تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی آنومالی + بهترین زمان

سونوگرافی آنومالی چیست؟ چگونه انجام می شود؟ در چه مواقعی سونوگرافی آنومالی برای مادران باردار توصیه می شود؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا به هر آنچه باید در ارتباط با این مورد بدانید، اشاره خواهیم کرد. در ابتدا لازم است بدانید هدف از انجام سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری که گاهی اوقات به عنوان اسکن ناهنجاری جنین شناخته می شود، بررسی سلامت و رشد کودک شما است. به همین دلیل ممکن است بارها در دوره های مختلف بارداری به شما توصیه شود.

سونوگرافی آنومالی جنین چیست؟

این یک سونوگرافی قبل از تولد است که بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود و هچنین رشد فیزیکی جنین را بررسی می کند و می تواند برخی از اختلالات مادرزادی و همچنین ناهنجاری های عمده آناتومیک را تشخیص دهد. این سونوگرافی یکی ازغربالگری های لازم برای بررسی سلامت نوزاد است که به همه مادران باردار توصیه می شود.

شما می توانید برای انجام سونوگرافی آنومالی به مرکز تصویر برداری و سونوگرافی رسا مراجعه کنید.

سونوگرافی آنومالی چگونه انجام می شود؟

تا به اینجا تا حدی با هدف سونوگرافی آنومالی آشنا شدید. دراین بخش قصد داریم به این نکته بپردازیم که چگونه انجام می شود؟ مراحل انجام آن نیاز به نگرانی ندارد. متخصص ژل را روی شکم شما می زند و سپس یک پروب روی آن قرار می دهد. با حرکت پروب تصاویر جنین روی صفحه ظاهر می شود. ممکن است لازم باشد با مثانه پر مراجعه کنید تا سونوگرافی دید واضحی از رحم داشته باشد. در این صورت حتما از قبل این مورد به شما گفته می شود.

سونوگرافی آنومالی

این آزمایش درد ندارد. درواقع مانند سونوگرافی اولیه جنین است. تنها ممکن است سونوگراف برای دید بیشتر کمی پروپ را روی شکم شما فشار دهد. مدت زمان لازم برای انجام این سونوگرافی اولیه شما بیشتر است.

سونوگرافی سه بعدی رحم

در ایران این سونوگرافی زودتر و در هفته های 16 تا 18 بارداری تجویز می شود. به این دلیل که در صورت تشخیص ناهنجاری در جنین بتوان به بارداری خاتمه داد. در برخی موارد اقدامات لازم در همان دوارن بارداری انجام می شود و در برخی موارد نیز ممکن است نیاز باشد بعد از تولد نوزاد اقدامات درمانی لازم در خصوص ناهنجاری های مادرزادی جنین صورت بگیرد.

در سونوگرافی آنومالی جنین چه چیز هایی بررسی می شود؟

در سونوگرافی آنومالی جنین چه مواردی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد؟ در طول اسکن هر قسمت از بدن جنین را بررسی می شود که از جمله آن ها می توان به مورد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت جفت را تعیین می شود.
  • مقدار مایع آمنیوتیک را ارزیابی می شود.
  • رشد جنین را اندازه گیری می شود.
  • توجه ویژه ای به مغز، صورت، ستون فقرات، قلب، معده، روده، کلیه ها و اندام ها می شود.
  • اختلالات ممادرزادی جنین شناسایی می شود.

تفاوت سونوگرافی معمولی با سونوگرافی آنومالی در چیست؟

سونوگرافی آنومالی بسیار دقیق تر از سونوگرافی معمولی است که در تشخیص اولیه جنین مورد ارزیابی قرار می گیرد. از آنجایی که نحوه انجام این دو سونوگرافی بسیار مشابه هم است، ممکن است متوجه اهمیت آن در بارداری نشوید. در سونوگرافی اولیه نمی توان بسیاری از موارد را مورد ارزیابی قرار داد. اما این سونوگرافی که به آن سونوگرافی سطح دو هم می گویند، یک راهکار دقیق است.  

سونوگرافی آنومالی چقدر طول می کشد؟

این سونوگرافی چیزی در حدود نیم ساعت به طول می انجامد. اما اگر زمان بیشتری برای بررسی وضعیت جنین لازم بود، جای نگرانی وجود ندارد. در برخی اوقات نوازد در شرایط نامناسبی قرار گرفته است. همچنین ممکن است اگر وزن شما بالاتر از حد متوسط است یا بافت بدن شما متراکم است ممکن است بررسی کمی دشوار باشد و زمان بیشتری ببرد. در هر صورت نیاز به نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

نحوه انجام سونوگرافی انومالی

همچنین در صورت بارداری چند قلویی برای بررسی وضعیت هر دو جنین نیاز به مدت زمان بیشتری لازم است.

آیا در سونوگرافی آنومالی جنین می توانید جنسیت فرزندتان را بفهمید؟

اگر دوست دارید بدانید جنین شما دختر است یا پسر، می توانید درخواست کنید متخخصص جنسیت فرزند شما را نیز مشخص کند. در برخی موارد که خانواده قصد مشخص شدن جنسیت جنین را ندارد، این اقدام انجام نخواهد پذیرفت.

مرکز سونوگرافی و تصویر برداری رسا یا مجهز ترین دستگاه ها اقدام به سونوگرافی سه بعدی جنین، اکوی قلب جنین و سایر خدمات مورد نیاز شما می کند.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا