تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سرطان سینه: علائم و نحوه تشخیص آن

سرطان سینه از جمله سرطان‌های شایع میان زنان است که به دلایل مختلفی بروز می‌یابد. این نوع سرطان به دودسته کلی سرطان‌های خوش‌خیم و بدخیم تقسیم شده و قابل‌درمان است. برای تشخیص سرطان‌های سینه می‌توان از روش‌هایی همچون ماموگرافی، نمونه‌برداری و بررسی علائم کمک گرفت. این سرطان‌ها علائم خاصی دارند که در ادامه این نوشتار به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سرطان سینه به چه علت بروز پیدا می‌کند؟

دلایل مختلفی می‌توانند موجب ایجاد سرطان سینه شوند. به‌عنوان اولین دلیل می‌توان به سابقه خانوادگی فرد اشاره نمود. عموم افرادی که اطرافیان آن‌ها به این نوع سرطان مبتلا شده‌اند بیشتر مستعد ابتلا هستند. از دیگر دلایل مهم ابتلا به این بیماری می‌توان به افزایش سن و باروری اشاره نمود. به‌طورکلی خانم‌هایی که در سنین پایین با قاعدگی مواجه شده‌اند و یا دیر به مرحله یائسگی رسیده‌اند بیشتر از دیگران به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

اگر دیر اقدام به بارداری نموده‌اید و یا مدت‌زمان زیادی از قرص‌های هورمونی ضدبارداری استفاده کرده‌اید بایستی مراقبت‌های لازم را به عمل‌آورید؛ زیرا این عوامل نیز می‌توانند زمینه‌های ابتلا به سرطان‌های سینه را فراهم سازند. مواردی همچون کم‌تحرکی، رژیم غذایی نادرست، مصرف الکل، استعمال دخانیات و اضافه‌وزن نیز می‌توانند موجب ابتلا به سرطان شوند.

سونوگرافی سینه

تشخیص سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان پستان انواع مختلفی دارد؛ بنابراین تنها به یک‌شکل ظاهر نمی‌گردد. این سرطان‌ها نیز باتوجه‌به مکان شکل‌گیری به دو دسته سرطان‌های خوش‌خیم و سرطان‌های بدخیم تقسیم می‌شوند و انواع مختلفی دارند. شایع‌ترین سرطان‌های سینه به‌صورت زیر هستند.

کارسینوم داکتال تهاجمی

سرطان‌های کارسینوم داکتال قادرند تا مجاری حمل شیر تا نوک پستان را فراگیرند. نکته‌ای که باید درباره این نوع سرطان بدانید این است که دارای علائم خاصی نیست و می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد توده در بافت سینه‌ها شود. برای تشخیص این نوع سرطان سینه نیاز به انجام ماموگرافی دارید. 

کارسینوم لوبلار تهاجمی

نوع دیگری از سرطان‌های سینه است که محل ایجاد آن غدد تولید کننده شیر می‌باشد. این سرطان نیز علائم خاصی نداشته و تنها می‌تواند با استفاده از نمونه‌برداری آن را تشخیص داد.

اگر بخواهیم اشاره‌ای اجمالی به دیگر سرطان‌های سینه داشته باشیم می‌توان سرطان متاستاتیک، سرطان پاپیلاری پستان و التهابی را نام برد. ممکن است بپرسید که سرطان‌های خوش‌خیم و بدخیم چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ ساختار سرطان‌های خوش‌خیم به‌گونه‌ای است به دیگر اندام‌های بدن آسیبی وارد نمی‌سازند؛ اما سرطان‌های بدخیم گسترش‌یافته و می‌توانند دیگر اندام‌ها و ارگان‌های بدن شما را درگیر کنند.

علائم سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه دارای علائم خاصی است که در صورت مشاهده آن‌ها باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر می‌شوند.

 • تغییر در اندازه و رنگ نوک پستان
 • احساس وجود توده در داخل سینه
 • دیدن آثار تورفتگی و یا ایجاد برآمدگی در نوک سینه‌ها
 • متفاوت‌بودن سایز سینه‌ها
 • ایجاد ترشح چرک، خون و مایعات از نوک پستان‌ها
 • تغییر شکل سینه‌ها
 • احساس خارش در نوک سینه
 • احساس درد در یافت سینه‌ها
 • ایجاد تغییر در ظاهر پوست سینه
 • ایجاد سوزش در نوک سینه‌ها
 • پوسته‌پوسته شدن نوک سینه‌ها

در صورت مشاهده هر کدام از علائم فوق غربالگری سرطان سینه الزامی است

آیا سرطان سینه درمان می‌شود؟

سرطان سینه خوشبختانه قابل‌درمان است و در حال حاضر فناوری‌های جدید و پیشرفته‌ای نیز برای این امر روی کار آمده‌اند. برای درمان این بیماری نیاز به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی دارید؛ اما می‌توان با عمل جراحی نیز سرطان را درمان نمود. جراحی سرطان سینه به‌گونه‌ای است که پزشک به تخلیه بافت سینه می‌پردازد. شما می‌توانید پس از درمان از متدهای زیبایی برای جبران این امر موضوع نیز استفاده کنید. پس از پایان جراحی بیمار باید تحت درمان با پرتودرمانی و شیمی‌درمانی قرار گیرد.

این روش‌های درمانی برای متوقف نمودن رشد دوباره سلول‌های سرطانی کاربرد دارند و می‌توانند مانع از گسترش سرطان به دیگر بافت‌های بدن شما شوند. شیمی‌درمانی‌ها دو حالت دارند و شامل شیمی‌درمانی تزریقی و شیمی‌درمانی خوراکی می‌شوند. با این تفاسیر می‌توان گفت سرطان سینه تا حد قابل‌توجهی قابل‌درمان است؛ اما بیمار باید در طول درمان خود مقاومت بالایی را نشان دهد.

عمر مبتلایان به سرطان سینه چقدر است؟

پزشکان پیش از شروع فرایند درمان سرطان‌های سینه به بررسی میزان پیشرفت بیماری می‌پردازند. با انجام این بررسی‌ها می‌توان به اطلاعات دقیقی درباره طول عمر بیمار و اثربخشی درمان‌ها دست‌یافت. عوامل مختلفی می‌توانند بر طول عمر بیماران مبتلا به سرطان سینه اثرگذار باشند. این عوامل به‌اختصار شامل میزان پیشرفت بیماری، نژاد، سن بیمار و میزان اثربخشی درمان می‌شوند که نباید نسبت به آن‌ها بی‌توجه بود.

سؤالات متداول

سن چگونه می‌تواند بر طول عمر بیماران مبتلا به سرطان سینه اثرگذار باشد؟

افرادی که در سنین پایین مبتلا به سرطان سینه می‌شوند مقاومت بدنی بیشتر و سیستم ایمنی قدرتمندتری برای مبارزه با این بیماری دارند.

آیا فقط زنان مبتلا به سرطان‌های سینه می‌شوند؟

باتوجه‌به تحقیقات صورت‌گرفته در این زمینه مردان نیز به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند؛ اما درصد ابتلا پایین است.

چگونه می‌توان سرطان پستان را تشخیص داد؟

برای تشخیص این سرطان می‌توانید از روش‌هایی همچون ماموگرافی، خودآزمایی و توجه به علائم سرطان و نمونه‌برداری کمک بگیرید.

سرطان‌های سینه به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

این سرطان‌ها بر اساس موقعیت شکل‌گیری به دو دسته  سرطان‌های خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب انواع سرطان سینه و دلایل ایجاد آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. همان گونه که مطالعه کردید سرطان‌ها به دودسته سرطان‌های خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. سرطان‌های خوش‌خیم به دیگر اندام‌های بدن گسترش نمی‌یابند؛ اما سرطان‌های بدخیم می‌توانند به بافت‌های دیگر آسیب برسانند. سرطان‌های سینه قابل‌درمان بوده و می‌توان آن‌ها را با جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی متوقف ساخت.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا