تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی رنگی رحم

آیا هدف اصلی عکس رنگی رحم را می دانید؟ عکس رنگی رحم بیشتر به منظور شناسایی دلایل ناباروری تجویز می شود. البته عکس رنگی رحم علاوه بر ارزش تشخیصی، تاحدی ارزش درمانی هم دارد. سونوگرافی رنگی رحم یک تصویربرداری با اشعه ایکس است که برای تشخیص مشکلات مربوط به باروری استفاده می شود. در فرایند سونوگرافی، اشعه ایکس روی شکم بیمار تابیده می شود. سپس تصاویری از لوله های فالوپ و رحم که با رنگ مخصوص پر شده اند، ثبت می شوند. این تصاویر مشکلاتی را در آناتومی تولید مثل شما نشان می دهند که ممکن است مانع باردار شدن شما شوند. انسداد لوله های فالوپ و شکل متفاوت رحم از این قبیل مشکلات هستند.

چه کسی سونوگرافی رنگی رحم را انجام می دهد؟

سونوگرافی رنگی رحم توسط متخصص زنان، رادیولوژیست یا متخصص غدد انجام می شود. رادیولوژیست بر اساس تصاویر اشعه ایکس، وضعیت شما را ارزیابی می کند. در نهایت گزارش مربوط به وضعیت جسمی شما را برای پزشک به طور کامل بیان می کند. این گزارش غالباً شامل موارد نرمال و غیر نرمال در مشاهدات می باشد.

سونوگرافی رنگی رحم

مراحل سونوگرافی رنگی رحم

در این اقدام، نوعی رنگ حفره رحم و لوله های فالوپ شما را پر می کند. این رنگ یک طرح کلی از رحم و لوله های فالوپ شما را در تصویربرداری نشان می دهد. در واقع این قسمت ها در عکس برجسته می شوند. اگر اشعه ایکس نشان دهد که رنگ در لوله های فالوپ شما جریان دارد، بدین معنا است که آنها باز هستند. در صورتی که رنگ با مانعی برخورد کند، مانع از جریان می شود. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که لوله های فالوپ شما مسدود شده اند.

تزریق کنتراست به درون کاویته رحم در عکس رنگی موجب رفع انسداد لوله های فالوپ می شود. لوله های فالوپ وظیفه انتقال تخمک به درون رحم و در نتیجه لقاح را دارند. بنابراین ممکن است یکی از دلایل ناباروری، انسداد لوله های فالوپ باشد که گاهی تنها با گرفتن عکس رنگی رحم برطرف می شود. بنابراین دیده شده بسیاری از بانوان بعد از عکس رنگی رحم و بعد از چند ماه بدون هیچ اقدام درمانی دیگری باردار شده اند.

آماده سازی بیمار برای تزریق رنگ

 • ابتدا می بایست روی یک میز دراز بکشید. زانوهایتان را خم کنید و پاهایتان را باز نگه دارید. این حالت مشابه حالت معاینه لگن است.
 • دستگاه سونوگرافی بالای میز قرار می گیرد.
 • تکنسین ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد که آن را گشاد می کند. این کار به پزشک کمک می کند به دهانه رحم شما دسترسی داشته باشد.
 • تکنسین رادیولوژی دهانه رحم شما را تمیز می کند. سپس یک کاتتر کوچک را در کانال دهانه رحم شما قرار می دهد. کاتتر یک لوله پلاستیکی نازک است که به آن کانولا نیز گفته می شود. البته گاهی ممکن است از یک لوله پلاستیکی نازک با یک بالون در انتهای آن استفاده شود. بالون زمانی که داخل بدن شما قرار می گیرد، باد می شود.

تزریق رنگ در سونوگرافی رحم

 • تکنسین اسپکولوم را برمی دارد و سپس از شما خواسته می شود که پاهای خود را روی میز صاف کنید.
 • محلول رنگ به آرامی به داخل رحم شما پمپ می شود. همزمان تکنسین رادیولوژی، دستگاه فلوروسکوپی را روی ناحیه لگن قرار می دهد.
 • بسته به وضعیت جسمی، ممکن است تکنسین از شما بخواهد در موقعیت های مختلف جابجا شوید. به این ترتیب نحوه حرکت محلول در لوله های فالوپ ارزیابی می شود.
 • در صورتی که لوله های فالوپ شما باز باشند، رنگ بیرون می ریزد. اگر مسدود شده باشند، رنگ بیرون نمی ریزد و این خود یک نشانه است.
 • در نهایت پس از اتمام عکسبرداری، تکنسین کانولا را از بدن شما خارج می کند. این کار بدون اینکه اسپکولوم را دوباره وارد کند، انجام می شود.
علت سونوگرافی رنگی رحم

اقدامات قبل از سونوگرافی رنگی رحم

اقدامات قبل از انجام عکس رنگی رحم بستگی به وضعیت جسمی بیمار دارد. تکنسین رادیولوژی سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا مطمئن شود که مشکلی برای عکس رنگی رحم وجود ندارد. ممکن است سطح هورمون لوتئینه کننده و نتایج آزمایش شما را بررسی کند. پیش از انجام سونوگرافی رحم، تکنسین رادیولوژی بارداری و حساسیت شما به رنگ را مورد بررسی قرار می دهد.

چگونه برای سونوگرافی رنگی رحم آماده شویم؟

 • برای انجام سونوگرافی رنگی رحم، بهتر است یک ساعت قبل از تصویربردای دارو برای کنترل درد استفاده کنید. این دارو را پزشک برای شما تجویز خواهد کرد.
 • برای جلوگیری از هر گونه عفونت، پیش از سونوگرافی آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 • در صورتی که شاغل هستید بهتر است روز انجام سونوگرافی مرخصی بگیرید. ممکن است پس از سونوگرافی با گرفتگی های عضلات مواجه شوید.

آیا سونوگرافی رنگی رحم دردناک است؟

سونوگرافی رنگی رحم  درد دارد؟ این سوالی است که اکثر بیماران آن را می پرسند و از انجام سونوگرافی واهمه دارند. عکس رنگی رحم بدون درد نیست. درد یا ناراحتی خفیف در طول سونوگرافی و بعد از آن، امری کاملاً طبیعی است. هنگامی که تکنسین محلول رنگ را در رحم شما قرار می دهد، ممکن است احساس گرفتگی کنید. این گرفتگی ممکن است پنج دقیقه بعد از سونوگرافی تا چند ساعت پس از آن ادامه داشته باشد. درد برای هر بیمار از خفیف تا متوسط، متغیر است.

مراقبت های بعد از سونوگرافی رنگی رحم

مراقبتهای بعد از عکس رنگی از رحم، توسط پزشک و تکنسین رادیولوژی برای شما شرح داده می شود. ممکن است لازم باشد از یک پد استفاده کنید تا ترشحات رنگ را از واژن خود پاک کنید. اغلب ترشحات چسبناک و حاوی مقادیر کمی خون هستند. شما ممکن است با عوارض زیر روبرو شوید:

 • گرفتگی عضلات
 • سرگیجه
 • ناراحتی معده یا حالت تهوع
 • خونریزی واژینال به مقدار کم که برای یک یا دو روز پس از سونوگرافی ادامه پیدا می کند.

عوارض ناشی از انجام سونوگرافی رنگی رحم 

یک سونوگرافی رنگی رحم از اشعه ایکس برای ثبت تصاویر استفاده می کند. البته میزان تابش اشعه بسیار کم است و خطرناک تلقی نمی شود. عوارض نادری که ممکن است با آنها روبرو شوید به ترتیب عبارتند از:

 • عفونت
 • آسیب های رحمی
 • واکنش آلرژیک به محلول رنگ

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر فوراً با پزشک و یا متخصص رادیولوژی تماس بگیرید:

 • تب و لرز
 • غش کردن
 • استفراغ
 • خونریزی شدید واژن
 • ترشحات بدبو واژن
 • گرفتگی شدید در شکم

آیا عکس رنگی رحم درد دارد؟

یکی از دغدغه های بانوانی که قصد مادر شدن را دارند، درد در هنگام عکس رنگی رحم است. واقعیت اینجاست که شیوه قدیمی که درمراکز تصویر برداری استفاده می شود، باعث نگرانی ها از بابت این موضوع شده است.
در مرکز تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی رسا و همچنین مرکز تصویر برداری دکتر مردانی (شعبه تهرانپارس) عکس رنگی رحم به روش بدون درد انجام می شود. در 5 سال اخیر با روش پیشرفته و نوینی که جایگزین روش قدیمی شده است، استفاده از سوند های مخصوص جایگزین ست فلزی نگهدارنده رحم شده است. بنابراین بانوان دردی احساس نخواهند کرد.

این در صورتی است که در مراکز اغلب از ست فلزی استفاده شده و این اقدام در برخی مراکز تصویر برداری تحت بیهوشی انجام می شود.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا