تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

تشخیص کبد چرب چگونه امکان پذیر است؟

این روزها افراد بسیار زیادی از بیماری کبد چرب رنج می برند. تشخیص کبد چرب یکی از مهم ترین مراحل درمان این بیماری است. برای این امر می توان از تست ها و آزمایشات خاصی استفاده کرد که مهم ترین آن ها شامل آزمایش خون، سونوگرافی، سی تی اسکن، فیبرواسکن کبد، بررسی فیزیکی و… می شوند. هرکدام از این روش به نحوی می توانند به تشخیص این بیماری و درمان آن کمک کنند. ابتلا به کبد چرب را می توان نتیجه افزایش آنزیم های کبدی و التهاب آن دانست که در ادامه این نوشتار به بررسی دقیق تر آن خواهیم پرداخت. تا انتها ما را همراهی کنید

انواع کبد چرب در آزمایش

آشنایی با انواع کبد چرب می تواند به شما در تشخیص کبد چرب کمک های قابل توجهی نماید. دسته بندی کبدهای چرب براساس مصرف و یا عدم مصرف الکل صورت می پذیرد. با توجه به این موضوع می توان گفت که انواع کبد چرب شامل کبد چرب غیر الکلی و کبد چرب الکلی می شوند و هرکدام نشانه های خاصی دارند.

کبد چرب غیرالکی

کبد چرب غیر الکلی خود سه نوع دارد که به صورت زیر هستند.

 • کبد چرب غیر الکی ساده
 • استئوهپاتیت غیر الکلی
 • کبد چرب حاد بارداری

کبد چرب غیر الکی

این نوع کبد چرب نیز به دو دسته تقسیم می گردد و شامل موارد زیر می شود.

 • کبد چرب الکلی ساده
 • استئوهپاتیت الکلی
تشخیص کبد چرب

تعیین گرید کبد چرب

پس از تشخیص کبد چرب می توانید اقدام به تعیین گرید آن نمایید. این گرید نشان دهنده میزان آسیب کبد بوده که در نهایت موجب تعیین درجه کبد چرب می شود. انواع گرید چربی کبد به صورت زیر هستند.

 • کبد چرب گرید 1

این گرید نشان دهنده وارد شدن آسیب های خفیف به کبد می باشد.

 • کبد چرب گرید 2

میزان آسیب در این گرید بیشتر از گرید 1 می باشد و برای درمان آن نیاز به مصرف دارو دارید.

 • کبد چرب گرید 3

گرید 3 اشاره به وارد شدن آسیب شدید به کبد شما دارد که برای درمان آن بایستی به سراغ راهکارهای قوی تری بروید.

نوروسونوگرافی

علائم و نشانه های تشخیص کبد چرب

بروز برخی علائم و نشانه ها می تواند به شما در تشخیص کبد چرب کمک های شایانی نماید. این علائم شامل موارد زیر می شوند و بررسی آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • بروز درد در ناحیه سمت راست و یا بالای شکم
 • ایجاد مشکل در تمرکز و یا سردرگمی
 • بی حالی مداوم و احساس خستگی
 • کاهش اشتها و کاهش وزن
 • ضعف عمومی
 • حالت تهوع
 • تمایل به خونریزی
 • گیجی

نحوه تشخیص کبد چرب

علام و نشانه های نام برده شده در بخش قبل پس از وارد شدن آسیب به کبد بروز می یابند. با توجه به این موضوع می توان گفت در حال حاضر تست و آزمایش های خاصی برای تشخیص کبد چرب وجود دارند که می توانید از آن ها کمک بگیرید. زمانی که به بیماری کبد چرب مبتلا می شوید آنزیم های کبدی شما را نیز افزایش خواهد یافت. این افزایش آنزیم ها را می توان به راحتی از طریق آزمایش خون تشخیص داد؛ بنابراین در این باره نگرانی خاصی وجود ندارد.

علاوه بر آزمایش خون، اثرات افزایش آنزیم ها به واسطه سی تی اسکن و اولتراسوند نیز قابل رویت است. چگونگی تشخیص کبد چرب با استفاده از نمونه خون به این شکل است که ابتدا یک نمونه خون از شما دریافت می گردد. در گام بعد از طریق این نمونه خون میزان آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار می گیرند تا احتمال افزایش آن ها ارزیابی شود. فراموش نکنید که مصرف بالای شکر، کربوهیدرات، تجمع چربی در ناحیه شکم و مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین می توانند زمینه های ابتلا به کبد چرب را افزایش دهند. برای تشخیص این بیماری به بررسی سوابق پزشکی خود و خانواده نیز نیاز دارید. برای این امر پزشک شما به بررسی موارد زیر می پردازد.

 • سابقه پزشکی خانوادگی و احتمال ابتلا به بیماری های کبدی در آن ها
 • بررسی شرایط پزشکی
 • مصرف الکل و یا داشتن عادات بد
 • مصرف داروهای مختلف
 • ایجاد تغییر در سلامت شما طی چند ماه گذشته

سونوهیستروگرافی

روش های تشخیص کبد چرب

به طور کلی تست ها و روش های تشخیص کبد چرب شامل موارد زیر می شوند.

آزمایش تشخیص کبد چرب

بررسی فیزیکی

به عنوان اولین راهکار می توان بررسی فیزیکی را نام برد که طی آن پزشک ناحیه کبد را لمس می کند تا میزان التهاب آن را بررسی نماید. ایجاد التهاب در کبد با استفاده از دست قابل تشخیص است و لمس این التهاب نشان دهنده چرب بودن کبد می باشد.

بیوپسی کبد

از بهترین روش های تشخیص بیماری کبد چرب بیوپسی را می توان نام برد که گزینه عالی برای تشخیص نوع و میزان شدت کبد چرب نیز به شمار می رود. پزشکان از این روش زمانی استفاده می کنند که با واسطه روش های دیگر موفق به کسب نتایج لازم نشوید. حین انجام بیوپسی کبد نمونه ای از کبد برداشته می شود تا بتوان آزمایشات لازم را بر روی آن انجام داد. برای کاهش درد حین انجام بیوپسی کبد از بی حسی موضعی استفاده می گردد.

آزمایش

همان گونه که در بخش های قبل نیز بیان شد آزمایش خون این قابلیت را دارد تا با بررسی افزایش آنزیم های کبدی به تشخیص کبد چرب بپردازد. در صورت ابتلا به کبد چرب این آزمایش به راحتی می تواند افزایش آنزیم ها و ایجاد اختلال در آن ها را تایید کند. افزایش این آنزیم ها موجب ایجاد التهابات کبدی می شود؛ چرا که نسبت به حد استاندارد افزایش قابل توجهی یافته است.

تصویربرداری

سونوگرافی، سی تی اسکن و یا MRI از دیگر روش های بسیار دقیق برای تشخیص بیماری کبد چرب هستند. علاوه بر این می توان از الاستوگرافی بافت نرم نیز استفاده کرد. این روش به بررسی میزان سفتی بافت ها پرداخته و به این طریق بیماری را تشخیص خواهد داد.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که برای تشخیص کبد چرب راهکارهای بسیار زیادی اعم از آزمایش خون، تصویربرداری، بررسی فیزیکی و بیوپسی کبد وجود دارد. هرکدام از این روش ها به نحوی می توانند التهاب و افزایش آنزیم های کبدی را تشخیص دهند. افزایش انزیم ها می تواند موجب ابتلا به کید چرب شود که شما با انجام آزمایش خون می توانید به اطلاعات دقیقی در این باره دست یابید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا