تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی غربالگری

در طول بارداری سونوگرافی‌های مختلفی انجام می‌شود. برای بررسی نواقص و سندروم‌های احتمالی که جنین ممکن است بعد از بدنیا آمدن با آن دست‌وپنجه نرم کند، سونوگرافی غربالگری تجویز می‌شود. این سونوگرافی به پیشگیری از رخداد این نواقص کمک می‌کند تا در صورت حاد بودن، پزشک تجویز کند که چه کاری باید انجام دهید. پیشگیری از تولد بچه‌های مبتلا به سندروم دان و نواقص حاد دیگر از درگیر شدن خانواده‌ها تا آخر عمر جلوگیری می‌کند. به علاوه مانع از هزینه‌های عاطفی، روانی برای جامعه، فرد و خانواده‌اش خواهد شد. برای آشنایی با زمان انجام این غربالگری و موارد دیگر با ما همراه باشید.

سونوگرافی غربالگری چیست؟

سونوگرافی غربالگری چیست؟

سونوگرافی غربالگری شامل آزمایش‌ها، آنالیزهای آزمایشگاهی و سونوگرافی است که طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. این غربالگری برای تشخیص نقص جنین و سندروم‌های پرخطر و کم خطر در مرحله اول و دوم بارداری انجام می‌شود.

سونوگرافی غربالگری به چه کسانی توصیه می‌شود؟

سونوگرافی غربالگری تستی برای سلامت کودک است. به همین دلیل، تمامی افراد باید آن را انجام دهند. اگر چه که سابقه خانوادگی نداشته باشید نیز باید این سونوگرافی را انجام دهید.

سونوگرافی غربالگری اول

غربالگری اول در سه ماهه اول بارداری بین هفته 11 تا 13 بارداری باید انجام شود. البته، به عبارت صحیح‌تر باید گفت تا 13 هفته و 6 روز! در این مدت، توانایی شناسایی وجود سندروم احتمالی قوی‌تر است. به همین دلیل، هرگز این دوره را فراموش نکنید. در غربالگری اول، سندروم‌ دان (تریزومی 21، تریزومی 18 و تریزومی 13) قابل شناسایی است.

تنها کافی است تست آزمایش خون را به همراه سونوگرافی انجام دهید تا غربالگری مرحله اول تکمیل شود. چرا که سونوگرافی تا 75 درصد دقت دارد. اما، هنگامی که آزمایش خون نیز گرفته می‌شود، دقت و صحت آن به 85 درصد می‌رسد. این غربالگری در قسمت سونوگرافی NT، برای بررسی میزان ضخامت پشت گردن جنین و تشخیص وجود استخوان بینی انجام می‌شود. افزایش ضخامت پشت گردن نشان دهنده جنین مبتلا به سندروم دان است. رویت استخوان بینی در جنین نیز علامت خوبی است که گواهی بر سالم بودن جنین است و نبود آن باید پیگیری شود و به صورت طبیعی، برای تایید نهایی آزمایش‌های بعدی نیاز است.

سونوگرافی NT، روشی است که از روی شکم انجام می‌شود و خطری برای کودک و مادر ندارد. اگر پزشک تشخیص دهد که برای دید بهتر نیاز به سونوگرافی واژینال هست، به صورت واژینال سونو را انجام می‌دهد که این روش هم بی‌خطر است. سونوگرافی مرحله اول موارد زیر را مشخص می‌کند.

 • حاملگی دوقلو
 • زنده بودن جنین
 • سن حاملگی
 • احتمال وجود تریزومی 18 و 13
 • اختلال ژنتیک و کوروموزومی
 • اختلال سندروم دان
 • شنیدن صدای ضربان قلب

سونوگرافی غربالگری مرحله دوم

سونوگرافی مرحله دوم غربالگری به این دلیل که تقریبا تمامی اندام‌های جنین تکامل یافته انجام می‌شود. این سونوگرافی به پزشک امکان بررسی ساختار آناتومی کامل بدن جنین را می‌دهد. توصیه می‌شود سونوگرافی مرحله دوم در هفته 18 تا 22 بارداری انجام شود. در غربالگری مرحله دو، از رحم مادر به همراه جنین عکسبرداری می‌شود. سونوگرافی مرحله دوم برای تشخیص نقایصی چون موارد زیر بررسی می‌شود تا در صورت حاد بودن شرایط، اقدام بعدی طبق تجویز پزشک صورت بگیرد.

 • تعیین جنسیت دقیق جنین
 • بررسی چهره جنین
 • تعیین لب شکری
 • بررسی طولی و عرضی ستون فقرات و قرار گیری درست استخوان‌ها در یک راستا
 • بررسی اندازه محیط سر، اندازه محیط شکن و اندازه استخوان ران
 • بررسی اجزا و اندازه‌های داخلی جنین همچون قلب، ریه، شکم، سر، دست، پا و انگشتان
 • تشخیص به موقع بیماری‌های مادرزادی
 • تشخیص اختلال عقب ماندگی ذهنی، مرگ جنین و اختلال در رشد فیزیکی
 • بررسی جفت و بند ناف، در صورتی که جفت سرجای خودش قرار نداشته باشد و در قسمت پایینی قرار بگیرد، سونوگرافی مرحله سوم تجویز خواهد شد.

کاربرد سونوگرافی غربالگری

علت استفاده و کاربرد سونوگرافی نوع غربالگری شامل موارد زیر است. هر کدام از موارد زیر به شما هشدار می‌دهد که تا دیر نشده، وضعیت موجود را پیگیری کنید.

 • مشخص شدن تاریخ زایمان
 • تشخیص بارداری خارج از رحم
 • تشخیص سندروم دان و نواقص ظاهری همچون لب شکری
 • بررسی تنفس جنین و تشکیل اعضای داخلی بدن او
 • بررسی سلامت استخوان بندی جنین
 • تشخیص بیماری‌های مادرزادی

نتیجه گیری

انجام سونوگرافی غربالگری یکی از بخش‌های بسیار مهم در بارداری است. بخشی که می‌تواند به سلامت بیشتر جامعه کمک کند و کودکانی با عیوب و نقصان به جامعه تحویل ندهد که باعث افسردگی، سرخوردگی و خستگی خود فرد، خانواده و جامعه شود. می‌توانید این نوع تست را در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا انجام دهید. این مرکز مجهز به مدرن‌ترین سیستم‌های سونو و رادیولوژی است که نتیجه دقیق و صحیحی ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

آیا سونوگرافی در دوره بارداری مضر است؟

خیر، سونوگرافی تضمین کننده سلامت کلی جنین و مادرش است. تستی که به فرد کمک می‌کند فرزندی سالم بدنیا بیاورد و تحویل جامعه دهد تا برای به فردی مفید تبدیل شود.

غربالگری جنین چگونه از تولد کودکان ناقص جلوگیری می‌کند؟

غربالگری به کمک سونوگرافی و آزمایش خون توانایی تشخیص ناهنجاری‌های زود هنگام را برای پزشک مهیا می‌کند. به این روش دیگر کودکی با اختلال سندروم دان و مشکلات ژنتیکی به دنیا نخواهد آمد.

چند نوع سونوگرافی در دوران بارداری انجام می‌شود؟

در پایان سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم سونوگرافی‌های عادی انجام می‌شود. در این میان، اگر تشخیص داده شود که جنین مشکلاتی دارد، غربالگری‌های ویژه نیز انجام خواهد شد.در پایان سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم سونوگرافی‌های عادی انجام می‌شود. در این میان، اگر تشخیص داده شود که جنین مشکلاتی دارد، غربالگری‌های ویژه نیز انجام خواهد شد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا