تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

تشخیص حاملگی پوچ با سونوگرافی

بارداری پوچ چه علائمی دارد؟ آیا می دانید در بارداری پوچ چه علائمی ایجاد می شود؟ گاهی در هنگام انجام سونوگرافی های لازم در دوران بارداری مشخص می شود، بارداری پوچ اتفاق افتاده است. به این ترتیب لازم است آزمایش های تکمیلی لازم برای تایید این موضوع صورت بگیرد. حاملگی پوچ یکی از اصلی ترین دلایل سقط جنین در میان بانوان کشور است. در این مقاله قصد داریم به شیوه تشخیص دقیق بارداری پوچ و هر آنچه باید در ارتباط با این مورد بدانید، بپردازیم.

اصلی ترین راهکارهای تشخیص حاملگی پوچ

برای تشخیص از دو روش سونوگرافی و آزمایش خون استفاده می شود و در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک لازم است برای تشخیص، اقدام کنید.

تشخیص حاملگی پوچ با سونوگرافی
تشخیص حاملگی پوچ با آزمایش خون

بارداری پوچ به چه وضعیتی اطلاق می شود؟

قبل از آنکه به شیوه تشخیص حاملگی بدون جنین با سونوگرافی بپردازیم، لازم است به تعریف بارداری پوچ اشاره کنیم. اصطلاح بارداری پوچ (بدون جنین) به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن، تخمک تخمدان به طور طبیعی تخمک‌گذاری می‌کند  و لقاح شکل میگیرد اما جنین درون رحم شکل نمی‌گیرد یا پس از شکل‌گیری جنین در مراحل اولیه رشد متوقف می شود. بارداری پوچ ممکن است بدون علائم خاصی رخ دهد و تنها از طریق آزمایش خون یا سونوگرافی قابل تشخیص باشد.

در سونوگرافی رحم چه چیزهایی مشخص می شود؟

چه زمانی باید برای تشخیص بارداری پوچ اقدام کرد؟

چه زمانی باید برای تشخیص بارداری پوچ اقدام کرد؟ این یکی از اصلی ترین سوالات مادران نگرانی است که می خواهند در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنند. برای این مورد لازم است به علائم این باردای توجه کنید. با آنکه علائم بارداری پوچ بسیار مشابه بارداری است، ممکن است تشخیص آن تنها با سونوگرافی میسر باشد، اما از اصلی ترین علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نشانه‌های اولیه بارداری: در مراحل اولیه بارداری پوچ، ممکن است علائم مشابه بارداری عادی وجود داشته باشد. این علائم شامل تاخیر در قاعدگی، درد و حساسیت سینه، افزایش ادرار، خستگی و افزایش حساسیت به بوها می‌شود. در بارداری پوچ حتی ممکن است این علائم بیشتر باشد.
  • نشانه‌های نامطلوب: در بارداری پوچ، ممکن است شامل علائم بارداری نامطلوب باشد. این ممکن است شامل خون ریزی واژن، درد شکمی شدید یا ناراحتی شدید در منطقه لگن باشد.
  • درد شکمی شدید و ناراحتی از دیگر علائم بارداری پوچ است.

حاملگی پوچ در برخی شرایط میتواند بدون علامت باشد و در سونوگرافی مشخص شود. در برخی موارد نیز تا زمان سقط جنین مشخص نمی شود. بارداری پوچ یکی از اصلی ترین علائم سقط جنین خود به خودی در جهان است.

تشخیص بارداری پوچ

سونوگرافی در بارداری پوچ چه چیز هایی را نشان می دهد؟

در سونوگرافی، بارداری پوچ (بدون جنین) می‌تواند با استفاده از مشاهده و تشخیص علائم زیر مشخص شود:

  • عدم مشاهده جنین: در بارداری پوچ، در سونوگرافی جنین در کیسه بارداری مشاهده نمی شود. این به این معنی است که جنین شکل نگرفته و درون رحم وجود ندارد.
  • عدم مشاهده کیسه زرده: کیسه زرده یک ساختار کوچک است که در سونوگرافی قابل تشخیص است. در بارداری پوچ، کیسه زرده نمایان نمی‌شود یا حضور آن مبهم است.
  • عدم تشکیل پوسته جنین: در سونوگرافی، معمولا پوسته جنین (fetal membrane) به صورت یک لایه نازک حول جنین دیده می‌شود. در بارداری پوچ، این پوسته ممکن است فاقد بافت باشد و یا کمتر توسعه یافته باشد.
  • اندازه غیرعادی رحم: در بارداری پوچ، رحم ممکن است اندازه غیرعادی یا کوچکتر از حد متوسط باشد. این نشانگر عدم رشد جنین است.

در صورت شک و مشکل در بارداری، مهم است با یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک شما با بررسی تصاویر سونوگرافی و انجام ارزیابی‌های لازم، می‌تواند بارداری پوچ را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

بارداری پوچ در چه زمانی با سونوگرافی مشخص می شود؟

بارداری پوچ معمولا در طی سونوگرافی اولیه قابل تشخیص است. این در حدود 5 الی 6 هفته بعد از آخرین پریود قاعدگی شما انجام میگیرد. در این مرحله، با توجه به اندازه رحم و تشکیل کیسه زرده و پوسته جنین در سونوگرافی، می‌توان بارداری پوچ را تشخیص داد.

با این حال، در برخی موارد، بارداری پوچ در سونوگرافی اولیه قابل تشخیص نیست و ممکن است نیاز به تکرار سونوگرافی وجود داشته باشد. این ممکن است به دلیل این باشد که جنین در مراحل اولیه رشد خود را آغاز نکرده است و یا اندازه رحم و ساختار‌های جنینی هنوز قابل تشخیص نیستند. در چنین مواردی، ممکن است سونوگرافی دو هفته بعد تکرار شود..

در صورتی که شما مشکوک به بارداری پوچ هستید و یا علائم نامطلوبی را تجربه می‌کنید، مهم است به پزشک خود مراجعه کرده و سونوگرافی و معاینات لازم را انجام دهید.

آزمایش خون در تشخیص بارداری پوچ چگونه عمل می کند؟

ممکن است به تنهایی نتوان با آزمایش خون حاملگی بدون جنین را تشخیص داد. اما بررسی هورمون حاملگی یکی دیگر از فاکتورهای تشخیص است. گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) در آزمایش خون مورد ارزیابی قرار می گیرد. در بارداری پوچ این هورمون بیشتر از بارداری طبیعی است. اما بالا بودن این هورمون می تواند به دلایل دیگر نیز ایجاد شود. بنابراین برای تشخیص آن باید اول به متخصص زنان و بعد به یک مرکز سونوگرافی خوب در تهران مراجعه کنید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا