تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی سه بعدی رحم ترنس واژینال و ابدومینال

سونوگرافی سه بعدی رحم چیست؟ در چه مورادی پزشک سونوگرافی بهسه بعدی رحم را پیشنهاد می کند؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم در ارتباط با شیوه انجام سونوگرافی ترنس واژینال و ابدومینال رحم و همچنین هر آنچه باید در ارتباط با آمادگی های قبل و بعد آن بدانید، اطلاعاتی ارائه دهید ارائه دهیم با ما همراه باشید.

این درواقع یک روش تشخیصی دقیق برای تشخیص و درنهایت درمان انواع اختلالات رحم در با نوان است که به دو روش قابل انجام است. سونوگرافی سه بعدی ترنس واژینال تصویر دقیق و واضحی از انواع ناهنجاری های بانوان ارائه خواهد داد. در ادامه مقاله به انواع روش های درمانی و هر آنچه باید در اتباط با آن بدانید، به شما خواهیم گفت.

🟢سونوگرافی آندومتریوز چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی سه بعدی رحم به چه منظور انجام می شود؟

سونوگرافی سه بعدی رحم نقش مهمی در ارتباط با تشخیص و مدیریت و درمان ناهنجاری های رحم برای علت ناباروری و سقط های مکرر … ایفا می کند. برخلاف تصور عموم، ناهنجاری های رحم نادر نیستند و گاهی بسیاری از اختلالاتی که در زمینه ناباروری و سقط مکرر ایجاد می شود نیز به همین علت است.

❌ در زمان های قدیم از هیستروسالپنگوگرافی استفاده می شد که نقص های زیادی داشت. این روش نمی توانست قسمت های داخلی رحم را به خوبی نشان دهد به همین دلیل نمی شد با این روش مدل ناهنجاری های مختلف رحم را تفکیک شود.

سونوگرافی سه بعدی جنین

✅ به همین دلیل سونوگرافی سه بعدی جایگزین این روش شد. بنابراین بهترین روش برای تشخیص ناهنجاری های رحم، سونوگرافی سه بعدی است. به این دلیل که داخل و خارج کاویته رحم را به خوبی نشان می دهد.

انواع سونوگرافی سه بعدی رحم

این سونوگرافی را می توان به روش های مختلف انجام داد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • سونوگرافی ابدومینال: این سونوگرافی از روی شکم انجام می شود و برای بانوانی که باکره هستند و نمی توانند از روش واژینال استفاده کنند، مناسب است.
 • سونوگرافی واژینال: این روش بسیار دقیق تر است و یکی از بهترین راه های تشخیص ناهنجاری های رحم به شمار می رود.

سونوگرافی ترنس واژینال سه بعدی رحم چگونه انجام می شود؟

شاید این سوال برایتان مطرح شود که شیوه انجام آن چگونه است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت پزشک پروب دستگاه را به ژل مخصوص آغشته و به درون واژن شما فرو می برد. پروب به اندازه 3 الی 7 سانتی متر به درون واژن شما فرو می رود. پروب امواج صوتی منتشر می کند که این امواج از اندام های شما عبور می کند و تصاویر رحم و هر گونه ناهنجاری رحمی را در اختیار متخصص قرار می دهد.

🟢 سونوگرافی رنگی رحم

آیا سونوگرافی ترنس واژینال درد دارد؟

شاید نحوه انجام این سونوگرافی شما را به این فکر وادارد که آیا انجام این سونوگرافی با درد زیاد همراه است؟ در صورتی که اینکطور نیست. اسکن ترانس واژینال یا داخلی می تواند ترسناک به نظر برسد، اما بسیار ایمن است و نباید بیش از کمی ناراحتی ایجاد کند. به همین دلی این کجه انجام آن تحت بیهوشی و یا بی حسی انجام نمی شود و شما کاملا هوشیار هستید.

سونوگرافی سه بعدی رحم

❌ لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که نباید به دلیل ترس از انجام این روش از آن اجتناب کرد.

سونوگرافی شکمی (ابدومینال) سه بعدی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ابدومینال از طریق شکم انجام می شود. برای انجام آن ابتدا متخصص ژل مخصوص را در بخش های مختلف شکم شما پخش می کند. سپس از پروپ رو به روی شکم شما می کشد. امواج صوتی از بین اندام ها عبور کرده و نمایشی از اندام های داخلی و ناهنجاری های داخل رحم شما به متخصص ارائه می کند.

هدف از انجام سونوگرافی سه بعدی رحم چیست؟

برخی از اصلی ترین این دلایل عبارتند از :

 • ارزیابی ناهنجاری های رشدی (مادرزادی) رحم
 • ارزیابی تغییرات ساختاری رحم اکتسابی

بنابراین زمانی که متخصص زنان و زایمان یه هر کدام از مراحل زیر مشکوک باشد، این آزمایش را برای شما تجویز می کند:

 • ناباروری
 • سقط مکرر در زمان بارداری
 • زایمان های خیلی زودرس
 • ارائه نادرست جنین
 • آندومتریوز و پولیپ رحم
 • فیبروم رحم
 • برررسی وضعیت IUD

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا