تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

غربالگری سرطان سینه چه مراحلی دارد؟

غربالگری سرطان سینه، یکی از طرح‌های بسیار مفیدی است که برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه استفاده می‌شود. سرطان بیماری جدی است که می‌تواند باعث مرگ فرد شود. بنابراین، باید از روش‌های مناسب استفاده کرده تا بتوان هر چه زودتر آن را تشخیص داد. در ادامه مطلب تمامی روش‌های ارزیابی و تست سرطان پستان را بررسی خواهیم کرد.

غربالگری سرطان سینه چگونه است؟

معمولا از پرتو یا اشعه برای عکس برداری و تست سرطان سینه انجام می‌شود. در ابتدا باید در موقعیت مناسب قرار بگیرید. سپس باید دست‌های خود را بالا نگه داشته تا پزشک با استفاده از دستگاه از سینه‌ها عکس برداری انجام دهد. در روش خودارزیابی نیز شما باید خودتان توده‌ها و هر چیز مشکوکی را تشخیص دهید. برای این کار می‌توانید یک دست خود را بالا رفته و با دست دیگر سینه را کامل به صورت دورانی معاینه کنید.

غربالگری سینه

انواع روش‌های ارزیابی سرطان پستان

وقتی برای تشخیص سرطان سینه به پزشک مراجعه می‌کنید، روش‌های مختلفی برای غربالگری سرطان پستان به شما پیشنهاد می‌شود. پزشک می‌تواند با تشخیص و صلاح دید خود یکی از بهترین روش‌ها را برای شما انتخاب کند. روش‌های غربالگری سرطان سینه این شکل هستند:

ماموگرافی برای ارزیابی سرطان

یکی از رایج‌ترین آزمایشاتی که بانوان برای تست سرطان سینه انجام می‌دهند، ماموگرافی پستان است. این روش یک عکس رادیوگرافی از سینه‌ها می‌گیرد تا بتواند وجود سرطان یا کیست در سینه‌ها را بررسی کند. با انجام ماموگرافی می‌توانید سرطان را قبل از پیشرفته شدن تشخیص دهید و درمان آن را شروع کنید. اگر به طور منظم ماموگرافی را انجام دهید، خطر مرگ ناشی از سرطان را از بین می‌برید.

مانند دیگر آزمایشات ماموگرافی نیز می‌تواند درصد خطا داشته باشد. معمولا در ده تا پانزده درصد مواقع ماموگرافی سرطان را نشان نمی‌دهد که به آن منفی کاذب می‌گویند.

برای کاهش خطا می توان از ماموگرافی سه بعدی استفاده کرد.

به همین خاطر پزشکان توصیه می‌کنند که از ماموگرافی‌های جدیدتر مانند دیجیتال و سه بعدی استفاده کنید. انجام ماموگرافی بعد از چهل سالگی به همه زنان توصیه می‌شود.

خودارزیابی با معاینه فیزیکی

آشنایی با آناتومی سینه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام معاینه با استفاده از دست‌ها بتوانید توده‌ها را تشخیص دهید. هر گونه تغییر و مشاهده مانند درد باید جدی گرفته شود و اگر چیز مشکوکی دیدید، باید حتما آن را با پزشک در میان بگذارید. این خودارزیابی در تشخیص سرطان سینه موثر است، اما خطر مرگ ناشی از آن را کاهش نمی‌دهد.

تشخیص سرطان رحم با سونوگرافی

معاینه بالینی

این روش نیز مانند خودارزیابی است، با این تفاوت که توسط پزشک انجام می‌شود. پزشک در این روش از دستان خود استفاده می‌کند تا بتواند هر نوع توده را تشخیص دهد.

تصویربرداری سینه یا MRI

در این روش، آهن ربا و امواج رادیویی به کار برده می‌شود تا عکس سینه گرفته شود. ام‌آرآی معمولا به همراه ماموگرافی برای زنان تجویز می‌شود تا به راحتی بتوانند سرطان سینه را تشخیص دهند. از آن جایی که نتایج ام‌آرآی سینه ممکن است حتی زمانی که سرطان وجود ندارد غیر طبیعی به نظر برسد، از این رو برای زنان در خطر متوسط توصیه نمی‌شود.

غربالگری سرطان سینه در چه مواردی تجویز می‌شود؟

غربالگری سرطان پستان ممکن است در هر شرایطی حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشید تجویز شود. معمولا کسانی که بالای چهل یا پنجاه سال سن دارند باید هر چند وقت یکبار این تست را انجام دهند. منظم بودن در برنامه انجام آن می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک زیادی کند.

از طرفی اگر در خانواده خود سابقه ابتلا به کیست یا سرطان سینه را داشته باشید، غربالگری سرطان سینه برای شما واجب خواهد بود. همچنین موارد زیر نیز احتمال انجام تست سرطان پستان را بالا می‌برند:

  • زایمان در سن بالای سی سالگی
  • قاعدگی قبل از دوازده سالگی
  • یائسگی پس از 55 سالگی
  • هیپرپلازی آتیپیک بافت سینه در بیپوسی

مدت زمان لازم برای ارزیابی سرطان پستان

فرایند کلی غربالگری سرطان سینه می‌تواند کمی زمان بر باشد. معمولا چهار مرحله دارد که آن‌ها را بررسی می‌کنیم. در مرحله اول پزشک از شما یک شرح حال خواهد گرفت و بررسی‌های بالینی را انجام می‌دهد که چیزی حدود یک ربع زمان می‌برد. سپس نوبت به سونوگرافی سینه یا ماموگرافی می‌رسد که با تشخیص پزشک یکی از آن‌ها یا هر دو انجام می‌شود. این مرحله هم سی دقیقه طول می‌کشد.

مزایا و معایب غربالگری سرطان سینه

هر آزمایش غربالگری می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد، به همین دلیل توصیه می‌شود که مشورت با پزشک را فراموش نکنید. در ادامه درباره مزایا و معایب غربالگری سرطان سینه صحبت خواهیم کرد:

مزایای تست سرطان پستان

شما با استفاده از روش‌های مختلفی تست سرطان سینه می‌توانید هر گونه تغییرات غیرعادی و سرطان را به طور زودهنگام تشخیص دهید تا بتوانید به موقع درمان را آغاز کنید.

معایب غربالگری سرطان سینه

علاوه بر مزایا، این روش می‌تواند معایبی هم داشته باشد. نتایج کاذب از اولین معایب غربالگری سرطان پستان هستند. گاهی اوقات پزشک چیزی را می‌بیند که احتمال می‌دهد سرطان باشد. به همین خاطر آزمایش‌های بیشتری تجویز می‌شود. در نتیجه مشکل شما سرطان نبوده و فقط وقت و هزینه شما به هدر رفته است.

 گاهی اوقات کیست‌ها هیچ علامتی ندارند یا خطری ایجاد نمی‌کنند. اما پزشک ممکن است درمان‌هایی را برای شما توصیه کند که هیچ لزومی به انجام آن‌ها نیست. به همین خاطر امکان دارد عوارض بیشتری برای شما به وجود بیاید. سایر مضرات بالقوه غربالگری سرطان سینه شامل درد در حین عمل و قرار گرفتن در معرض اشعه از خود آزمایش ماموگرافی است. در حالی که میزان تشعشع در ماموگرافی کم است، انجام مکرر اشعه ایکس ممکن است خطراتی داشته باشد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا