تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

تشخیص سرطان کبد با سونوگرافی

تشخیص سرطان کبد از طریق چه راهکارهایی امکان پذیر است آیا می توان با الاستوگرافی کبد سرطان کبد را پیش بینی کرد؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم هر آنچه لازم است در ارتباط با این مورد بدانید، به شما بگوییم.

سرطان کبد ممکن است رفتار مختلفی داشته باشد. در نوع اولیه، سلول‌های سرطانی مستقیما در بافت کبد شروع به رشد می‌کنند، در حالی که در سرطان کبد ثانویه، سلول‌های سرطانی از سایر مناطق بدن مانند ریه‌ها یا کلیه‌ها به کبد منتقل می‌شوند و در آنجا رشد می‌کنند.

تشخیص زودهنگام از اهمیت زیادی برخوردار است. راهکار های تشخیصی مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تشخیص کبد چرب

سونوگرافی سرطان کبد

روش های تشخیص سرطان کبد

روش های تشخیصی با استفاده از ترکیبی از روش‌ها و آزمایش‌های تشخیصی صورت می‌گیرد. در ادامه، چند روش تشخیصی رایج را بررسی خواهیم کرد:

آزمایش خون در تشخیص سرطان کبد

 آزمایش‌های خون می‌تواند فاکتور هایی را که نشان از سرطان کبد دارد، بررسی کند. برخی از آزمایش‌های خون مانند آزمایش آلفا فتوپروتئین (AFP)، آزمایش تفسیر استاندارد کبد (LFT) و آزمایش‌های بیوشیمیایی دیگر می‌توانند نشان دهنده وضعیت کبد و فعالیت سلول‌های سرطانی باشند. در صورتی که آزمایش خون شما نرمال نباشد، ممکن است آزمایش های دیگری برای تایید این موضوع استفاده شود.

اگرچه به آزمایش خون نمی توان در این مورد کاملا مطمئن بود، اما می تواند علائم سرطان را غربالگری کند.

تشخیص سرطان کبد با سونوگرافی

این روش می‌تواند توده های سرطانی کبد را شناسایی کند و مشخصات آنها را بررسی کند. فیبرو اسکن کبد یکی از روش های دقیق در تشخیص سرطان کبد است.

سونوگرافی  برای تشخیص سرطان کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی است که امکان مشاهده و تحلیل ساختارها و بافت‌های داخلی بدن را فراهم می‌کند.

در سونوگرافی کبد، امواج صوتی از طریق یک دستگاه سونوگرافی به بدن فرستاده می‌شوند. این امواج سپس از بافت‌های داخلی کبد عبور کرده و به صورت بازتاب یا انتشار از بافت‌ها به دستگاه برمی‌گردند. سونوگرافی توانایی تشخیص تغییرات ساختاری مانند  توده های غیرطبیعی، توده‌ها یا ضایعات را در کبد فراهم می‌کند.

وقتی سرطان کبد وجود داشته باشد، تایید آن با سونوگرافی ممکن است به دلیل تغییرات ظاهری در بافت کبد به صورت زمینه نامنظم، توده‌های خارج از حدود کبد، وجود سایت‌های فیبروزی و متاستازها صورت گیرد. با این حال، سونوگرافی به تنهایی قادر به تشخیص قطعی سرطان کبد نیست و نیاز به روش‌های تصویربرداری پیشرفته‌تر مانند CT اسکن و MRI وجود دارد.

تصویربرداری MRI در تشخیص سرطان کبد

 این روش‌های تصویربرداری بیشتر اطلاعات در مورد اندازه، شکل و محل توده‌های سرطانی در کبد ارائه می‌دهند. آنها می‌توانند به مشخص کردن مرحله و گسترش سرطان کمک کنند.

نمونه برداری از بافت سرطانی

برای بررسی دقیق سرطان کبد ممکن است از نمونه برداری استفاده شود. در بیوپسی، نمونه‌ای از بافت کبد با استفاده از سوزن کوچکی برداشت می‌شود و سپس  مورد بررسی قرار می‌گیرد. این روش می‌تواند به مشخص شدن نوع و نشانه‌های سرطان کبد کمک کند.

معمولا پزشکان برای سنجش از چندین روش تشخیصی استفاده می‌کنند و نتایج همه این روش‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا تشخیص نهایی انجام شود. برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بعد از تشخیص سرطان کبد با سونوگرافی و موارد دیگر لازم است این آزمایش ها به صورت روتین برای سنجش پیشرفت بیماری تکرار شود.

بنابراین ممکن است پزشک شما آزمایش های لازم را در مدت زمان مشخص و یا بعد از هر دوره درمان به صورت روتین تکرار کند.

✅ بیشتر بخوانید >> آندومتریوز چیست؟

تشخیص سرطان کبد

اولین اقدام در تشخیص سرطان کبد چیست؟

معمولا در این مورد، سونوگرافی به عنوان مرحله اولیه استفاده می‌شود و در صورت مشاهده تغییرات مشکوک، روش‌های تصویربرداری تکمیلی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند تا تشخیص نهایی تایید شود. همچنین، برای تایید آن، ممکن است نمونه‌برداری بافت (بیوپسی) نیز انجام شود تا سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار گیرند. لازم است توصیه های پزشک در این خصوص را جدی بگیرید و آزمایش های تجویز شده را انجام دهید.

تشخیص سرطان کبد در مراحل اولیه

برای این مورد بهتر است به نشانه های آن توجه جه کنی و برای انجام تست های تشخیص سرطان کبد در اولین فرصت اقدام کنید. برخی از اصلی ترین نشانه های اولیه سرطان کبد شامل مراحل  زیر می شود:

  • احساس درد در ناحیه شکم
  • تورم شکم
  • زردی پوست و سفیدی چشم
  • احساس ضعف عمومی و خستگی
  • کاهش وزن و از بین رفتن اشتها
  • تهوع و استفراغ
  • تغییر رنگ مدفوع

لازم است به این علائم و نشانه ها توجه کنید و برای بررسی های بیشتر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. با آنکه تشخیص سرطان کبد در مراحل اولیه از روی علائم سخت است. این به آن علت است که تومور تنها در کبد ایجاد می شود. اما توجه به این موارد برای انجام آزمایش های لازم کمک کننده است.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا