تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی 4 بعدی جنین در شرق تهران

شاید برای شما هم این سؤال به وجود آمده که سونوگرافی 4 بعدی جنین در هفته چندم بارداری تجویز می شود. همچنین مهمنر از همه، اگر این آزمایش از جمله سونوگرافی های ضروری دوران بارداری به شمار نیاید، پس به چه دلایلی سونوگرافی 4 بعدی جنین تجویز می شود؟ در این مقاله از وبسایت سونوگرافی رسا به هر آنچه باید در ارتباط با این مورد بدانید، اشاره خواهیم کرد.

سونوگرافی 4 بعدی جنین چیست؟

لزوم انجام سونوگرافی 4 بعدی جنین

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، 15 درصد از خانم‌های باردار ممکن است دچار عوارض شدید بارداری شوند که موجب به خطر افتادن جان خود و یا جنین شود. بنابراین تمام خانم‌های باردار پس از اطلاع از وضعیت بارداری باید به صورت ماهیانه تحت معاینه و بررسی توسط متخصص زنان و یا ماما قرار داشته باشند.

در طی دوران بارداری غربالگری‌ها و آزمایش‌هایی جهت بررسی سلامت مادر و جنین توصیه می‌شود که با در نظر داشتن نتایج آنها می‌توان برنامه ریزی‌های لازم جهت تولد یک نوزاد سالم را کنترل کرد. یکی از آزمایش‌هایی که حداقل 1 بار انجام خواهد شد سونوگرافی می‌باشد.

برای خانم‌های باردار آگاهی از وضعیت جنین، میزان رشد و سلامت او از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از روش‌هایی که تمام موارد نام برده شده را تحت پوشش قرار می‌دهد سونوگرافی 4 بعدی جنین می‌باشد.

سونوگرافی 4 بعدی روشی است که می‌توان تمام جزئیات نوزاد را که شامل چهره و وضعیت اندام‌های بدن می‌باشد با وضوح زیادی مشاهده کرد.

سونوگرافی 4 بعدی جنین چیست؟

سونوگرافی 4 بعدی در واقع نسخه‌ی توسعه یافته‌ی سونوگرافی سه بعدی جنین و 2 بعدی آن می‌باشد. در این سونوگرافی از مبدل اولتراسوند 2G استفاده می‌نماید که می‌تواند 20 تا 30 بازتاب را به سرعت ثبت کند و یا از یک آرایه ماتریکس سونوگرافی 3 بعدی استفاده کند.

مزیت‌های انجام سونوگرافی 4 بعدی در بارداری

در مقایسه با سونوگرافی 2 بعدی و 3 بعدی، سونوگرافی 4 بعدی جنین مزایایی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یکی از عملکردهای مهیج این سونوگرافی این است که می‌تواند تصاویر متحرک مانند یک فیلم ویدیو را ارائه دهد. در نتیجه پزشک و والدین می‌توانند دامنه‌ای از حرکات و فعالیت‌های جنین مانند لبخند زدن، خمیازه کشیدن، حرکات دست و پا و سایر موارد را مشاهده نمایند.
 • اعضای بدن جنین با وضوح قابل مشاهده است.
 • سن بارداری و تاریخ تولد را به دقت بالایی پیش بینی می‌کند.
 • در صورت شک به حاملگی خارج از رحم، با انجام آن می‌توان این گزینه را تأیید و یا رد کرد.
 • جنسیت نوزاد با دقت بسیار بالا مشخص می‌شود.
 • هرگونه مشکل و اختلال در رحم، تخمدان، دهانه رحم و یا جفت قابل شناسایی و تشخیص است.
 • ناهنجاری‌ها و نقایص جنین را می‌تواند در مراحل اول تشخیص داد.

سایر مواردی که می‌توان از طریق سونوگرافی 4 بعدی جنین مشاهده کرد:

 • بررسی ضربان قلب جنین
 • کنترل رشد جنین
 • در نظر داشتن وضعیت جنین در رحم
 • کنترل مایع امنیوتیک
سونوگرافی 4 بعدی جنین در هفته چندم بارداری تجویز می‌شود؟

سونوگرافی 4 بعدی جنین در هفته چندم بارداری تجویز می شود؟

بهترین زمان جهت انجام این آزمایش در دوران بارداری بین هفته‌ی 27 تا 32 بارداری می‌باشد. سونوگرافی‌هایی که خارج از بازه‌ی زمانی ذکر شده انجام شود ممکن است نتایج دلخواه را نداشته باشد.

سونوگرافی 4 بعدی که در 6 الی 7 ماهگی انجام می‌شود می‌تواند جزئیات چهره‌ی جنین را به خوبی مشخص نماید، پیش از 6 ماهگی این جزئیات هنوز کامل نشده است و پس از 8 ماهگی نیز سر جنین به سمت لگن قرار می‌گیرد تا جهت تولد در وضعیت مناسب قرار داشته باشد و در این حالت مشاهده‌ی صورت جنین مشکل می‌باشد.

آمادگی‌های لازم جهت انجام سونوگرافی 4 بعدی

برای انجام این آزمایش احتیاجی به هیچ گونه رژیم غذایی و یا آمادگی خاصی ندارد. پس از اینکه پزشک به شما این آزمایش را پیشنهاد کرد می‌توانید به یکی از مراکز تصویربرداری پیشرفته مراجعه نمائید و جهت انجام آن نوبت تهیه نمائید. توصیه می‌شود در هنگام مراجعه به مرکز سونوگرافی لباس‌های راحت بپوشید تا در زمان انجام سونوگرافی با مشکل مواجه نشوید.

مرکز سونورگافی و تصویر برداری رسا با کادر پیشرفته و جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات به عنوان بهترین مرکز سونوگرافی در پیروزی تهران شناخته می شود.

نحوه انجام سونوگرافی 4 بعدی

نحوه انجام این آزمایش تفاوت زیادی با سونوگرافی 3 بعدی ندارد. به طور کلی مراحل آن به صورت زیر است:

 • ابتدا باید روی تخت مخصوص دراز بکشید و لباس خود را در ناحیه شکم بالا ببرید.
 • پزشک یک ژل مخصوص روی ناحیه شکم اعمال می‌کند. این ژل جهت تنظیم عملکرد ارسال امواج صوتی کارآیی دارد.
 • سپس پزشک مبدل را با حرکات دایره‌ای روی شکم حرکت می‌دهد. تصاویر دریافتی از حرکات و فعالیت‌های جنین روی صفحه‌ی مانیتور نمایش داده می‌شود.

تفسیر نتایج سونوگرافی 4 بعدی جنین

تصاویری که از این آزمایش تهیه می‌شود از 3 رنگ مختلف تشکیل شده‌اند:

 • رنگ سفید: استخوان‌های بدن جنین
 • رنگ سیاه: مایع آمنیوتیک
 • رنگ خاکستری: بافت بدن جنین

با مشاهده‌ی تصاویر و جزئیات تهیه شده از جنین، پزشک می‌تواند وضعیت سلامت جنین را بررسی نماید. سونوگرافی به طور کلی یک روش غیرتهاجمی است که هیچ گونه عارضه‌ای برای مادر و یا جنین ندارد. اما به یاد داشته باشید که جهت سرگرمی و کنجکاوی نمی‌توانید از پزشک درخواست این آزمایش را داشته باشید و تنها زمانی که پزشک لزوم انجام سونوگرافی 4 بعدی را احساس نماید شما را جهت سونوگرافی 4 بعدی ارجاع می‌دهد.

نکات مهم در سونوگرافی چهار بعدی جنین

 • انجام سونوگرافی 4 بعدی جنین برای تمام افراد الزامی نیست. برای انجام این روش، باید حتما پزشک متخصص آن را تجویز کرده باشد.
 • اطلاعات به دست آمده از سونوگرانی چهار بعدی جنین بسیار دقیق است و هیچ گونه آسیبی به جنین و مادر وارد نمی شود.
 • دستگاه سونوگرافی باید استاندارد باشد. برای انجام چنین آزمایشی به مرکزی مراجعه کنید که تجهیزات پیشرفته و به روز داشته باشد.
 • سونوگرافی باید در مواقع نیاز و توسط تجویز متخصص استفاده شود در غیر این صورت دارای مضراتی برای جنین و مادر است.
سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا