تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید مراحل انجام سونوگرافی آندومتریوز چگونه است؟ آیا درد دارد؟ بسیاری از بانوان از درد در هنگام انجام سونوگرافی آندومتریوز شکایت دارند. همچنین به دلیل ناآگاهی در ارتباط با مراحل در ربی موارد لازم، از انجام این آزمایش امتنا می ورزند. در این مقاله از سایت سونوگرافی و رادیولوژی رسا ما به شما هر آنچه باید در اینباره بدانید را خواهیم گفت.

آندومترریوز یکی از بیماری های شایع بانوان است. در مراحل ابتدایی برای تشخیص یکی از اولین راهکار هایی که به شما پیشنهاد می شود، سونوگرافی آندومتریوز به روش های ترنس رکتال و یا ترنس واژینال است. اگر می خواهید بدانید این سونوگرافی چگونه انجام می شود، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تشخیص آندومتریوز

روش انجام سونوگرافی آندومتریوز

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز یک اقدام بسیار حساس و دقیق برای بررسی آندومتریوز لگن است که اغلب به روش ترنس واژینال انجام می شود. البته در بانوانی که رابطه جنسی نداشته اند و باکره هستند، سونوگرافی تخصصی آندومتریوز می تواند به روش ترنس رکتال انجام شود.

ماموگرافی پستان

روش دیگر انجام سونوگرافی تخصصی آندومتریوز MRI است. اما این روش به دلیل هزینه بالا، زمان بر بودن پروسه انجام آن و همچنین وابسته بودن به تکنیک انجام کارشناس رادیولوژی و زمان بر بودن تهیه گزارش درنتیجه آن، متخصص زنان و زایمان فلوشیپ لاپاراسکوپی، دو روش اول یعنی ترنس واژینال و ترنس رکتال را به روش سوم ترجیح می دهند.

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز به چه منظور تجویز می شود؟

شاید این سوال شما هم باشد که سونوگرافی تخصصی آندومتریوز درچه مورادی برای بانوان تجویز می شود؟ در صورت مشاهده علائم زیر پزشک ممکن است برای بررسی بیشتر این آزمایش را توصیه کند:

  • اغلب در بانوانی که در حین رابطه جنسی از درد شکایت دارند
  • بانوانی که قبل از شروع عادیت ماهیانه از درد زیاد شکایت دارند
  • بانوانی که در میان دو دوره عادت ماهیانه از درد شکایت دارند

در این صورت بهترین روش سونوگرافی تخصصی آندومتریوز به روش ترنس واژینال و وهله بعد روش ترنس رکتال است.همچنین در سایر موارد که متخصص تشخیص دهد فرد ممکن است از آندومتریوز رنج ببرد، این آزمایش را تجویز خواهد کرد.

آیا سونوگرافی آندومتریوز درد دارد؟

یکی از نگرانی های بانوان، درد در هنگام انجام این آزمایش است. انجام این آزمایش به روش های رکتال و واژینال، می تواند با تکنیک های بدون درد انجام شود. بنابراین نباید به دلیل ترس از درد و ناراحتی از انجام این آزمایش اجتناب کنید. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم روش هایی وجود دارد که این آزمایش را بدون احساس درد و ناراحتی انجام دهید. اگر در اینباره نگرانی دارید، تنها لازم است با خواندن این مقاله در ارتباط با نحوه انجام آن آگاهی های لازم را کسب کنید.

مراحل سونوگرافی آندومتریوز

چرا به سونوگرافی آندومتریوز نیاز پیدا می کنید؟

آندومتریوز وضعیتی است که موجب می شود خونریزی که لازم است در سیکل دوره عادت ماهیانه بانوان از طریق واژن دفع شود، به داخل لگن و لوله های فالوپ باز گردد. بنابراین به مرور زمان عوارضی از جمله چسبندگی لوله فالوپ و یا ندول ها و توده های کوچک ایجاد شوند که این موجب می شود آسیب به جداره احشای اطراف از جمله جداره مثانه و جداره روده نفوذ پیدا کند. بنابراین علائمی از جمله موارد زیر ایجاد می شود:

  • درد و یبوست در هنگام دفع در دوارن عادت ماهیانه
  • درد هنگام دفع ادرار
  • باقی ماندن ادرار به علت چسبندگی جداره مثانه ناشی از آندومتریوز

بهترین مرکز سونوگرافی آندومترویوز

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز در کلینیک تخصصی رسا در پیروزی و همچنین سونوگرافی دکتر مردانی در تهرانپارس با جدیدترین تکنیک ها و بدون درد و ناراحتی انجام می شود. اگر به دنبال روش های بدون درد برای انجام سونوگرافی تخصصی آندومتریوز هستید، با مرکز سونوگرافی رسا واقع در پیروزی تهران تماس حاصل کنید. بنابراین انجام این آزمایش در صورت توصیه پزشک برای تشخیص وضعیت شما الزامی است.

سخن آخر

سونوگرافی آندومتریوز یک روش است که به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا شما آندومتریوز دارید یا خیر. آندومتریوز، تکه‌های بافتی که رحم که آندومتر نام دارد را می پوشاند و می‌توانند در بخش های دیگر بدن و خارج از رحم مانند تخمدان‌ها، مثانه و روده‌ها موجب آسیب شود. این بافت خارج از محل آندومتر می تواند ملتهب شود، به کیست هایی به نام اندومتریوم تبدیل شود و علائم ناخوشایندی مانند گرفتگی دردناک قاعدگی ایجاد کند.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا