تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

رادیولوژی ریه

رادیولوژی ریه می تواند برای کمک به پزشکان در تصمیم گیری در مورد درمان بیماری های ریوی استفاده شود. اگر یک تصویربرداری از قفسه سینه نشان دهد که بیمار مبتلا به ذات الریه است، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. یا اگر یک تصویربرداری قفسه سینه نشان دهد که بیمار مبتلا به سرطان ریه است، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی را توصیه کند. رادیولوژی ریه در واقع یک ابزار قدرتمند برای تشخیص و مدیریت برخی از بیماری هاست. همچنین یک روش ساده و سریع است که می تواند اطلاعات ارزشمندی را در عرض چند دقیقه ارائه دهد. رادیولوژی ریه می تواند برای تشخیص طیف گسترده ای از بیماری های ریوی نیز استفاده شود. در ادامه به توضیح جامع این روش تصویربرداری می‌پردازیم.

رادیولوژی ریه چیست؟

رادیولوژی ریه چیست؟

رادیولوژی ریه که از طریق تصویربرداری از قفسه سینه اتفاق می افتد، آزمایشی است که از اشعه ایکس برای مشاهده ساختارها و اندام‌ های داخل قفسه سینه شما استفاده می‌ کند. این آزمایش می‌ تواند به پزشک شما کمک کند تا عملکرد ریه‌ ها را بررسی کند. برخی از مشکلات قلبی می‌ توانند باعث تغییراتی در ریه‌ ها شوند. همچنین، برخی از بیماری‌ ها می‌ توانند تغییراتی در ساختار قلب یا ریه ایجاد کنند. اغلب این مشکلات از طریق تصویربرداری مشخص می‌شوند. 

رادیولوژی ریه چگونه انجام میشود؟

یک تکنسین رادیولوژی با استفاده از اشعه ایکس-ری از قفسه سینه شما تصویربرداری می کند. این تکنسین‌ها در این زمینه مهارت کسب کرده اند. به منظور آماده شدن برای رادیولوژی ریه به شما یک لباس مخصوص برای حفاظت در برابر خطرات اشعه ایکس داده می‌شود و تکنسین مربوطه از شما می‌خواهد که هر گونه جواهرات و اشیای فلزی را از خود دور کنید. معمولا عکس برداری از قفسه سینه شامل دو مرحله می‌شود؛

 • قفسه سینه خود را در برابر صفحه فلزی دستگاه اشعه ایکس قرار می‌دهید و دستان خود را روی پهلوی خود می گذارید. این وضعیت، تصویری از جلوی سینه شما ایجاد می کند. بعد در حالی که پهلوی خود را در برابر صفحه فلزی دستگاه اشعه ایکس قرار می دهید و بازوهایتان در بالا قرار می‌گیرد، این وضعیت تصویری از کنار قفسه سینه شما ثبت می‌کند.
 • در طول عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه، باید ساکن بمانید و نفس خود را حبس کنید. هر حرکتی – حتی تنفس به داخل و خارج – می تواند تصویر اشعه ایکس را تار کند.

کاربرد رادیولوژی ریه چیست؟

رادیولوژی ریه یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که به طور گسترده برای تشخیص و نظارت بر طیف گسترده‌ ای از بیماری‌ های ریوی استفاده می‌ شود. برخی از کاربردهای آن عبارتند از:

 • تشخیص بیماری‌های ریوی: این تصویربرداری می‌ تواند برای تشخیص طیف گسترده‌ ای از بیماری‌ های ریوی استفاده شود، از جمله: ذات الریه، سل، آسم، برونشیت، سرطان ریه
 • نظارت بر بیماری‌ های ریوی: رادیولوژی ریه می‌ تواند برای نظارت بر پیشرفت بیماری‌ های ریوی استفاده شود، به عنوان مثال، برای بررسی پاسخ بیمار به درمان یا برای تعیین اینکه آیا بیماری در حال پیشرفت است یا خیر.
 • بررسی آسیب‌ های ریوی: همچنین می‌ تواند برای بررسی آسیب‌ های ریوی ناشی از صدمات یا سایر علل استفاده شود.
 • برنامه‌ ریزی برای جراحی ریوی: این تصویربرداری می‌ تواند برای کمک به برنامه‌ ریزی جراحی ریوی استفاده شود، به عنوان مثال، برای تعیین محل دقیق تومور یا برای ارزیابی سلامت ریه‌ های باقی‌ مانده.

رادیولوژی ریه یک ابزار ارزشمند برای پزشکان است. این روش این امکان را می‌ دهد تا بدون نیاز به جراحی یا سایر روش‌ های تهاجمی، به درون بدن نگاه کنند و به تشخیص و درمان سریعتر بسیاری از بیماری‌‌ها کمک می‌‌کند.

در چه مواردی رادیولوژی ریه توصیه می‌شود؟

داشتن این علائم می تواند باعث تجویز رادیولوژی ریه توسط پزشک شود؛ 

 • تنگی نفس
 • سرفه
 • خلط خونی
 • درد قفسه سینه

در اینجا برخی از شرایط خاص پزشکی وجود دارد که اغلب در آن‌ها رادیولوژی ریه تجویز می‌شود:

 • سابقه بیماری های ریوی: اگر سابقه بیماری های ریوی مانند ذات الریه، سل یا سرطان ریه دارید، پزشک ممکن است به طور منظم رادیولوژی ریه را برای نظارت بر سلامت ریه های شما تجویز کند.
 • قرار گرفتن در معرض مواد سمی: اگر در معرض مواد سمی مانند آزبست یا سایر مواد سرطان زا قرار گرفته اید، پزشک ممکن است تصویربرداری را برای بررسی آسیب های ریوی تجویز کند.
 • سابقه جراحی ریوی: اگر جراحی ریه انجام دادهه اید، پزشک ممکن است رادیولوژی ریه را برای بررسی سلامت ریه های شما بعد از جراحی تجویز کند.
 • مواردی که در آن پزشک به دنبال علت درد قفسه سینه، تنگی نفس یا سایر علائم ریوی است.

نتیجه گیری

رادیولوژی ریه، روشی سریع و غیر تهاجمی است که پزشک شما با استفاده از آن می تواند سلامت کلی ریه ها را بررسی کند. این روش اغلب یکی از اولین آزمایش هایی است که برای تشخیص مشکلات و بیماری های ریوی استفاده می شود و به پزشک شما کمک می کند تا نوع درمان مورد نیاز شما را تعیین کند.

سوالات متداول

رادیولوژی ریه چیست؟

یک روش تصویربرداری تشخیصی است که از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویری از ریه‌ ها، مشکلات و بیماری های احتمالی استفاده می شود.

چگونه برای رادیولوژی ریه آماده شوم؟

قبل از انجام این تصویربرداری، از شما درخواست می شود که لباس های خاصی بپوشید و زیورآلات خود را دربیاورید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که مایعات یا داروهای خاصی را قبل از آزمایش مصرف نکنید.

عوارض رادیولوژی ریه چیست؟

این نوع تصویربرداری یک روش ایمن است، اما مانند هر روش تصویربرداری با اشعه ایکس، خطر کمی از آسیب به DNA وجود دارد.

رادیولوژی ریه در زمان حاملگی خطر دارد؟

همیشه به پزشک خود اطلاع دهید که ممکن است حامله باشید، حتی اگر احتمال کمی وجود داشته باشد. چون اشعه ایکس ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند. میزان اشعه ایکس مورد استفاده در عکس‌ های ساده قفسه سینه خیلی کم است و معمولا مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌ کند. ولی با این حال، پزشکان ترجیح می دهند تا زمان زایمان، اشعه را محدود کنند. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا