تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان

اگر شما نیز قصد انجام سونوگرافی رحم و تخمدان را دارید، شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که بهترین زمان مناسب برای این کار چه زمانی است؟ یا اینکه در چه روزی از سیکل عادت ماهانه این کار را انجام دهید؟ اگر می خواهید از بهترین زمان سونوگرافی رحم و تخمدان اطلاع پیدا کنید، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سونوگرافی رحم و تخمدان برای چیست؟

این نوع سونوگرافی بدون خطر و درد است. برای انجام این کار از نوعی پروب استفاده می شود که امواج فرا صوتی را به درون رحم و تخمدان می فرستد. در نهایت انعکاس این امواج توسط دستگاه دریافت و به صورت تصویر، بر روی نمایشگر نمایان می شود. خوب است بدانید که سونوگرافی رحم در زنان برای بررسی مواردی از جمله؛ بررسی رحم، به خصوص دهانه آن، شناسایی سرطان رحم، سلامت لوله های فالوپ، مشکلاتی نظیر بر هم خوردن زمان سیکل های ماهانه، بررسی علت خونریزی غیر طبیعی واژن، نظارت بر رشد جنین، دردهای ایجاد شده لنگی در هنگام بارداری جمله توسط تکنسین مربوطه انجام می شود.

سونوگرافی رحم و تخمدان

بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان

در واقع قبل از پیدا کردن بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان، باید این سوال را از خود بپرسید که به چه دلیل می خواهید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال می خواهید وضعیت تخمدان های خود را برای باروری مورد بررسی قرار بدهید؟ یا می خواهید بدانید فولیکول مناسب در زمان مورد نظر شما در تخمدان ها ایجاد می شود یا خیر؟ به طور کلی بهترین زمان به طور معمول 14 روز قبل از شروع سیکل بعدی عادت ماهانه است. بنابراین به راحتی می توانید این زمان را محاسبه کنید. این زمان را معمولا پزشک معالج تعیین می کند.

سونوگرافی واژینال

از طرفی دیگر، اگر فرد درد داشته باشد، یا تورم ناحیه شکمی او بیش از حد باشد، در این صورت پزشک فورا به او پیشنهاد انجام سونوگرافی را می دهد. در برخی مواقع پارگی آپاندیس یا وجود کیست تخمدان دردهای شدیدی را در ناحیه شکم به وجود می آورد. در صورت وجود چنین دردهایی فورا باید اقدامات لازم برای حفظ جان و سلامتی بیمار انجام شود. یکی از عللی که باعث می شود افراد سونوگرافی انجام دهند، امکان وجود کیست تخمدان در نتیجه عدم تخمک گذاری است. در ادامه، بیشتر این موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علت انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

بعد از بررسی بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان، قصد داریم در خصوص علت انجام این کار اطلاعاتی کسب کنیم. همانطور که می دانید انجام این سونوگرافی، یک روش بی خطر برای بانوان است. به طور کلی سونوگرافی برای برای موارد احتمالی زیر توسط پزشک مربوطه تجویز می شود.

 • بررسی اندازه و شکل تخمدان ها و رحم
 • بررسی انجام حاملگی خارج از رحم
 • یافتن مشکلان تخمک گذاری و ناهنجاری های تخمدانی
 • التهابات لگن
 • بررسی وجود توده ها درون رحم و تخمدان
 • وجود اختلالات آناتومیکال رحم
 • تشخیص فیبروم رحم
 • یافتن دلایل خونریزی های غیر طبیعی
 • احتمال وجود سرطان
 • تشخیص عفونت لگنی
 • تعیین جنسیت
 • تغییرات در شکل رحم
 • اندازه گیری جداره داخلی رحم
 • تشخیص کیست تخمدانی
نحوه انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

مراحل انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

به طور کلی سونوگرافی رحم و تخمدان یک روش غیر تهاجمی برای بررسی اندام و ارگان های داخلی بانوان است. با انجام سونوگرافی و تفسیر نمودن آن توسط پزشک، باعث می شود تا او به بررسی کامل اندام هایی مانند دهانه رحم، رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ، مهبل بپردازد.

برای انجام سونوگرافی شکمی، ابتدا سونوگرافیست ژلی بر روی شکم میزند سپس مبدل را بر روی شکم شما فشار می دهد و در جهات مختلف آن را جا به جا می کند. سپس امواج فراصوتی به فرکانس های خیلی بالا به دستگاه ارسال می شوند و تصویری از بافت های مورد نظر بر روی دستگاه نمایان می شود.

رادیولوژی ستون فقرات

اقدامات لازم قبل از انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

حال که از بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان اطلاع پیدا کردید، خوب است در ادامه بدانید که پیش از انجام این کار باید به مقدار کافی آب و سایر مایعات نوشیده باشید. نکته دیگر این است که تا قبل از انجام سونوگرافی تخیله مثانه صورت نگیرد. البته اگر قصد انجام سونوگرافی واژینال دارید، موضوع کمی متفاوت تر می شود و باید پیش از انجام سونوگرافی نسبت به تخلیه مثانه اقدام نمایید. همچنین برای انجام این کار نیازی به مصرف کردن دارو یا آرامبخش های خاصی نیست. ناشتا بودن برای انجام سونوگرافی نیز مورد نیاز نمی باشد. به طور کلی، نظر پزشک به همه این موارد ارجحیت دارد.

جمع بندی

در این مطلب متوجه شدیم که سونوگرافی رحم و تخمدان کاملا بدون خطر و درد است و از بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان مطلع شدیم. همچنین فهمیدیم که این روش بیشتر مشکلات درونی رحم و تخمدان های بانوان را تشخیص می دهد. ممکن است در کنار انجام این آزمایش نیاز به انجام آزمایش های تکمیلی دیگری نیز باشد. اگر نیاز به مشاوره بیشتر در این زمینه دارید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا