تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

رادیولوژی ستون فقرات

رادیولوژی ستون فقرات یکی از روش های تشخیصی برای اطمینان از سلامت ستون فقرات و یا شناسایی آسیب های وارده به ستون مهره است. امروزه روش های پیشرفته تری همچون انجام ام آر آی، سی تی اسکن و رادیو ایزوتوپ وجود دارد که می ‌تواند از ستون فقرات عکسبرداری کند. با این وجود پزشکان همچنان از روش رادیولوژی ستون فقرات استفاده می کنند و برای معاینات ساده، انجام رادیوگرافی را به بیماران خود پیشنهاد می کنند.

لازم به ذکر است رادیولوژی با استفاده از دستگاه رادیوگرافی انجام می شود که جزو تجهیزات حرفه ای در این حوزه است. این دستگاه با اشعه ایکس و امواج الکترومغناطیسی از ستون مهره ها عکسبرداری کرده و این اشعه با عبور خود بافت های مختلف بدن می تواند تصویری واضح از بدن ارائه دهد.

نحوه انجام رادیولوژی ستون فقرات

در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با علت انجام رادیولوژی ستون فقرات، فرایند انجام آن، آمادگی های ضروری قبل از انجام این روش تشخیصی و عوارض آن صحبت کنیم.

✅ برای انجام رادیولوژی مهره های کمری به بهترین مرکز رادیولوژی در تهران مراجعه کنید.

علت انجام رادیوگرافی ستون فقرات

به طور کلی رادیولوژی ستون فقرات به علل متعددی انجام می ‌شود و می تواند هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد. این روش اغلب برای بررسی موارد زیر بکارگرفته می شود.

 • تغییرات ستون مهره ها و مقایسه این تغییرات قبل و بعد از انجام یک جراحی
 • بررسی مشکلاتی همچون آرتروز و دیسک هایی که بین استخوان های ستون مهره ها ایجاد می شود
 • تشخیص ضربات و آسیب هایی که به ستون مهره ها وارد شده همچون دررفتگی و شکستگی استخوان ها
 • مشاهده مشکلاتی که هنگام تولد در ستون فقرات نوزادان ایجاد شده همچون اسپینا بیفیدا
 • تشخیص ناهمواری هایی که ستون فقرات ایجاد شده؛ همچون اسکولیوز که هم ممکن است در نوجوانان دیده شود و هم در کودکان
 • تشخیص اثراتی که تومورهای سرطانی، زائده استخوانی، عفونت‌ها و… بر روی ستون فقرات می گذارند
 • تشخیص علت سست شدن، بی حسی، درد و یا ضعف ستون فقرات

فرایند انجام رادیوگرافی ستون فقرات

فرایند انجام رادیولوژی ستون فقرات چندان پیچیده نیست و تنها کاری که لازم است شما انجام دهید آن است که لباس های مخصوصی که به شما داده می شود را بپوشید. همچنین در صورت نیاز طلا و جواهراتی که در این ناحیه از بدن قرار دارند، همچون گردنبند را در بیاورید تا مانع تابش اشعه ایکس به قسمت های مربوطه بدن نشود.

سپس لازم است بر روی تختی که دستگاه رادیوگرافی بالای آن قرار گرفته دراز بکشید و به مدت یک ربع الی ۲۰ دقیقه ثابت باقی بمانید تا تصویر مورد نیاز از ستون فقرات شما گرفته شود. لازم به ذکر است در طول این مدت ثابت ماندن شما موجب می شود تصاویر به صورت واضح گرفته شوند و تار نباشند.

از سوی دیگر انجام رادیوگرافی باید توسط تکنسینی ماهر انجام شود تا تصاویر همانطور که باید گرفته شده و توسط پزشک به راحتی قابل تفسیر باشد. همچنین در صورت عدم آسیب به گردن و یا ستون فقرات باید هرگونه محافظی که در این قسمت از بدن قرار دارد خارج شود تا عکس با کیفیت عالی گرفته شود.

آمادگی های لازم پیش از انجام رادیوگرافی ستون فقرات

برای آنکه طی انجام رادیولوژی ستون فقرات، آسیبی به بدن وارد نشود لازم است آمادگی های قبل از انجام این روش را مورد توجه قرار دهید تا نتیجه بهتری کسب کنید. اقدامات لازم قبل از انجام رادیولوژی به عبارت زیر است.

عکس رادیولوژی ستون فقرات
 • در صورت مصرف دارویی خاص حتما چند روز قبل از رادیوگرافی با پزشک مشورت کنید.
 • از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام این روش ناشتا باشید.
 • از ۲۴ ساعت قبل از انجام این روش مصرف مایعات را بیشتر کنید.
 • به هیچ عنوان بدون تجویز و تشخیص پزشک برای انجام این روش اقدام نکنید.
 • اگر باردار هستید قبل از رادیولوژی به پزشک اطلاع داده و از انجام رادیولوژی خودداری کنید؛ چرا که اشعه ایکس می تواند برای نوزاد بسیار مضر باشد.
 • روز انجام رادیولوژی ستون فقرات روده را کاملا خالی نمایید.
 • و در آخر، شب قبل از مراجعه برای رادیوگرافی غذاهای سبک همچون سوپ مصرف کنید و در کنار آن از روغن زیتون استفاده نمایید.

پانورکس دندان

عوارض رادیولوژی ستون فقرات

به طور کلی رادیولوژی روشی کم عارضه با درد بسیار اندک است که در اغلب افراد موجب ایجاد احساسی ناخوشایند نمی شود. البته لازم به ذکر است تشعشعات خیلی مواقع می توانند به سلول ها و یا بافت های بدن آسیب بسیار کمی وارد کند؛ اما این آسیب و مشکلات بسیار کم هستند و در بسیاری از افراد نیز دیده نمی شوند.

لازم به ذکر است در هنگام استفاده از اشعه ایکس برای تصویربرداری از نقاط خاصی از بدن حاجب‌ ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای آنکه ناحیه های کناری بدن به خوبی در عکس نمایان شوند از این مواد استفاده می شود. حاجب ها به دو صورت می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

برخی مواقع از حاجب های خوراکی استفاده می شود و مراجعه کننده این مواد را می خورد؛ برخی مواقع نیز به صورت تزریقی است؛ به این گونه که حاجب در نقطه خاصی از بدن تزریق می ‌شود و موجب بهتر دیده شدن رگ های خونی خواهد شد. اغلب این مواد عوارضی ندارند و یا عوارض آن ها بسیار کم است.

سخن نهایی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با روش تشخیصی رادیولوژی ستون فقرات آشنا کرده و روش انجام آن را بیان کنیم. همچنین به فرایند انجام رادیولوژی، عوارض و آمادگی های لازم پیش از انجام آن را نیز با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید بوده باشد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا