تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

فیبروآدنوم پستان

فیبروآدنوم پستان توده های خوش خیم هستند که غیر سرطانی بوده و در افراد بین 15 تا 35 سال مشاهده می شود. برای تشخیص اینکه توده غیر سرطانی است یا خیر باید آزمایش های مختلفی انجام شود. در این بین برای تشخیص توده فیبروآدنوم پستان نیاز است تا سونوگرافی دقیقی انجام شود. در این مقاله از از سایت تصویربرداری و سونوگرافی رسا قصد داریم علائم و علت ایجاد این نوع توده خوش خیم را بررسی کنیم. اگر شما نیز با مشکلی مشابه مواجه هستید تا پایان همراه ما باشید.

فیبروآدنوم پستان چیست؟

فیبروآدنوم پستان چیست؟

فیبروآدنوم پستان نوعی توده غیر سرطانی که در سینه خانم های جوان خود را نشان می دهد. این توده به صورت سفت، نرم و لغزنده احساس می شود. این توده کاملا با دست قابل لمس است و در حین معاینه به صورت یک تیله ی زیر پوستی احساس می شود. فیبروآدنوم در اندازه های مختلف ایجاد می شود که در هر فردی متفاوت است.

فیبروآدنوم پستان جز شایع ترین توده های خوش خیم و غیر سرطانی در بین زنان می باشد که بعد از تشخیص و با توجه به اندازه آن می توان از روش درمانی استفاده کرد. با این حال اگر توده کوچک باشد بدون نیاز به دارو و جراحی از بین می رود ولی اگر اندازه توده بزرگتر باشد نیاز به جراحی با توجه به تشخیص پزشک ضروری است.

علائم فیبروآدنوم پستان

برای تشخیص به موقع فیبروآدنوم باید به صورت مداوم نزد پزشک رفته و معاینات سالانه و یا حتی ماهیانه انجام شود؛ ولی اگر شرایط مراجعه به پزشک را ندارید در صورت دارا بودن علائم زیر می توان به وجود توده در سینه شک کرد. علائم مهم در این بیماری عبارت اند از:

  • حس کردن توده در سینه بعد از لمس کردن
  • ایجاد درد در ناحیه سینه
  • ایجاد تغییرات در اندازه سینه 
  • داشتن دردهای قبل و بعد از پریودی
  • خارج شدن مایع از سینه

اگر هر یک از علائم فوق را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. درست است که این توده وخیم نیست ولی بهتر است که توسط یک متخصص معاینه شده و در صورت نیاز از روش های درمانی استفاده کنید.

علت ایجاد فیبروآدنوم پستان چیست؟

برای ایجاد این بیماری اطلاعاتی در دست نیست ولی پزشکان معتقد هستند که با افزایش هورمون استروژن در بدن خانم ها این مشکل ایجاد می شود. همچنین در زمانی که افراد دچار یائسگی شوند و استروژن بدن آن ها کاهش پیدا کند این توده نیز کوچک شده و به مرور از بین می رود.

روش‌های تشخیص فیبروآدنوم پستان

برخی از فیبروآدنوم پستان در اندازه های کوچک رشد می کنند و نمی توان با لمس کردن آن را تشخیص داد. اگر دردی در ناحیه سینه دارید که آزار دهنده است به پزشک مراجعه کنید. در این صورت با توجه به روش های مختلف وجود توده در سینه تشخیص داده می شود.

از روش های تشخیص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تصویربرداری به صورت مامو گرافی و سونوگرافی اولین روش در تشخیص این بیماری است.
  • برداشتن مقداری از توده و ارسال آن به آزمایشگاه روش دیگری در تشخیص است که به آن روش تشخیصی بیوپسی سینه با سوزن می گویند.

درمان فیبروآدنوم پستان

فیبروآدنوم پستان نیاز به درمان خاصی ندارد و در صورت بروز این مشکل اگر اندازه این توده کوچک باشد طی چند دوره پزشک به روش معاینه فیزیکی و یا سونوگرافی و مامو گرافی فرایند رشد توده را مورد بررسی قرار می دهد. چرا که توده های کوچک به مرور از بین می روند. این زمانی است که تست بیوپسی نشان از سرطانی بودن سینه نداشته باشد. اگر این توده رشد کرده و بزرگتر شود و سونوگرافی و مامو گرافی با مشکل همراه باشد پزشک روش جراحی را برای از بین بردن توده پیشنهاد می کند.

نتیجه گیری

فیبروآدنوم پستان نیاز به نگرانی ندارد ولی برای انجام آزمایشات و تصویربرداری باید از طریق مراکز معتبر اقدام نمود. در صورت تشخیص به موقع و مراجعه به پزشک می توان از مشکلات دیگر جلوگیری کرد. مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا در این زمینه از دستگاه های بروز استفاده می کند و می تواند در تشخیص درست بیماری به شما کمک کند.

سوالات متداول

آیا فیبروآدنوم پستان نیاز به جراحی دارد؟

اگر اندازه توده بزرگ شود و در آزمایشات انجام شده مشکلاتی وجود داشته باشد نیاز به جراحی در این بیماری وجود دارد.

چه افرادی درگیر این توده می شوند؟

این بیماری در خانم های جوان که بین 15 الی 35 سال سن دارند بیشتر دیده می شود و با افزایش سن و کم شدن استروژن در بدن این توده ممکن است به مرور از بین برود.

چگونه می توان تشخیص داد که توده فیبروآدنوم پستان غیر سرطانی است؟

برای تشخیص نوع توده و سرطانی و غیر سرطانی بودن آن تنها کافی است تست بیوپسی سینه با سوزن انجام شود و نمونه برداری انجام شده برای فرایند تشخیص به آزمایشگاه ارسال گردد.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا