخیص توده های تخمدان است. با استفاده از سونوگرافی تخمدان، تصویربرداری از تخمدان‌ها و ساختارهای مرتبط با آنها صورت می‌گیرد. این روش می‌تواند در تشخیص تنبلی تخمدان و همچنین بررسی اندازه، شکل و تعداد تخمدان‌ها مفید باشد.

سونوگرافی یکی از اصلی ترین راهکار ها برای تشخیص توده تخمدان است. بنابراین ممکن است بعد از آنکه متخصص به این اختلال مشکوک شود، به شما سونوگرافی را توصیه کند. برای انجام این آزمایش ممکن است سونوگرافی ترنس واژینال هم برای شما توصیه شود. به این ترتیب لازم است آن را در یکی از بهترین مرکز سونوگرافی در شرق تهران انجام دهید تا بتوانید نتایج قابل اعتمادی به دست آورید.

سونوگرافی تخمدان

سونوگرافی برای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

مرکز سونوگرافی و تصویر بردار رسا با جدیدترین امکانات سونوگرافی و وجود پرسنل متخصص خانم از جدیدترین تکنیک ها و همچنین ست بدون درد برای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده خواهد شد.

بهترین زمان برای سونوگرافی در بررسی تنبلی تخمدان چه زمانی است؟

در ارتباط با زمان مناسب میتوانید با پزشک خود در ارتباط باشید اما به طور کلی میتوان گفت بهترین زمان برای تشخیص این اختلال زمانی است 14 روز از سیکل قاعدگی شما باقی مانده است. البته لازم به ذکر است که برای تشخیص این اختلال با سونوگرافی ترنس واژینال و یا ابدومینال می توانید حتی در زمان دوره سیکل قاعدگی نیز اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین زمان سونوگرافی رحم و تخمدان را بخوانید.

سخن آخر

در هر صورت، تشخیص نهایی و تعیین درمان مناسب برای تنبلی تخمدان بستگی به نتایج این آزمایش‌ها با مشاوره دقیق با پزشک مشخص می شود. بنابراین، مهم است که با پزشک خود در مورد علائم و نگرانی‌های خود صحبت کنید تا تشخیص و درمان مناسب برای شما تعیین شود.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا