تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

از رادیولوژی روده چه می‌دانید؟

رادیولوژی روده یا اشعه ایکس یک روش تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص بیماری های روده استفاده می شود. در این روش، ناحیه روده در معرض اشعه ایکس قرار می گیرد و تصاویری از آن تهیه می شود. رادیولوژی روده معمولا در یک اتاق مخصوص رادیولوژی انجام می‌گیرد. این نوع رادیولوژی حدود 30 دقیقه زمان می‌برد. در طول آزمایش دردی متوجه بیمار نخواهد شد و بیمار پس از انجام آن از بیمارستان یا کلینیک مرخص می‌گردد. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با تعریف باریم انما آشنا کرده و دلایل  استفاده از این روش را به طور مختصر و مفید توضیح دهیم.

رادیولوژی روده چیست؟

رادیولوژی روده چیست؟

رادیولوژی روده یا همان باریم انما (Barium enema) این امکان را به پزشکان می‌دهد تا روده را به طور دقیق معاینه کنند. در این روش ماده‌ ای به اسم باریم به مقعد بیمار تزریق می‌شود و همزمان متخصص رادیولوژیست با کمک اشعه ایکس از روده تصویربرداری رنگی می‌کند.

همانطور که گفته شد باریم انما یک روش عکس برداری با پرتو ایکس است که می‌تواند در تشخیص ناهنجاری های روده بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. از روش فلوروسکوپی در این نوع عکس برداری استفاده می‌شود. محلول باریم موجب برجسته شدن نواحی خاصی از روده بزرگ شده و کیفیت تصویر برداری را افزایش می‌دهد. پزشکان با بهره‌گیری از این روش‌ به راحتی می‌توانند تومورها، التهابات روده، تغییر ساختار روده و ایجاد پولیپ در آن را به خوبی شناسایی کنند. اگر ناهنجاری خاصی مشاهده شود، ممکن است آزمایش های بیشتری برای تشخیص دقیق تر انجام شود. در ادامه به نحوه‌ی انجام تصویربرداری رنگی روده خواهیم پرداخت. 

نحوه انجام رادیولوژی روده چگونه است؟

بیمار برای انجام رادیولوژی روده بر روی تختی مخصوص و  به سمت پهلوی خود دراز می کشد. پزشک متخصص با استفاده از اشعه ایکس از تمیز و خالی بودن روده‌ی بیمار اطمینان لازم را کسب می‌کند. سپس لوله روان شده انما را به داخل رکتور شخص وارد می‌کند. کیسه‌ ای به باریم متصل است که محلول باریم را به داخل کولون هدایت کند. اگر پزشک از باریم کنتراست استفاده کند، هوا نیز به وسیله لوله وارد رکتوم می‌شود. بالونی کوچک در ابتدای لوله ای که برای باریم انما مورد استفاده قرار می‌گردد، وجود دارد که به ماندن باریم در روده ی شخص کمک می‌کند. زمانی که کولون شخص از باریم پر شود، احساس فوری اجابت مزاج در شخص به وجود می‌آید. در این هنگام کرامپ‌های شکمی نیز دور از انتظار نخواهند بود.

پس از تست باریم، تقریبا همه ی باریم به وسیله لوله از کولون خارج ‌می‌شود. پس از خارج شدن لوله از بدن، بیمار می‌تواند باریم و هوای باقی مانده را به بیرون دفع کند. پس از انجام تست ممکن است مدفوع  حاوی مقداری باریم شیری رنگ باشد، در نتیجه جای نگرانی وجود ندارد. باریم ممکن است موجب ایجاد یبوست شدید شود، بنابراین پس از تست باید  از مصرف بالای مایعات غافل شد. 

پزشک ممکن است در صورت نیاز بیمار دارویی مسهل  تجویز کند تا عوارضی از باریم در بدن شخص باقی نماند.

علت انجام رادیولوژی رنگی روده چیست؟

پزشک معالج رادیولوژی رنگی روده را برای تخصیص دقیق بیماری و برای موارد زیر تجویز می‌کند:

 • اسهال مزمن
 • یبوست مداوم
 • دردهای شکمی
 • کاهش ناگهانی وزن
 • خونریزی در رکتوم
 • تغییر در عادات روده
 • توده‌های غیر عادی (پولیپ ها)
 • وجود التهاب روده

کاربرد رادیولوژی روده چیست؟

عکس رنگی روده برای تشخیص طیف گسترده‌ای از بیماری‌های روده بزرگ و رکتوم استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای این روش عبارتند از:

 • تشخیص توده‌های غیر عادی مانند پولیپ‌ها
 • تشخیص بیماری‌های التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسراتیو
 • تشخیص سرطان روده بزرگ
 • تشخیص انسداد روده

نتیجه گیری

رادیولوژی روده یا آزمایش باریم انما یک روش تصویربرداری پزشکی ایمن و موثر برای بررسی روده بزرگ است. این آزمایش این امکان را به پزشکان می‌دهد تا به طور دقیق به معاینه روده بزرگ بپردازند. رادیولوژی رنگی روده

می‌تواند طیف گسترده ای از مشکلات روده را نمایان کرده و به اشخاص در پیشگیری یا درمان امراض روده‌ای کمک بسیاری کند. هزینه‌ی رادیولوژی رنگی روده با توجه به امکانات مراکز تحت پوشش آن متغیر است. اما به علت افزایش قدرت تشخیص  بیماری‌های روده ، ارزش بالایی را نسبت به وجه پرداختی آن دارد. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد، شما نیز می‌توانید با اشتراک گذاشتن محتویات مقاله، دیگران را نسبت به رادیولوژی روده آگاه کنید. امیدواریم همیشه شادی و سلامتی بر سفره دلتان جاری باشد.

سوال متداول

باریم چیست؟

یک ماده معدنی سفید است که در اشعه ایکس دیده می‌شود.در رادیولوژی رنگی روده ، باریم از طریق مقعد به داخل روده بزرگ تزریق می‌شود تا پزشک بتواند شکل و ساختار دستگاه گوارش را مشاهده کند.

قبل از رادیولوژِی می‌توان غذا خورد؟

شما باید 24 ساعت قبل از انجام رادیولوژی رنگی روده از خوردن غذا و جامدات خودداری فرمایید.

عوارض رادیولوژی رنگی روده چیست؟

تست باریم انما معمولاً بی‌خطر است. با این حال، ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند اسهال و استفراغ را به دنبال داشته باشد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا