تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی در چیست؟ سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی سونوگرافی‌هایی هستند که در طی دوران بارداری ممکن است به شما توصیه شود. جهت درک تفاوت بین این سونوگرافی‌های لازم است ابتدا توضیحات مختصری در مورد هر کدام از روش‌های نام برده شده داشته باشیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی آنومالی چه فرقی با سونوگرافی سه بعدی دارد؟

سونوگرافی آنومالی یکی از غربالگری‌هایی می‌باشد که در دوران بارداری پیشنهاد می‌شود. با سونوگرافی آنومالی می‌توان به بررسی ناهنجاری‌های جنین پرداخت. نتایج سونوگرافی آنومالی با نمودارهایی که برای رشد جنین وجود دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد و هر گونه اختلال و یا تاخیر در رشد به والدین اعلام خواهد شد.

نتایج این سونوگرافی برای مقایسه با نتایج سونوگرافی‌های قبلی و بعدی باید حفظ شود.

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

انجام این سونوگرافی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

توصیه می‌شود سونوگرافی آنومالی بین هفته‌ی 18 تا 24 بارداری انجام شود. بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی هفته‌ی بیستم بارداری می‌باشد. این یکی از مهم ترین فرق های سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی است.

مواردی که در سونوگرافی آنومالی مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • بررسی آناتومی جنین
 • اندازه‌گیری رشد کودک از جمله دور سر و سایر قسمت‌های بدن
 • بررسی اندام‌های جنین و تشخیص هرگونه ناهنجاری
 • بررسی جفت و مایع آمنیوتیک
 • تشخیص جنسیت نوزاد

در این سونوگرافی بدن، دست، پا، انگشتان دست و پا و سایر ویژگی‌های ظاهری کودک به خوبی قابل تشخیص می‌باشد.

پزشک متخصص سونوگرافی در حین انجام آن به بررسی تمام اندام داخلی جنین می‌پردازد.

همچنین این سونوگرافی یکی از مراحل غربالگری می‌باشد که به تمام مادران باردار پیشنهاد می‌شود. اکثر مادران جنین‌های سالمی دارند و پس از انجام این سونوگرافی با اطمینان خاطر می‌تواند دوران بارداری خود را به پایان برسانند و در صورتی که هرگونه ناهنجاری و یا اختلال در رشد مشاهده شود با انجام مراقبت‌ها و یا درمان‌های مناسب می‌توانند در زمان مناسب بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند.

برخی از ناهنجاری هایی که در آن تشخیص داده می‌شود

 • نقایص ستون فقرات
 • شکاف لب یا کام
 • پای پرانتزی
 • ناهنجاری‌هایی در اندام داخلی
 • ناهنجاری‌های ادراری
 • نقایص عمده‌ی قلبی
 • برخی از بیماری‌های ژنتیکی که علائم ظاهری دارند مانند سندرم داون

نحوه‌ی انجام آن مانند سایر روش‌های سونوگرافی می‌باشد. روی میز مخصوص دراز می‌کشید، ژل سونوگرافی روی شکم شما اعمال می‌شود و با استفاده از پروب سونوگرافی تصاویر جنین بر روی مانیتور ظاهر می‌شود. در حین انجام سونوگرافی، پزشک تصاویری را ثبت می‌نماید و در انتها گزارش کاملی از وضعیت سلامت جنین و جفت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مقایسه سونوگرافی سه بعدی با آنومالی

سونوگرافی سه بعدی مانند سونوگرافی دو بعدی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می‌تواند تصاویر واضح و دقیقی از جنین را ارئه دهد. سونوگرافی سه بعدی با پیشرفت‌هایی که در دهه‌های گذشته داشته است می‌تواند تصاویری با کیفیت بسیار بالا که شبیه عکس واقعی می‌باشد به شما ارائه دهد.

نحوه انجام آن مانند سایر سونوگرافی‌هایی می‌باشد که در قسمت سونوگرافی آنومالی نیز به آن اشاره شد.

یکی دیگر از تفاوت سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی این است که سونوگرافی سه‌ بعدی را در هر زمانی از دوره‌ی بارداری می‌توان انجام داد اما متخصصین ترجیح مي‌دهند زمان انجام سونوگرافی سه بعدی بین هفته‌های 24 تا 34 بارداری باشد. در طی این دوره کودک به حدی رشد داشته است که بتوان تصاویر واضحی از او تهیه نمود.

 • تصاویر تهیه شده در سونوگرافی سه بعدی بسیار واضح می‌باشند.
 • مشکلاتی که در رشد کودک وجود داشته است به خوبی قابل شناسایی می‌باشد.
 • تجسم آناتومی نوزاد بسیار دقیق می‌باشد.
 • برخی ناهنجاری‌ها مانند شکاف لب، ناهنجاری‌های جمجمه و یا صورت، نقایص لوله عصبی مانند بیماری اسپینا بیفیدا و سایر ناهنجاری‌های اسکلتی در این روش به خوبی قابل تشخیص می‌باشد.
تفاوت سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

با توجه به اینکه چهره‌ی جنین در آن با دقت بسیاری ارائه می‌شود بسیاری از والدین جهت انجام سونوگرافی سه بعدی هیجان دارند.

مانند سونوگرافی‌های دو بعدی، در آن نیز از هیچ گونه اشعه و یا فناوری که به سلامت مادر و یا جنین آسیب وارد نماید استفاده نمی‌شود با این حال توصیه می‌شود تنها به منظور تهیه تصاویر یادگاری از جنین جهت سونوگرافی سه بعدی اقدام نکنید و تنها در مواردی که پزشک به شما توصیه کرده است برای سونوگرافی سه بعدی مراجعه نمائيد.

اصلی ترین تفاوت سونوگرافی سه بعدی و آنومالی

همان طور که پیشتر به طور مفصل شرح داده شد فناوری و روش مورد استفاده در سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی کاملاُ مشابه می‌باشد اما برخلاف سونوگرافی که به عنوان بخشی از برنامه‌ی غربالگری به تمام مادران بارداری توصیه می‌شود سونوگرافی سه‌بعدی فقط در مواردی که پزشک پیشنهاد می‌نماید و جهت دریافت تصاویر دقیق‌تر از اندام و اعضاء بدن جنین توصیه می‌شود.

تفاوت هزینه‌های سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی

با توجه به اینکه سونوگرافی سه‌بعدی در اغلب موارد اطلاعات جدیدی در اختیار پزشک قرار نمی دهند بلکه فقط جزئیات را با وضوح بالاتری ارائه می‌دهند بیشتر بیمه‌ها هزینه‌ی انجام سونوگرافی سه بعدی را تقبل نمی‌نمایند اما سونوگرافی آنومالی جزئی از برنامه‌ی غربالگری می‌باشد که به تمام مادران باردار توصیه می‌شود و بخش عمده‌ای از هزینه‌های آن بر عهده‌ی شرکت‌های بیمه می‌باشد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا