تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی بیضه + چگونگی آن

سونوگرافی بیضه یکی از راهکار های تشخیصی لازم برای شناخت انواع اختلالات در بیضه مردان است. کاربرد و موارد استفاده از این سونوگرافی بسیار گسترده است. مادامی که شما در هر کدام از اندام های مربوط به دستگاه تناسلی دچار مشکل می شوید، ممکن است این سونوگرافی برایتان تجویز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه انجام این آزمایش تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا سونوگرافی بیضه در تشخیص سرطان بیضه موثر است؟

بله – سونوگرافی بیضه می تواند در تشخیص توده های بیضه موثر باشد. تشخیص اندازه و مکان توده با این ازمایش مشخص می شود. بنابراین زمانی که متخصص با توجه به علائم بالینی به این اختلال مشکوک می شود، یکی از اولین آزمایش های تجویز شده، برای این موضوع، سونوگرافی خواهد بود.

اصلی ترین کاربرد های سونوگرافی بیضه

همانطور که اشاره کردیم، این آزمایش بخش وسیعی از بیماری ها و اختلالات به را تشخیص می دهد. برخی از اصلی ترین این دلایل عبارت است از مواردی که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم:

تشخیص مشکلات ناباروری

برای تشخیص مشکلات ناباروری در مردان ممکن است یکی از آزمایش هایی که تجویز می شود، سونوگرافی بیضه باشد. چرا که بیضه ها وظیفه تولید و نگهداری اسپرم را بر عهده دارند و هرگونه اختلال مربوط به این موضوع ممکن است یکی از مشکلات بیضه باشد.

تشخیص علت درد

در بسیاری از موارد برای بررسی علت درد بیضه ها سونوگرافی بیضه تجویز می شود. این آزمایش ممکن است به علت هر کدام از اختلالات مردان باشد. تشخیص علت درد و درمان مناسب یکی از اصلی ترین دلایل تجویز آن به حساب می رود. در این خصوص تشخیص برخی از شایع ترین اختلالات مردان شامل مواردی می شود که در ادامه مقاله به آن میپردازیم:

  • اپیدیدیمیت
  • پیچش بیضه
  • بیضه های نهفته
  • توده های بیضه
سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی بیضه برای ارزیابی بیضه‌ها در ناحیه تناسلی استفاده می‌شود. این روش با استفاده از امواج صوتی انجام می شود. مراحل آن شامل مواردی می شود که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم:

  • فرد در حالت دراز کشیده روی یک تخت قرار می‌ گیرد و دراز می کشد. در این مرحله لازم است لباس های بخش پایین تنه خارج شود.
  • ژل مخصوص روی بیضه ها پخش می شود این کار بهبود انتقال امواج صوتی و حرکت پروب کمک می کند.
  • سوند یا پروب امواج صوتی را به داخل بیضه‌ها و بافت‌های مرتبط هدایت می‌کند. امواج صوتی با برخورد به بافت‌ها بازتاب می‌شوند. این اطلاعات توسط دستگاه سونوگرافی تجزیه و تحلیل می‌شوند و تصاویر مورد نیاز از اندام تناسلی مردان ایجاد می شود.
  • تصاویر حاصل از سونوگرافی توسط پزشک رادیولوژیست یا متخصص تصویربرداری تفسیر می‌ شوند.

آیا سونوگرافی بیضه خطرناک است؟

این یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است که به طور عمومی ایمن است و هیچ تشعشعات خطرناکی تولید نمی‌ کند. استفاده از این روش تشخیصی هیچگونه عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی برای فرد ایجاد نمی کند. بنابراین مادامی که این آزمایش تجویز شده است، انجام ان برای تشخیص انواع اختلالات الزامی است.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی بیضه

برای انجام این آزمایش آزمایش خاصی وجود ندارد. شیو کردن موهای زائد ناحیه تناسلی الزامی نیست. اما رعایت بهداشت عمومی اجباری است. برای انجام این آزمایش نیاز به پر بودن شکم وجود ندارد. تنها برای تشخیص واریکوسل ممکن است از فرد خواسته شود در هنگام انجام سونوگرافی نفس را در سینه حبس کند. نتیجه سونوگرافی بیضه در همان لحظه مشخص می شود. برای تفسیرنتایج لازم است به متخصص مراجعه کنید.

سخن اخر

سونوگرافی بیضه برای تشخیص اختلالات گسترده ای در اندام تناسلی مردان مورد استفاده قرار می گیرد. از این سونوگرافی برای تشخیص علت درد و ناباروری در مردان نیز استفاده می شود. این یک روش کم تهاجمی است که عوارض خاصی ایجاد نمی کند.

سوالات متداول

آیا سونوگرافی بیضه درد دارد؟

این آزمایش هیچگونه درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کند. بنابراین نیاز به هیچگونه اقدام بیهوشی و یا بی حسی و مصرف دارو های ضد درد وجود ندارد

سونوگرافی بیضه چقدر طول می کشد؟

این مورد برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی 15 الی 30 دقیقه به طول می انجامد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا