تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

تشخیص سرطان دهانه رحم با سونوگرافی

یکی از شایع ترین بیماری هایی که بانوان بالای 50 سال را تهدید می کند، سرطان دهانه رحم است. این اختلال ممکن است در سنین پایین تر نیز دیده شود. به همین دلیل است که جدی گرفتن غربالگری های روتین زنان از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا می توان سرطان دهانه رحم را با سونوگرافی تشخیص داد؟ روش هی تشخیصی مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم

تشخیص زودهنگام امکان موفقیت در پروسه درمان را بالا می برد. سرطان رحم انواع مختلفی دارد که با توجه به آن علائم و شیوه گسترش بیماری نیز ممکن است متفاوت باشد. غربالگری های های زنان به این منظور انجام می شود که بتوان این اختلال را در مراحل اولیه تشخیص داد و با توجه به راهکار های پزشکی مختلف درمان نمود. تشخیص دیر هنگام ممکن است جان بانوان را به خطر بیندازد.

در سونوگرافی رحم چه چیزهایی مشخص می شود؟

سونوگرافی سرطان رحم

انواع روش های تشخیص سرطان دهانه رحم

برای تشخیص سرطان دهانه رحم، چندین روش تشخیصی وجود دارد. در زیر، برخی از اصلی‌ترین روش‌های آن را در ادامه مقاله بررسی می کنیم:

تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم

این آزمایش معمولا به عنوان اولین مرحله در تشخیص این اختلال استفاده می‌شود. در این آزمایش معمولا بیوپسی انجام می شود. به این منظور که اگر بافت غیر طبیعی در دهانه رحم مشاهده شود، نمونه‌ای از سلول‌ برداشته می‌شود و سپس در آزمایشگاه بررسی می‌شود. این آزمایش به منظور تشخیص تغییرات پیش سرطانی و سرطان در مراحل اولیه استفاده می‌شود. انجام تست پاپ اسمیر به عنوان غربالگری های دوره ای زنان الزامی بوده و احتمال تشخیص زودهنگام سرطان رحم را افزایش می دهد.

کولپوسکوپی در تشخیص سرطان رحم

 در این روش، پزشک با استفاده از یک کولپوسکوپ دهانه رحم را مشاهده می‌کند. این روش به پزشک کمک می‌کند تا تغییرات غیرعادی یا سرطانی را تشخیص دهد و در صورت لزوم، بیوپسی از مناطق مشکوک انجام می شود.

تست HPV در تشخیص سرطان دهانه رحم

این آزمایش بررسی می‌کند که آیا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یکی از عوامل اصلی سرطان دهانه رحم است، در بدن شما وجود دارد یا خیر. این آزمایش می‌تواند در تشخیص اولیه و پیشگیری مفید باشد. این تست نیز یکی از مواردی است که هر 5 سال یکبار انجام آن توصیه می شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

مهم است بدانید که برای تشخیص دقیق و قطعی، باید به ترکیبی از این روش‌ها و نتایج تست‌ها و معاینات دیگری که پزشک شما در نظر می‌گیرد، توجه کنید. تنها پزشک متخصص می‌تواند روش‌های مناسب برای شما را تعیین کند و بر اساس شرایط و نیازهای شما، تشخیص و درمان صحیح را ارائه دهد.

همچنین ممکن است از روش های زیر نیز استفاده شود:

  • هیستروسکوپی تشخیصی
  • لاپاراسکوپی تشخیصی

در هر دوی این روش ها تشخیص با کمک ابزار پزشکی و تجهیزات به منظور بررسی بیشتر انجام می شود.

سونوگرافی در تشخیص سرطان دهانه رحم

سونوگرافی یکی از موادی است که با کمک آن می توان رحم و اندام های تولید مثل بانوان را با کمک آن بررسی کرد. در سونوگرافی، پروب با ایجاد امواج صوتی رحم را ارزیابی میکند.

اما برای تشخیص قطعی سرطان رحم، باید از روش‌های تشخیصی دیگر نیز استفاده شود. معمولا سونوگرافی ترکیبی با سایر روش‌های تشخیصی مانند آزمایش‌های خون، بیوپسی و کولپوسکوپی استفاده می‌شود. این روش‌ها به پزشک امکان می‌دهند تا نمونه‌برداری از بافت رحم انجام داده و آن را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال کنند.

سونوگرافی تشخیص سرطان رحم

بنابراین، در تشخیص سرطان رحم، سونوگرافی می‌تواند مفید باشد، اما برای تأیید تشخیص و تعیین درجه و مرحله سرطان، نیاز به استفاده از روش‌های تشخیصی دیگر است. تشخیص نهایی سرطان رحم توسط پزشک متخصص زنان انجام می‌شود.

سونوگرافی ترنس واژینال در تشخیص سرطان دهانه رحم

برای تشخیص سرطان دهانه رحم با سونوگرافی ترنس واژینال، پروب سونوگرافی از طریق واژن وارد می شود. در اکثر موارد سونوگرافی ترنس واژینال برای بررسی بیشتر توصیه می شود. پروب سونوگرافی ترنس واژینال یک پروب تبدیل خواهد بود که تصویر واضح و دقیقی از داخل رحم به دست می آورد.

تشخیص اولیه سرطان دهانه رحم چگونه امکان پذیر است؟

در این شرایط ممکن است ابتدا متخصص زنان از معاینه لگنی و فیزیکی استفاده کند. به این صورت که پزشک ابتدا یک یا دو انگشت خود را وارد اندام تناسلی شما می کند و با دست دیگر به زیر شکم فشار وارد می کند. معاینه فیزیکی ممکن است جزئی از غربالگری های روتین بانوان باشد و یا به علت مشاهده علائم اولیه سرطان دهانه رحم ایجاد شده باشد. در برخی شرایط ممکن است سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده نشود. به این علت که این سرطان معمولا تا مراحل پیشرفته علائمی ایجاد نمی کند. به همین دلیل است که انجام غربالگری های سرطان دهانه رحم با توجه به تجربه متخصص زنان الزامی است.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا