تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوهیستروگرافی واژینال چیست؟

سونوهیستروگرافی چیست؟ در چه مواردی از سونوهیستروگرافی استفاد می شود؟ آیا می دانید به چه علت این سونوهیستروگرافی انجام می شود؟  آیا انجام آن عوارض دارد؟ این از جمله سوالات متداولی است در این رابطه پرسیده می شود. از این روش درواقع برای بررسی رحم و اندام های تولید مثل بانوان استفاده می شود و در مقایسه با سونوگرافی معمولی بسیار دقیق تر است. متخصص ممکن است در موارد متفاوتی آن را پیشنهاد کند که در ادامه مقاله به صورت دقیق تر به آن خواهیم پرداخت.

سونوهسیتروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی یک روش تصویربرداری برای بررسی داخل رحم است  که از سونوگرافی معمولی بسیار دقیق تر است. بررسی حفره رحم با استفاده از سونوهیستروگرافی انجام می شود. این راهکار سریع و مطمئن برای ارزیابی اندام های تولید مثل بانوان به شمار می رود. تصاویر به دست آمده در سونوهیستروگرافی بافت رحم را به طور مشخص نشان می دهد و دلیل اصلی اختلالات زنان را مشخص می کند.

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوهیستروگرافی

در سونوهیستروگرافی چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد؟

سونوهیستروگرافی همانطور که اشاره کردیم، به بررسی دقیق حفره رحم کمک می کند. بنابراین از آن برای اقدامات تشخیص از جمله موارد زیر استفاده می شود:

 • تشخیص علت ناباروری
 • جمله خونریزی غیرطبیعی رحم
 • بررسی علت سقط مکرر جنین
 • رشد غیرطبیعی توده های داخل رحم
 • بررسی وضعیت آندومتریوز

موارد اشاره شده در بالا شایع ترین دلایل تجویز است. اما ممکن است موارد دیگری هم نیاز به بررسی داشته باشد.

سونوهیستروگرافی چگونه انجام می شود؟

سونوهیستروگرافی معمولا بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود و برای آن نیازی به بستری شدن بیمار نیست. با این حال، این روش برای بررسی مشکلات جدی تر از هیستروسکوپی که روش تشخیصی درمانی است، بهره برده می شود.

 1. برای انجام آن ابتدا باید دراز بکشید و در مرحله اول پاهای خود را خم کنید. برای انجام این آزمایش لازم است لباس های پایین تنه خود را در بیاورید. این روش درد نخواهد داشت. بنابراین نیاز به نگرانی در این خصوص نیست . در برخی موارد قبل از انجام آزمایش برای شما مسکن تجویز می شود.
 2. مبدل اولترا سوند آغشته به ژل مخصوص در مبهل شما قرار می گیرد
 3. یک لوله نازک و انعطاف پذیر از طریق  واژن شما وارد می شود
 4. سرم نمکی از طریق سوند به سمت رهانه رحم هدایت می شود. این مایع شور به واضح تر شدن جزئیات کمک شایانی می کند. به همین دلیل برخی اوقات به این روش سونوگرافی همراه با تزریق محلول نمکی نیز گفته میشود.  
 5. در مرحله آخر در حین ارسال امواج فراصوتی، تصاویر واضحی از داخل رحم در دستگاه سونوگرافی نمایش داده می شود.

در برخی موارد سونوهیستروگرافی و سونوگرافی کالر داپلر به صورت همزمان می تواند انجام می شود. این از جمله مزایا و کاربرد های انجام این تست است.

سونوگرافی رنگی رحم چگونه است؟

سونوهیستروگرافی چیست

بهترین زمان برای انجام سونوهیستروگرافی چه زمانی است؟

این آزمایش  زمانی که شما باردار هستید و یا در دوران عادت ماهیانه هستید، توصیه نمی شود. بهترین زمان برای انجام این تست روز دهم دوران قاعدگی است. بهتر است برای نیمه اول چرخه خود، قبل از روز 12الی 14 که معمولا تخمک گذاری انجام می شود، برنامه ریزی کنید. همچنین زمانی که از آن در جهت بررسی علت خونریزی های غیر طبیعی رحم استفاده شود، مناسب ترین زمان، وقتی است که خونریزی کم شده و یا قطع شده باشد. دقت داشته باشید برای انجام این سونوگرافی لازم نیست مثانه شما پر باشد.

آمادگی های قبل از انجام سونوهیستروگرافی

 • زمان دقیق انجام این آزمایش با پرسیدن سوالاتی با خود شما هماهنگ می شود
 • بهتر است در زمان راجعه به مرکز پد به همراه داشته باشید. چرا سرم نمکی ممکن است از در واژن شما به بیرون ریخته شود.
 • می توانید یک ساعت قبل از مزاجعه از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید
 • مثانه شما لازم است خالی باشد
 • اگر بیماری های زمینه ای و علی الخصوص اختلالات لگن دارید، متخصص را در جریان قرار دهید.

توجه:  تا 2 ساعت بعد از انجام آزمایش سعی کنید از رابطه جنسی و استفاده از تامپون و یا دوش واژینال پرهیز کنید چرا که در این صورت خطر عفونت افزایش می یابد.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا