تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال نوعی سونوگرافی پزشکی است که از طریق واژن انجام می‌شود و غالبا برای بررسی اندام‌هایی کاربرد دارد که درون حفره لگن جایگذاری شده‌‌اند. نام دیگر این نوع از سونوگرافی، ترنس واژینال است. افرادی که می‌خواهند این سونوگرافی را انجام دهند، باید با مراحل آن آشنایی داشته باشند. برخی نیز نگران درد سونوگرافی واژن هستند و دوست دارند که قبل از انجام این سونوگرافی کاملا آماد باشند. ما در ادامه می‌خواهیم در مورد این که سونوگرافی واژن چطور انجام می‌شود و در چه زمانی باید انجام گردد، صحبت خواهیم کرد.

سونوهیستروگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال‌ چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این نوع از سونوگرافی لازم است که مراحل زیر طی بشوند:

 1. ابتدا بیمار بر روی صندلی می‌نشیند و لباس خود را از کمر به پایین در می‌آورد. سپس لباس بیمارستان را می‌پوشد. حال بیمار روی تخت دراز کشیده و زانوی خود را خم می‌کند.
 2. در مرحله بعد، پزشک نوعی مبدل را وارد واژن می‌کند. این مبدل که کمی شبیه به تامپون است، به راحتی و بدون ایجاد درد در واژن قرار می‌گیرد. در واقع نوعی ژل روان کننده بر روی این مبدل قرار گرفته است که ورود آن به واژن را آسان کند.
 3. در مرحله سوم مبدلی که وارد واژن شده است، به لگن می‌رسد و از داخل بدن فیلمبرداری می‌کند. این فیلم در دستگاه‌های مخصوص سونوگرافی نمایش داده خواهد شد.
 4. در مرحله بعد که پزشک با دقت اعضای بدن را بررسی کرد، دستگاه از واژن خارج شده و سونوگرافی به پایان می‌رسد.  در طول روند سونوگرافی واژینال ممکن است متقاضی مجبور به فشار دادن شکم خود باشد. چرا که باید برخی از اندام‌های لگن برای این که در تصویر جا بگیرند، به مبدل نزدیک باشند.
سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در چه مواردی توصیه می شود؟

یکی از متدهای جدیدی که برای تشخیص بیماری‌های زنانه کاربرد دارد، سونوگرافی واژینال است. این نوع از سونوگرافی می‌تواند با بررسی اندام‌های لگنی در بدن یک خانم، بسیاری از بیماری‌ها را مشخص کند. برخی از مهم‌ترین کاربردهای سونوگرافی واژن عبارتند از:

 • تشخیص سرطان دستگاه تناسلی
 • بررسی مشکلاتی که باعث عدم باروری خانم شده‌اند
 • تشخیص کیست و فیبروم‌های رحم و فیبروم‌های تخمدان
 • تشخیص بارداری خارج از رحم
 • تشخیص بارداری طبیعی
 • سقط جنین
 • بررسی مشکلات قاعدگی و علل آن‌ها
 • بررسی مشکلاتی همچون جفت سر راهی که در آن جنین در قسمت پایینی رحم مادر قرار می‌گیرد.

راهکار جایگزین سونوگرافی واژینال در دختران مجرد چیست؟

با توجه به این که دختران جوان به دلیل باکرگی نمی‌توانند از سونوگرافی واژن استفاده کنند، باید روش‌های جایگزین را انتخاب نمایند. در بیشتر موارد، پزشک تلاش می‌کند که بدن خانم‌های مجرد را به کمک سونوگرافی شکمی بررسی کند. یعنی اندام‌های لگنی و مشکلات آن‌ها را از طریق سونو شکم چک کند. در موارد حاد که با استفاده از سونوگرافی شکمی مشکلات واژن مشخص نمی‌شوند، می‌توان از سونوگرافی رکتال استفاده کرد. در این نوع از سونو به جای این که مبدل از راه واژن وارد لگن بشود، از راه مقعد وارد لگن شده و فیلمبرداری را انجام می‌دهد. البته این روند ممکن است کمی دردناک باشد اما جایگزینی مناسب برای سونوگرافی واژینال به شمار می‌آید.

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که متقاضیان سونوگرافی واژینال دارند، این است که آیا این نوع از سونوگرافی درد دارد یا نه. در حین انجام این نوع از سونوگرافی پزشک باید تصاویر کامل‌تری را از قسمت‌های داخلی بدن به دست بیاورد. به همین دلیل پروب واژینال را همواره در لگن می‌چرخاند. با چرخاندن این پروب، ممکن است بیمار درد را تحمل کند. اما این درد شدت زیادی ندارد. زمانی که پزشک پروب را از بدن خارج کند، درد ناشی از سونوگرافی واژن هم به پایان خواهد رسید. در حالت غیر عادی ممکن است درد پس از سونوگرافی واژن همچنان تداوم داشته باشد. در چنین مواردی باید مشکل پیش آمده را به پزشک اطلاع دهید تا بدن شما آسیب زیادی نبیند.

سونوگرافی سه بعدی رحم

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با بهره گیری از ست بدون درد و همچنین بدون بیهوشی و بی حسی در زمینه انجام انواع خدمات تصویر برداری بانوان خدمات گسترده ای ارائه کرده است.

سونوگرافی واژینال چیست

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

از نظر زمان نمی‌توان محدودیتی را برای انجام سونوگرافی واژینال در نظر گرفت. چرا که این نوع از سونوگرافی حتی در دوران قاعدگی یک خانم هم قابل اجرا است. شما برای این که در بهترین زمان سونوگرافی واژن را انجام دهید، باید به توصیه پزشک خود توجه داشته باشید. عموما پزشکان توصیه می‌کنند که در روز پنجم قاعدگی که تخمدان و رحم حالت پویاتری دارند، این سونوگرافی را انجام دهید. در این صورت نتایج بهتری را کسب خواهید کرد.

آمادگی قبل از سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال به دلایل مختلف به آمادگی بدنی از سوی بیمار نیازی نخواهد داشت. زمانی که شما وارد مطب پزشک می‌شوید، کافی است لباس‌های خود را با لباس‌های بیمارستانی تعویض کنید. به عنوان یکی از نکات مهم قبل از سونوگرافی واژن باید تامپون‌های قاعدگی را از بدن جدا کنید. حتی اگر لکه بینی دارید، قبل از سونوگرافی آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

 نکته دیگری که باید بدانید این است که مثانه خود را در حالت خالی یا نیمه پر نگه دارید. در برخی موارد پزشک برای این که مشکلات خاص را چک کند، به شما توصیه می‌کند با مثانه پر برای انجام سونوگرافی حاضر شوید. پس قبل از انجام سونوگرافی در این باره از پزشک خود سوال کنید تا کاملا آمادگی داشته باشید.

آیا برای سونوگرافی واژینال باید ناشتا بود؟

اگرچه هیچ الزامی برای ناشتا بودن در سونوگرافی واژینال وجود ندارد اما این فرآیند تنها در دو صورت نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت:

 1. اول این که ناشتا باشید و مثانه شما کاملا خالی شده باشد.
 2. دوم آن که مثانه پر باشد و جای روده‌ها را بگیرد تا پزشک بتواند تصاویری مطلوب را از اندام‌های درون حفره لگن بگیرد.

شما در این موارد باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با بررسی شرایط جسمانی شما مشخص خواهد کرد که مثانه شما باید پر باشد یا خالی باشد. اگر قرار بود مثانه شما پر باشد، می‌توانید با تغذیه کامل به سونوگرافی بروید. اما اگر باید مثانه شما خالی باشد، پس ناشتا باشید.

کلام آخر

ما در این مطلب در مورد این که سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می‌شود صحبت کردیم. سونوگرافی واژینال به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود و برای بیماری‌هایی همچون سرطان واژن، سقط جنین، عدم باروری و مشکلات قاعدگی بسیار مناسب است. طی این روند یک دستگاه وارد واژن شده و از لگن فیلمبرداری می‌کند. بهترین زمان برای این نوع از سونوگرافی روز پنجم قاعدگی است. شما قبل از انجام سونوگرافی‌های واژن نیاز به آمادگی چندانی ندارید. کافیست لباس بیمارستان بپوشید و همان طور که پزشک گفته است، مثانه خود را پر خالی یا نیمه خالی نگه دارید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا