تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی وکیوم بیوپسی

سونوگرافی وکیوم بیوپسی از جدیدترین روش های بررسی موارد غیر طبیعی در بافت های نمونه است که قابلیت خارج سازی بافت آسیب دیده را دارد. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد سونوگرافی وکیوم بیوپسی کسب کنید.

سونوگرافی وکیوم بیوپسی چیست؟

سونوگرافی وکیوم بیوپسی چیست؟

وکیوم بیوپسی، نوعی روش جدید سونوگرافی جهت بررسی سلول های غیرطبیعی زیر میکروسکوپ است. در مواردی که نتایج غیرطبیعی حاصل از عکس برداری هایی مانند سونوگرافی و ماموگرافی پستان مشاهده شود، و پزشک مشکوک به بیماری خاصی شود، دستور سونوگرافی وکیوم بیوپسی می‌دهد.

این روش، نوعی اختصاصی از تصویربرداری است که در نهایت جهت بررسی های پاتولوژی استفاده می‌شود. و به صورت دقیق می‌توان نوع آسیب و علت آنرمال بودن بافت را مشخص کرد.

همچنین می‌توان با استفاده از وکیوم بیوپسی، همه ی قسمت آسیب دیده را خارج کرد. در نتیجه در بعضی موارد، وکیوم بیوپسی جایگزین جراحی می‌شود. و از نظر راحتی و مدت زمان کوتاه و هزینه برای بیمار به صرفه تر است، و بدون بیهوشی انجام می‌شود.

وکیوم بیوپسی چگونه انجام می‌شود؟

این روش، توسط پزشک انجام می‌شود، با کمک مسیریابی محل دقیق آسیب و ردیابی سوزن حین نمونه برداری، توسط سونوگرافی، و با سوزن مخصوصی که دستگاه وکیوم بیوپسی دارد، نمونه برداری از بافت غیرنرمال انجام می‌شود. این سوزن حالت مکشی دارد و از این طریق، بافت برداری می‌کند.

وکیوم بیوپسی حداکثر یک ساعت زمان می‌برد. بر اساس اینکه پزشک از کدام روش سونوگرافی، ماموگرافی یا اسکن همراه با وکیوم بیوپسی استفاده کند، بیمار باید بنشیند یا دراز بکشد. همچنین در طول نمونه برداری، فرد نباید حرکت کند. پس از استریل کردن سینه، از بی حسی موضعی برای ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. سپس برش کوچکی توسط پزشک ایجاد و با کمک سوزن دستگاه عمل نمونه برداری انجام می‌شود.

وکیوم بیوپسی درد آزاردهنده ای ندارد و با کمی سوزش همراه است که قابل تحمل است.

اگرمحل غیرطبیعی کاملا در فرایند نمونه برداری، برداشته شود، جسمی فلزی از جنس تیتانیوم را از طریق سوزن نمونه گیری، در محل قرار می‌دهند که در صورت لزوم، یافتن مجدد محل آسیب ممکن باشد. در بعضی موارد این روش استفاده می‌شود و این جسم فلزی برای فرد آزار دهنده نیست.

در پایان، به مدت 5 الی 10 دقیقه باید روی محل نگه داشته شود. که از کبودی و خونریزی جلوگیری می‌کند و سپس پانسمان انجام می‌شود.

موارد استفاده از وکیوم بیوپسی

زمانی که فرد جهت چکاپ یا دستور پزشک، از ماموگرافی یا سایر روش های تصویربرداری استفاده می‌کند. و بافتی غیرطبیعی در سینه یافت می‌شود، پزشک برای تعیین علت آسیب روش وکیوم بیوپسی را انجام می‌دهد. بافت سینه ممکن است در اثر عفونت و التهاب، یا سرطان آسیب دیده باشد، که با وکیوم بیوپسی علت یابی می‌شود و پزشک بر اساس عامل بیماری زا می‌تواند روند درمان را آغاز کند.

مزایای سونوگرافی وکیوم بیوپسی

از آنجایی که وکیوم بیوپسی با یک سوزن انجام می‌شود، جزو دسته ی روش های کم تهاجم است. با این کار می‌توان بافت آُسیب دیده را به صورت کامل خارج کرد. و ممکن است دیگر نیازی به عمل جراحی جهت خارج کردن آن نباشد.

همچنین به علت استفاده از سوزن دستگاه جهت نمونه برداری ، زخم های بزرگ و بخیه در بدن فرد ایجاد نمی‌شود و از نظر زیبایی و جلوگیری از ریسک عفونت، مفید است.

همچنین مدت زمان کمی می‌برد و خطر کمتری نسبت به روش های تهاجمی دارد.

وکیوم بیوپسی به صورت سرپایی است و دوره نقاهت طولانی ندارد و بعد از یک روز می‌توان به کار های روزمره خود ادامه داد.

هزینه ی وکیوم بیوپسی

هزینه ی سونوگرافی وکیوم بیوپسی، به عوامل مختلفی همچون نوع دستگاه وکیوم، روش تصویربرداری انتخابی توسط پزشک و مرکز انجام دهنده ی موردنظر دارد. توصیه می‌شود برای اطلاعات بیشتر از هزینه، تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

سونوگرافی وکیوم بیوپسی نوعی روش تشخیصی و درمانی است. زیرا قابلیت برداشتن بافت آسیب دیده را دارد و همچنین در توده هایی که قابل لمس نیستند و با سونوگرافی مشاهده شده اند، امکان تشخیص و انجام آزمایشات تکمیلی و پاتولوژی را فراهم می‌کند.

مدت زمان کوتاه و کم تهاجمی بودن و سرپایی بودن وکیوم بیوپسی، از مزایای مورد توجه آن هستند که به ما این امکان را می‌دهد که هرچه سریع تر به کار های روتین خود ادامه دهیم.

سوالات متداول

عوارض وکیوم بیوپسی چیست؟

کبودی و درد خفیفی را در محل حس می‌کنید. همچنین در بعضی موارد، خونریزی تا مدتی ادامه دارد، مخصوصا در افرادی که دارو های رقیق کننده مصرف می‌کنند. همچنین از آنجایی که برشی ایجاد می‌شود، احتمال عفونت وجود دارد

دوران نقاهت وکیوم بیوپسی چقدر است؟

یک روز بعد از وکیوم بیوپسی، می‌توان به روزمره برگشت. ولی مراقب محل آسیب دیده باشید و به آن فشار نیاورید.

تفاوت ماموتومی با وکیوم بیوپسی چیست؟

این دو روش مانند هم هستند، تفاوت آنها در اندازه ی سوزن مورد استفاده در دستگاه هستند.

اقدامات قبل از وکیوم بیوپسی چیست؟

پزشک خود را در جریان دارو هایی که مصرف می‌کنید، قرار دهید. همچنین اگر بارداری هستید به پزشک اطلاع دهید.
با دستور پزشک، یک هفته قبل از انجام وکیوم بیوپسی، از مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین و … خودداری کنید.

اقدامات بعد از وکیوم بیوپسی چیست؟

محل برش داده شده را تمیز نگه دارید. در صورت بخیه زدن، از آن مراقبت کرده و محل پانسمان را ضدعفونی کنید.
پس از بیوپسی، ورزش های سنگین انجام ندهید و به قطع کردن دارو های رقیق کننده ی خون ادامه دهید.
اگر علائمی از عفونت ناحیه، تب و لرز و درد دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا