تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

عکس رنگی روده و معده

عکس رنگی روده و معده به یک فرآیند تصویربرداری پزشکی اطلاق می‌شود که با استفاده از محلول و اشعه X، تصاویری از داخل معده و روده‌ها ایجاد می‌شود. این فرآیند به عنوان عکس رنگی یا تصویربرداری با باریوم نیز شناخته می‌شود. عکس رنگی روده و معده برای تشخیص بیماری های گوارشی و اختلالات در این اندام ها بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات در مورد این تصاویر رنگی روده و معده با ما تا انتهای مثاله همراه باشید.

عکس رنگی روده و معده چیست؟

عکس رنگی روده و معده چیست؟

عکس رنگی روده و معده با تزریق ماده که معمولاً شامل باریوم است، انجام می‌شود. باریوم یک ماده جامد با خاصیت جاذب نور اشعه X است. سپس، با استفاده از اشعه X، تصاویری با کنتراست بالا از داخل معده و روده‌ها گرفته می‌شود.

زمانی که اشعه X به آن ها برخورد می‌کند، تصاویری با کنتراست بالا ایجاد می‌شود. باریوم سوالو و باریوم انیما روش های تصویربرداری رنگی هستند. در باریوم سوالو، بیمار باید مقداری از مایع حاوی باریوم که دارای خاصیت جاذب نور X است بنوشد تا معده و مری را در تصاویر بررسی کنند. در باریوم انیما، باریوم در روده تزریق می‌شود تا تصاویر رنگی از روده‌ها به دست آید. این تست‌ها برای تشخیص و بررسی مشکلاتی نظیر سوراخ‌ها، تورم، التهابات، و تغییرات در عملکرد گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ها در واقع از مدل های عکس رنگی روده و معده هستند که برای بررسی بیماری های گوارشی استفاده می‌شود.

عکس برداری رنگی روده و معده چگونه انجام میشود؟

دو نوع اصلی عکسبرداری رنگی به نام‌های باریوم سوالو  و باریوم انیما شناخته می‌شوند. در ادامه، مراحل اجرای هر کدام از این تست‌ها توضیح داده می‌شود:

باریوم سوالو (Barium Swallow):

بیمار باید نوشیدنی حاوی باریوم را مصرف کند. این نوشیدنی معمولاً به شکل یک مایع است که حاوی باریوم با خاصیت جاذب نور X است. در حین نوشیدن باریوم، تصاویر اشعه X گرفته می‌شود. این تصاویر نشان دهنده عبور باریم از مری به معده و سپس به روده عبور است. پزشک این تصاویر را به دقت بررسی می‌کند تا هر نواحی غیرعادی، پلاک‌ها، تورم‌ها یا سایر مشکلات مرتبط با معده و روده را تشخیص دهد.

باریوم انیما (Barium Enema):

در این تست، باریوم در روده تزریق می‌شود. این تزریق از طریق کلیه خواهد بود. بعد از تزریق باریوم، پزشک تصاویر اشعه X گرفته و تغییرات در روده‌ها را بررسی می‌کند. این تصاویر ساختارهای داخلی روده را نشان می‌دهند و به تشخیص مشکلاتی نظیر پولیپ‌ها یا التهابات کمک می‌کنند.

آمادگی قبل از عکس برداری رنگی روده و معده

آمادگی قبل از عکسبرداری رنگی روده و معده می‌تواند به دقت تصاویر حاصل از این تست‌ها کمک کند. برخی از این آمادگی های قبل از این تست عبارتند از:

  • ناشتایی 6 الی 8 ساعت قبل از تست به بهتر دیده شدن دیواره‌های داخلی معده و روده کمک می‌کند.
  • برخی از تست‌ها نیازمند مصرف مایعات حاوی باریوم هستند و بیمار باید دستورالعمل‌های پزشک را در خصوص میزان و زمان مصرف این مایعات دنبال کند.
  • چند روز قبل از تست، مصرف برخی از داروها (مثل داروهای ضد اسیدی یا دیابتی) متوقف شود.
  • اگر بیمار هرگونه مشکلات سلامتی به ویژه مشکلات قلبی یا کلیوی دارد، باید این موضوع را به پزشک اطلاع دهد.

موارد استفاده از عکس رنگی روده و معده

عکس رنگی روده و معده  به عنوان یک ابزار تشخیصی در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربرد فراوانی در تشخیص بسیاری بیماری های مرتبط با این اندام ها دارد. این تست‌ها برای بررسی و تشخیص مشکلات مختلف گوارشی و سیستم گوارش شامل تشخیص و بررسی زخم‌ها و التهابات، بررسی علائم عدم ترتیب صحیح در گوارش، تشخیص ریفلاکس اسید معده به مری، اختلالات حرکت روده، یا سندرم روده تحریک‌پذیر، پیگیری و تحلیل نتایج جراحی گوارش، و بررسی مشکلات مرتبط با تغذیه استفاده می‌شوند.

مهمترین نکته این است که انجام هر تست با هدف خاصی انجام می‌شود و نتایج آن بر اساس نیازهای بالینی فرد تشخیص داده می‌شوند. هرگونه تصمیم در مورد انجام این تست‌ها باید توسط پزشک مسئول و با مشورت دقیق با بیمار اتخاذ شود ک فرد در دوران بارداری هم قرار نداشته باشد.

نتیجه گیری

تصویربرداری رنگی روده و معده توسط فناوری های نوین پزشکی انجام می‌شود. جهت انجام این تست محلولی سفید رنگ و بدون بو حاوی باریوم به بدن تزریق می‌شود و حین عبور این محلول از دستگاه گوارش، تصاویر رنگی ایجاد می‌شود. این تصاویر جهت بررسی مشکلات و بیماری های گوارشی و مشاهده سیستم گوارش مورد استفاده قرار می‌گیرند. عکس رنگی روده و معده با مناسب ترین تعرفه در سونوگرافی رسا انجام می‌شود.

سوالات متداول

تست‌ رنگی روده و معده دردناک است؟

خیر عموماً این تست‌ها دردناک نیستند. باریوم مایعی که معمولاً بدون بو و طعم است که در این نوع تست ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا برای عکسبرداری رنگی روده و معده باید بستری شویم؟

برخی از تست ‌ها به صورت اپتیکال انجام می‌شوند و نیاز به بستری شدن ندارد اما گاهی نیازمند بستری شدن نیز وجود دارد.

آیا تصویربرداری رنگی روده و معده در حین بارداری امکان پذیر هستند؟

خیر، اما در موارد خاصی طبق دستور پزشک این تست‌ها در حین بارداری انجام می‌شوند. این نوع تصاویر دارای اشعه هستند و برای جنین مضر می‌باشند. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا