تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی کلیه ، چرا و چگونه؟

سونوگرافی کلیه یک روش تصویربرداری از کلیه‌ها و مجاری ادراری مانند مثانه است. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است مشکلات مختلفی در رابطه با کلیه‌ها داشته باشید که با یک ویزیت ساده قابل تشخیص نیست. بنابراین، پزشک برای شما سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار را تجویز می‌کند تا بتواند این مشکلات را دقیق‌تر تشخیص دهد. اگر راجع‌به این سونوگرافی سوالات زیادی دارید، مطالعه ادامه مطلب شما را به پاسخ‌های این سوالات خواهد رساند.

سونوگرافی کلیه در چه مواردی تجویز می‌شود؟

سونوگرافی کلیه یک آزمایش و تست غیر تهاجمی است که از امواج صوتی استفاده می‌کند تا تصاویری از کلیه به پزشک بدهد. وقتی که پزشک مبدل را روی پوست شما فشار می‌دهد، امواج صوتی در بدن شما حرکت می‌کند و از اندام‌ها به سمت آن باز می‌گردند. این پژواک‌ها ضبط شده و به شکل فیلم یا تصاویر روی صفحه نمایش ظاهر خواهند شد. این تصاویر کمک می‌کنند تا پزشک بتواند اندازه کلیه‌های شما، محل آن‌ها و شکل آن‌ها را بررسی کند. معمولا در مواقع خاصی این آزمایش توصیه می‌شود که عبارتند از:

  • سنگ کلیه
  • تومور
  • جراحت یا آسیب به کلیه‌ها
  • مشکلات مربوط به مثانه
  • کیست کلیه
  • عفونت کلیه
  • یک اندازه و یک شکل نبودن کلیه‌ها

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

سونوگرافی کلیه معمولا شامل مثانه نیز می‌شود. در نتیجه بیماری‌های مربوط به مجاری ادراری راحت‌تر قابل تشخیص خواهند بود. در مورد تومورها درست است که پزشک می‌تواند با سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار توده‌های موجود را شناسایی کند، اما برای این که تشخیص دهد آن‌ها خوش خیم یا سرطانی هستند، نیاز دارد که از سی‌تی‌اسکن نیز استفاده کند.

سونوگرافی مجاری ادرار

سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار چگونه انجام می‌شود؟

معمولا سونوگرافی از تمام اعضای بدن راحت است و به آماده سازی زیادی نیاز ندارد، با این حال نکاتی وجود دارد که بهتر است قبل و در حین آن رعایت کنید. سونوگرافی کلیه بدین شکل انجام می‌شود:

آمادگی‌های قبل از سونوگرافی کلیه

بیماران معمولا به آماده سازی خاصی قبل از انجام سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار نیاز ندارند. پزشک به آن‌ها توصیه می‌کند که می‌توانند؛ مانند همه برنامه غذایی خود را داشته باشند و داروها هیچ گونه اختلالی در آن ایجاد نخواهند کرد. در برخی موارد، ممکن است پزشک به بیمار بگوید که یک تا دو ساعت قبل از سونوگرافی یک بطری کامل آب بنوشد و آن را به هیچ وجه تخلیه نکند. این امر می‌تواند به او کمک کند تا تصویر بهتری از کلیه و مثانه داشته باشد.

برای انجام سونوگرافی، بیمار باید روی تخت مخصوص دراز بکشد. کودکان ممکن است کمی بی قراری کنند که در این صورت والدین باید آن‌ها را سرگرم کنند.

حین انجام سونوگرافی

پزشک به بیمار آموزش می‌دهد که چگونه در موقعیت صحیح قرار بگیرد و لباس خود را بالا بزند. هنگامی که فرد در موقعیت مناسب قرار گرفت، سپس با استفاده از پروب و ژل مخصوص شروع به انجام تصویربرداری می‌کند. پروب دستگاهی است که به یک صفحه نمایش و صفحه کلید متصل شده است و به تصویربرداری کمک می‌کند. هنگامی که پزشک پروب را روی شکم بیمار حرکت می‌دهد، تصاویر اعضای بدن قابل مشاهده خواهند بود. استفاده از ژل روی شکم کمک می‌کند که پروب به راحتی حرکت کند. پزشک پروب را روی نقاط مختلفی حرکت می‌دهد و ممکن است آن را روی برخی نقاط فشار دهد. با استفاده از تصاویر دریافتی توسط پروب پزشک می‌تواند اندازه کلیه‌ها و ساختار آن‌ها را اندازه گیری کند. کل روند سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار و آماده سازی نیم ساعت طول می‌کشد.

پس از سونوگرافی

پس از انجام سونوگرافی، پزشک تصاویر را بررسی می‌کند. سپس نتایج را به صورت یک نامه چاپ می‌کند و آن را برای پزشک اصلی بیمار امضا می‌کند. نتایج معمولا با بیمار در میان گذاشته می‌شود تا بتواند درک کاملی از وضعیت خود داشته باشد.

تشخیص حاملگی پوچ با سونوگرافی

جواب سونوگرافی کلیه چند روز بعد آماده می‌شود؟

زمان انتظار برای دریافت نتایج زیادی نیست و بلافاصله بعد از سونوگرافی نتایج آماده است، اما ممکن است چند روز طول بکشد تا آن را به دست پزشک خود برسانید. مطالعه نتایج توسط پزشک می‌تواند به او کمک کند تا تصمیم‌های بعدی را به طور دقیق‌تری بگیرد. ممکن است برای تشخیص بهتر یک سونوگرافی دوم برای شما تجویز شود و اگر مشکوک به وجود تومور باشد، شما را برای انجام سی‌تی‌اسکن ارجاع خواهد داد.

انجام سونوگرافی کلیه

آیا برای انجام سونوگرافی کلیه باید ناشتا بود؟

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که مانند چکاپ یا دیگر آزمایش‌ها برای سونوگرافی هم باید ناشتا بود؟ در رابطه با این سوال باید گفت که نیازی به ناشتا بودن نیست و شما می‌توانید هر چیزی که دوست داشته باشید را بخورید.

آیا برای سونوگرافی کلیه باید آب بخورم؟

معمولا برای همه سونوگرافی‌ها توصیه می‌شود که مقدار زیادی آب بخورید و به هیچ وجه قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار از سرویس بهداشتی استفاده نکنید. اگر آب زیادی مصرف کنید، تصاویر ثبت شده در حین انجام سونوگرافی دقیق‌تر خواهند بود.

تشخیص کیست کلیه با سونوگرافی

یکی از اهداف سونوگرافی کلیه، تشخیص وجود کیست در آن است. کیست کلیه یک کیسه پر از مایع است در کلیه‌ها رشد می‌کند. کیست‌ها دو نوع دارند که برای تشخیص آن‌ها لازم است که سونوگرافی را انجام دهید. کیست‌ها معمولا بی ضرر هستند، اما تا زمانی که سونوگرافی انجام ندهید، متوجه وجود آن‌ها نخواهید شد. سونوگرافی می‌تواند تشخیص دهد که تعداد کیست‌ها و میزان بزرگ شدن آن‌ها چقدر است. اگر لازم باشد پس از سونوگرافی پزشک جراحی را برای برداشتن کیست‌ها به شما توصیه می‌کند.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا