تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

در سونوگرافی NT چه مواردی بررسی می شود؟

سونوگرافی NT یا (Nuchal Translucency) یکی از سونوگرافی‌هایی است که در دوران بارداری به عنوان یکی از آزمایش‌های تعیین خطر سندرم داون و بیماری‌های ژنتیکی در جنین استفاده می‌شود. سوالات متداولی از جانب مدران باردار در این زمینه پریئده می شود. آیا می توان در سونوگرافی NT تعیین جنسیت کرد؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم به همه چیزهایی که باید در ارتباط با زمان انجام آن و همچنین شیوه سونوگرافی NT بدانید، به شما خواهیم گفت.

چه مواردی در سونوگرافی NT مورد بررسی قرار می گیرد؟

 در سونوگرافی NT، چین پشت گردن جنین اندازه گیری می‌ شود. اگر می خواهید بدانید سونوگرافی NT چگونه به بررسی این احختلالات می پردازد، شیوه آن بررسی مایع گردن پشت گردن جنین است. مایع شفافی در پشت گردن همه جنین ها وجود دارد. در صورتی که میزان این مایع از حدی بیشتر باشد، احتمال برخی از اختلالات کروموزمی نظیر سندروم داون وجود دارد. سونوگرافی NT  یکی از نشانگه های خطر سندرم داون و بیماری‌های ژنتیکی است. اما در برخی موارد نمی توان خطر را به صورت دقیق تشخیص داد.

عوارض سونوگرافی NT برای جنین

در صورتی که سونوگرافی NT موارد غیر طبیعی را نشان دهد و خطر سندرم داون و بیماری‌های ژنتیکی در جنین وجود داشته باشد و نیاز به آزمایش‌های تکمیلی مانند آمنیوسنتز یا کوردوسنتز وجود خواهد داشت.

به همین دلیل، انجام سونوگرافی NT در دوران بارداری، کمک زیادی در تشخیص سلامت جنین می کند.

نحوه انجام سووگرافی NT چگونه است؟

نحوه انجام این سونوگرافی به شیوه سونوگرافی معمول و به روش ابدومینال ازروش شکم  است. در طی آن متخصص ابتدا ژل مخصوص را روی شکم قرار می دهد و آن را پخش می کند. سپس پروپ را با یک فشار ملایم روی بخش های مختلف شکم می کشد. امواج صوتی باعث بررسی بخش های مختلف جنین در سونوگرافی می شود. این سونوگرافی ممکن است کمی بیشتر به طول بی انجامد. اما جای نگرانی نیست. چرا که به هدف بررسی بخش های ختلف جنین این اقدام انجام می شود.

آیا سونوگرافی NT برای همه بارداری‌ها لازم است؟

این یکی از انواع سونوگرافی های ضروری دوران بارداری است. چرا که یکی از آزمایش‌های تعیین خطر برای سندرم داون و بیماری‌های ژنتیکی در جنین است. معمولا برای بارداری‌هایی که در ریسک بالاتری برای وجود اختلالات زمینه ای در جنین وجود دارد، اهمیت انجام آن جدی تر است. آزمایش ها و غربالگری های دوران بارداری در موارد زیر اهمیت بیشتر پیدا می کند:

  • بارداری‌های با سن بالا
  • تاریخچه خانوادگی بیماری‌های ژنتیکی
  • در صورتی که آزمایش‌های قبلی نشان دهنده خطر بالاتری برای بیماری‌های ژنتیکی بوده باشد.
سونوگرافی NT

آیا تعیین جنسیت در سونوگرافی NT مشخص می شود؟

نمی توان در  این سونوگرافی با احتمال 100 درصد جنسیت جنین را شناسایی کرد. اما نمی توان به صورت قطعی، این مورد با دقت 60 تا 70 درصد، پیش بینی کرد. تعیین جنسیت دقیق جنین در سونوگرافی آنومالی اسکن مشخص می شود. شما می توانید در هفته 16 بارداری جنسیت فرزند خود را به صورت دقیق متوجه شوید. شما می توانید برای این امر تا هفته 18 بارداری صبر کنید و در سونوگرافی آنومالی این مورد را به صورت دقیق بفهمید.

آیا تشخیص در سونوگرافی NT دقیق است؟

در این سونوگرافی می توان وجود ناهنجاری را تشخیص داد اما برای بررسی دقی تر ممکن است به آزمایش های دیگر نیاز باشد. برای نتیجه دقیق تر این پروژه اسکن با یک آزمایش خون ترکیب می‌شود که دو هورمون خاص بارداری را بررسی می‌کند: hCG آزاد بتا و PAPP-A (پروتئین پلاسما مرتبط با بارداری).

سابقا اختلالات جنین شامل هر گونه اختلالات مادرزادی بعد از به دنیا آمدن مشخص می شد. اما امروزه با توجه به تجهیزات پیشرفته در این زمینه، می توان هر گونه از اختلالات مادرزادی را کنترل کرد.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا