تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی سه بعدی جنین + کاربرد مزایا معایب

سونوگرافی سه بعدی جنین چیست؟ آیا مشابه سونوگرافی سه بعدی رحم است؟ کدام مراکز در تهران سونوگرافی سه بعدی جنین انجام می دهند؟ در چه مواقعی سونوگرافی سه بعدی جنین انجام می شود؟ این از جمله سوالات متداول مادران در طول بارداری است. آیا نیاز است این جراحی را انجام دهید؟ در ادامه این مقاله برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

نحوه انجام سونوگرافی سه بعدی جنین

نحوه انجام این آزمایش، مشابه سونوگرافی دو بعدی است. به این صورت که متخصص ابتدا ژل سونوگرافی را روی شکم شما پخش می کند و سپس پروپ را حرکت می دهد. تنها ممکن است برای بررسی های دقیق تر در سونوگرافی آنومالی، پزشک این اقدام را برای شناخت ناهنجاری ها توصیه کند. بنابراین ممکن است مدت زمان لازم برای انجام این آزمایش بیشتر باشد. در هر صورت نیاز به نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

تصویر سه بعدی جنین

سونوگرافی دو بعدی چه تفاوتی با سونوگرافی سه بعدی جنین دارد؟

مانند سونوگرافی دو بعدی، در این آزمایش نیز از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از جنین در داخل رحم شما استفاده می کند. با این حال، بر خلاف تصویر مسطح داده شده توسط سونوگرافی دو بعدی، سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی 4 بعدی جنین ظاهر یک تصویر سه بعدی از نوزاد را ایجاد می کند. این باعث می شود شکل جنین در رحم مادر مشخص باشد. بنابراین کاربردهای زیادی خواهد داشت. که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

کاربرد سونوگرافی سه بعدی در بارداری

سونوگرافی سه بعدی جنین با اضافه شدن یک سیستم کامپیوتری قوی در سونوگرافی است که تصویر واقعی و ملموس از صورت جنین را در اختیار متخصص و والدین قرار می دهد. این کار با استفاده از افزایش دما ناشی از امواج صوتی که برای ایجاد تصویری از جنین استفاده می شود. معمولا برای دو منظور از این سونوگرافی استفاده می شود که به شرح زیر است:

تشخیص دقیق ناهنجاری ها

تشخیص ناهنجاری های جنین و بررسی دقیق ناهنجاری های اندام های مختلف از جمله صورت و شکاف کام، ناهنجاری های جمجمه صورت، نقایص لوله عصبی و همچنین ساختار اسکلتی با کمک این سونوگرافی قابل انجام است.

ارائه شکال صورت جنین به والدین

این سونوگرافی یک تصویر واقعی از شکل صورت جنین در اختیار والدین قرار می دهد که در سونوگرافی های معمولی قابل ارائه نمی باشد. برای انجام این کار مادران بین 26 تا 30 هتفتع اقدام می کنند.

عوارض سونوگرافی سه بعدی جنین

سونوگرافی سه بعدی جنین عوارض ندارد. همچنین باعث سوزاندن جنین نمی شود و هنوز عارضه شناخته شده ای از این سونوگرافی ثابت نشده است. اما اکثر متخصصان انجام این سونوگرافی را تنها برای ارائه شکل جنین به والدین توصیه نمی کنند. معمولا زمانی که انجام این سونوگرافی ضروری باشد، آن را توصیه می کنند.

آیا این اقدام برای جنین خطرناک است؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، انجام این سونوگرافی برای جینن خطرآفرین نیست. اما در مواردی که برای تشخیص ناهنجاری ها توصیه می شود، به دلیل مدت زمان بالای انجام این آزمایش ممکن است این سوال برای مادران ایجاد شود که آیا این سونوگرافی می تواند خطری برای جنین داشته باشد؟  مدت زمانی که جنین تحت تابش امواج بیشتری قرار می گیرد، کوتاه است. برای بررسی ناهنجاری ها معمولا برای مشاهده صورت، ستون فقرات، انگشتان و مواردی از این قبیل از امواج سه بعدی استفاده می شود و سایر بخش های بدن جنین با سونوگرافی دو بعدی بررسی می شود. این کار زیر نظر متخصص انجام می شود. بنابراین نیاز به نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

شیوه انجام سونوگرافی سه بعدی جنین

عدم موفقیت در نتیجه سونوگرافی سه بعدی جنین

از جمله مواردی که می تواند باعث عدم موفقیت در این زمینه شود، شامل موارد زیر می شود:

  • سر جنین رو به پایین باشد
  • صورت جنین به جفت یا دیواره رحم چسبیده باشد
  • در مادرانی که اضافه وزن بالایی دارد ممکن است بافت چربی مانع تصویربرداری واضح شود.
  • مایع اطراف صورت جنین کم باشد

با مراجعه به یک مرکز تخصصی و مجهز امکان عدم موفقیت از ارئه یک تصویر سه بعدی از جنین، پایین می آید. مرکز سونوگرافی و تصویر برداری رسا یا با مجهزترین دستگاه ها و پرسنل متخصص آماده ارائه تصاویر سه بعدی جنین در پیروزی تهران است.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا