تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

سونوگرافی NB

بررسی اندازه تیغه بینی قبل از تولد روشی مفید در سه ماهه دوم بارداری و برای انجام غربالگری است. سونوگرافی NB فرایند تصویربرداری است که برای بررسی جنین در شکم مادر استفاده می‌ شود. این فرایند با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از ساختارهای داخلی رحم و بدن جنین ایجاد می ‌کند.

نکات سونوگرافی NB

NB در سونوگرافی، تیغه بینی جنین را اندازه گیری می کند. این مورد در سونوگرافی یکی از مهم ترین فاکتورهای انجام شده برای ارزیابی جنین است . مادامی که نتایج غیر طبیعی باشد، ممکن است نیاز به انجام آزمایش ها تکمیلی باشد.

معمولا سونوگرافی nb به همراه ارزیابی سایر اندام های بدن نوزاد اندازه گیری می شود. همچین برخی از فاکتور های مادر نیز در این سونوگرافی اندازه گیری خواهد شد.

NB سونوگرافی

دلایل انجام سونوگرافی برای اندازه گیری NB چه خواهد بود؟

اندازه غیر طبیعی تیغه بینی برخی از اختلالات ژنتیکی در نوزاد را نشان می دهد که مهم ترین آن ها شامل سندرم داون است. در حین اسکن  NB، علاوه اندازه گیری شفاف سایز بینی، این مورد را نیز بررسی می کند که آیا در جنین استخوان بینی رشد کرده است یا خیر. عدم وجود استخوان بینی به همراه سایر فاکتور هایی که در سونوگرافی NT مشخص می‌شود مثل چین بسیار ضخیم پشت گردن، نشان دهنده سندرم داون است.

سونوگرافی NB کجا انجام میشود؟

معمولا سونوگرافی NB در مراکز سونوگرافی با تجهیزات و تخصص کافی برای انجام این فرایند، انجام می‌شود. برای بانوان بارداری که نیاز به انجام این آزمایش دارند، پزشکان و متخصصین، بهترین مراکز را توصیه می‌کنند تا بتوانند به طور جامع تر و دقیق تر در مورد سلامت جنین اطلاعاتی را ارائه دهند.

آیا سونوگرافی NB برای همه مادران نیاز است؟

همانطور که در متن مقاله به آن اشاره کردیم، سونوگرافی بخشی از غربالگری کلی است که می تواند اختلالات ژنتیکی در جنین را شناسایی کند و همچنین نیاز به آزمایش های تکمیلی را فراهم کند. این جزو غربالگری های دوران بارداری و یکی از آزمایش های مهم است که امروزه اکثرا از جانب متخصص زنان تجویز می شود. اما مادامی که این اتفاق صورت نگیرد، می توان به درخواست مادر این فاکتورها را بررسی کرد.

زمان انجام سونوگرافی NB

سونوگرافی nb در هفته 11 الی 13 بارداری انجام می شود. مادامی که جنین بین 4.5 تا 8.5 سانتی متر است. مادامی که از این مدت زمان برای انجام سونوگرافی NB گذشته باشد، انجام ان بی فایده است. همانطور که قبل از زمان تعیین شده نیز امکان اندازه گیری تیغه بینی جنین وجود ندارد. بنابراین لازم است مدت زمان انجام غربالگری های دوران بارداری را جدی بگیرید.

سخن آخر

سونوگرافی برای اندازه گیری تیغه بینی جنین یکی از فاکتورهای لازم برای تعیین و تشخیص مشکلات ژنتیکی در بارداری است. مادامی که برخی از علائم مشکوک باشد، با بررسی برخی فاکتورهای دیگر نظیر چین پشت گردن جنین می توان از وجود اخلالاتی نظیر سندرم داون اطمینان پیدا کرد. این یکی از فاکتورهای مهم غربالگری بارداری است که در اکثر موارد نیز توسط متخصص زنان برای بانوان باردار تجویز می شود. در صورت مشکوک بودن نتایج ممکن است از تست  یا دیگر نیز برای اطمینان سلامت جنین در دوران بارداری، بهره گرفته شود. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا