تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی هیپ اطفال

سونوگرافی هیپ اطفال به چه منظور تجویز می شود؟ آیا می دانید این سونوگرافی کدام اختلالات را تشخیص می دهد؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم به این مورد بپردازیم .

سونوگرافی هیپ در اطفال به منظور تشخیص و تحلیل مشکلات مربوط به مفصل هیپ در نوزادان و کودکان استفاده می‌شود. این آزمون تصویربرداری پزشکی با استفاده از امواج صوتی برای تصویربرداری دقیق از ساختارهای داخلی مفصل هیپ استفاده می‌کند.

روش‌های معاینه هیپ کودکان و نوزادان تنها به سونوگرافی مختصر نمی شود. در اثر موارد با معاینات فیزیکی نیز می توان به ناهنجاری ها پی برد.

لزوم تجویز سونوگرافی هیپ اطفال چیست؟

این روش به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم در امراض مفصل هیپ مانند در رفتگی مادرزادی لگن است. این به عنوان یک روش غیر تهاجمی و بدون عوارض شناخته می شود.

تصاویر سونوگرافی هیپ اطفال می‌ توانند به پزشک کمک کنند تا مشکلاتی مانند عدم تطابق مفصلی، موقعیت نادرست مفصل، ناهنجاری‌های ساختاری و ترشحات مفصل را تشخیص دهد. بر اساس نتایج سونوگرافی، پزشک ممکن است توصیه ‌های درمانی مانند استفاده از دستگاه‌های وسایل پزشکی، تمرینات فیزیکی یا در برخی موارد نیاز به جراحی را برای درمان مشکلات مفصل هیپ در اطفال ارائه دهد.

از طرفی، این سونوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی غیر تهاجمی در مواردی مانند درد و ناراحتی در مفصل هیپ، عدم تطابق مفصلی، علائم غیر معمول در حرکت و تشخیص قبلی مشکوک در مفصل هیپ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، در صورت نیاز به ارزیابی پس از درمان یا جراحی مفصل هیپ، سونوگرافی هیپ می‌تواند برای تشخیص مفید باشد.

سونوگرافی هیپ اطفال

نحوه انجام سونوگرافی هیپ اطفال

سونوگرافی هیپ اطفال توسط پزشکان متخصص در رشته رادیولوژی انجام می‌شود. در طول تصویر برداری، دستگاه سونوگرافی بر روی منطقه مفصل لگن کودکان قرار داده می شود و با حرکت دستگاه بر روی بخشی از بدن کودک، تصاویر سونوگرافی از مفصل هیپ تولید می‌شوند.

سونوگرافی هیپ در چه مواردی تجویز می شود؟

در چه مواردی آزمون های تشخیصی مفصل هیپ مانند سونوگرافی برای معاینه مفاصل لگن اطفال تجویز می شود؟ اصلی ترین این دلایل مواردی هستند که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم:

دیسپلازی هیپ: این مشکل معمولا در نوزادان رخ می‌دهد و به معنی عدم تطابق مناسب بین قسمت‌های مفصل هیپ به علت بی ثباتی لگن است این سونوگرافی برای تشخیص و ارزیابی دیسپلازی هیپ استفاده می‌شود. اما متاسفانه این اختلال معمولا در دوران نوجوانی شناخته می شود.

  • تشخیص مشکلات نادر لگن: برخی از اختلالات نادر باعث جابجایی سر استخوان ران در مفصل هیپ می شود. سونوگرافی هیپ اطفال می‌تواند به تشخیص و ارزیابی  این اختلالات کمک کند.
  • التهاب مفصل هیپ: التهاب مفصل هیپ (مانند التهاب مفصل ناشی از عفونت) می‌تواند در کودکان رخ دهد و منجر به علائمی مانند درد، تورم و محدودیت حرکت در مفصل هیپ شود. این آزمایش می‌تواند در تشخیص و ارزیابی التهاب مفصل هیپ مفید باشد.
  • شکستگی استخوان هیپ: در صورتی که کودک دچار شکستگی در استخوان هیپ باشد، سونوگرافی هیپ می‌تواند به تصویربرداری و ارزیابی شکستگی کمک کند.

نکات معاینه مفصل هیپ در نوزادان

لازم است برای انجام معاینه در نوزادان، نوزاد خواب باشد و یا بسیار آرام باشد. در سونوگرافی مفصل هیپ نوزادان دردی ایجاد نمی کند. بنابراین نیازی به نگرانی برای انجام این آزمایش وجود ندارد. همچنین سونوگرافی هیپ نوزادان هیچگونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند.  

انجام به موقع سونوگرافی هیپ نوزادان باعث تشخیص به موقع اختلالات و همچنین پیگیری درمان می شود.

خطرات و عوارض سونوگرافی هیپ اطفال

این یکی از جمله مواردی است که والدین را با نگرانی های زیادی رو به رو کند. مانند هر روش تشخیصی دیگر، ممکن است عوارض یا مشکلات کوچکی پس از انجام سونوگرافی هیپ در اطفال رخ دهد. در بیشتر موارد، این عوارض بسیار نادر هستند. این مورد به هیچ وجه شیوه ای نیست که کودک شما را با مشکل روبه رو کند. اما برخی از عوارض نادر عبارتند از مواردی که در ادامه مقال به آن می پردازیم:

  • تحریک موقت پوست
  • حساسیت به ژل سونوگرافی
  • احساس ناراحتی به صورت کوتاه مدت

در هر صورت، مهم است که در مورد هرگونه نگرانی یا سوالی پس از انجام سونوگرافی لگن در کودکان با پزشک مشورت کنید. 

مطالب مرتبط
سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا