تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

فیبرواسکن کبد

فیبرواسکن کبد چیست و چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید در فیبرواسکن کبد کدام اختلالات تشخیص داده می شود؟ این یک ازمایش است که ممکن است در وهله ای مختلف زندگی خود به آن نیاز پیدا کنید. کبد یکی از حیاتی ترین اندام های بدن است که بصورت یک غده است و عملکرد آن تولید پروتئین و برخی هورمون ها برای تنظیم قندخون و سم زدایی، پاکسازی و یا ذخیره مواد مهم مورد نیاز برای استفاده در مواقع ضروری است. از طرفی کبد مایع صفرا نیز تولید می کند که حاوی کلسترول و نمک های صفراوی است که به تجزیه چربی ها کمک می کند. بنابراین انجام این آزمایش در صورت نیاز الزامی می باشد. چرا که عملکر های دیگر اعضای بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

فیبرواسکن کبد چیست؟

فیبرواسکن کبد یک روش ایمن، غیرتهاجمی و بدون درد برای بررسی وضعیت کبد است. فیبروز یا همان سختی کبد با استفاده از تکنولوژی فیبرواسکن کبد قابل سنجش و تحلیل است. همچنین فیبرواسکن کبد یک روش بسیار دقیق برای تشخیص میزان چربی سلول های کبدی است. شما می توانید با مراجعه به سونوگرافی رسا که یک مرکز کاملا تخصصی، معتبر و بابروزترین و پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی است، فیبرواسکن خود را با خیال راحت انجام داده و با اطمینان از میزان دقت نتایج حاصل از اسکن، اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

سونوگرافی های ضروری دوران باردرای

نحوه انجام فیبرواسکن کبد

فیبرواسکن کبد چگونه انجام می شود؟

مراحل فیبرواسکن کبد به شرح زیر است:

 1. برای انجام فیبرواسکن کبد، بیمار در ابتدا بر روی تخت  و رو به پشت دراز می کشد.
 2. سپس پزشک پروب کوچکی را روی پوست کبد فرد قرار می دهد و شروع به بررسی و ارزیابی کبد می نماید.
 3. دستگاه فیبرواسکن کبد برای اندازه گیری میزان سختی بافت کبد، از امواج لرزشی ماورای صوت با فرکانس پایین استفاده می کند. به این صورت که درابتدا یک موج ۵۰ هرتزی از یک پروب اولتراسوند که بر روی پوست کبد قرار گرفته است؛ تولید می شود.
 4. امواج تولید شده وارد کبد شده و سرعت انتقال این امواج برحسب متر بر ثانیه اندازه گیری می شود. این عدد در معادله ای تبدیل به شاخص سختی کبد بر حسب کیلوپاسکال می شود.
 5. بیمار این امواج تولید شده را به صورت ضربه ی بسیار ملایم حس می کند. در آخر پزشک معالج از طریق تفسیر این اعداد و نتایج آزمایش فیبرواسکن، ناهنجاری های موجود در کبد را تشخیص می دهد.

بنابراین فیبرواسکن کبد درد ندارد و شما عوارض جانبی خاصی بعد از آن احساس نخواهید کرد. بنابراین در هنگام توصیه این آزمایش لازم است در اسرع وقت آن را انجام دهید.

چه زمانی برای شما فیبرواسکن کبد توصیه می شود؟

زمانی که شما هر کدام از اختلالات کبدی را داشته باشید، ممکن است این آزمایش برای بررسی های بیشتر توصیه شود.

آسیب کبدی در مراحل ابتدایی، نشانه ظاهری ندارد مانند کبد چرب یا هپاتیت C که تنها با سونوگرافی و آزمایش خون قابل تشخیص است. اما برخی دیگر از بیماری ها با وارد شدن به مراحل پیشرفته، علائم ظاهری نیز دارند که در این مقاله به چند مورد اشاره می کنیم.

 • درد شکمی

احساس سوزش یا درد شکم، ورم یا درد در یک چهارم فوقانی راست شکم نشانه مشکل کبدی است. کبد بیشتر محفظه شکم را پر میکند و در سمت راست شکم قرار دارد. در صورت ملتهب بودن، می‌توانید آن را حس کنید.

 • خارش پوست

خارش پوست ممکن است به دلیل خشکی پوست یا مسائل دیگری نیز رخ دهد، اما اگر پایدار باشد حتما باید بررسی شود. یکی از نشانه‌‌های سیروز کبدی و التهاب مجاری صفراوی اولیه است. این یک بیماری مزمن که مجاری صفرا در کبد را تخریب می‌کند و به طور معمول دارای علائم مشهودی نیست، اما یکی از نخستین نشانه‌های آن خارش پوست است.

 • رنگ تیره ادرار

ممکن است در شرایطی میزان بیلی‌روبین تولید شده در کبد به دلیل ناهنجاری، از حد نرمال بیشتر شود که همین امر در بدن موجب زرد شدن پوست و چشم می‌شود، این ماده می‌تواند موجب تغییر رنگ ادرار نیز شود زیرا کلیه‌ها تلاش می‌کنند آن را از طریق ادرار دفع کنند.

 • اختلال در خواب
 • زردی پوست و یرقان
 • افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
 • بی اشتهایی
 • قرمز شدن کف دست
 • کبود شدن پوست قسمت هایی از بدن
 • خشکی چشم یا خشکی دهان
 • درد مفصلی
 • مشکلات حافظه
 • تحلیل عضله ها و…

همانطور که می بینید آسیب کبدی تمام اندام های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، البته هیچ پزشکی صرفا با علائم بالا با قاطعیت بیماری کبدی را تایید نمی کند و حتما آزمایش هایی برای تشخیص دقیق تر انجام میدهد که یکی از آنها فیبرواسکن کبد است.

فیبرو اسکن کبد چیست

مزایای فیبرواسکن کبد

 • بررسی محدوده ای وسیع از کبد
 • روشی غیرتهاجی و بی خطر برای بررسی وضعیت کبد
 • بدون درد
 • بدون نیاز به بی حسی
 • بدون نیاز به بستری شدن
 • انجام در کوتاه ترین زمان با پاسخ دهی سریع
 • عدم نیاز به مراقبت های قبل و بعد
 • روشی با هزینه نسبتا کم تر در مقایسه با سایر روش ها
 • کاهش نیاز به بیوپسی کبد: یکی از مهم ترین مزایای فیبرواسکن کبد این است که بدون محدودیت در دفعات استفاده است. فیبروسکن می‌تواند پیشرفت، رکود یا پسرفت بیماری کبدی فرد را کنترل کند و اندازه ‌گیری کمی دقیقی از موفقیت درمان‌ها یا اصلاح سبک زندگی دهد. در برخی موارد فیبروسکن نیاز به بیوپسی کبد را برای ارزیابی پیشرفت بیماری کاهش می دهد. از مزایا فیبرواسکن کبد این است که با اندازه گیری درجه سختی، آسیب کبدی (به ویژه فیبروز پیشرفته) را با دقت بالایی تشخیص می دهد. فیبرواسکن ناحیه ای از کبد را بررسی می کند که حداقل 100 برابر بزرگتر از نمونه بافتی است که توسط بیوپسی کبد گرفته می شود.

آیا انجام فیبرواسکن کبد ضرورت دارد؟

کبد از مهم ترین اندام های داخلی است بنابراین مراقبت از آن و پیشگیری از آسیب رسیدن به آن بسیار حیاتی است. از آنجایی که بسیاری از بیماری های کبدی در ظاهر علائمی ندارند که بتوان از طریق آن ها به بیماری کبد پی برد، به همین دلیل انجام کنترل های دوره ای، برای تشخیص سریع و اقدام درمانی موثر و به موقع، بسیار حائز اهمیت است.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به بهترین مرکز سونوگرافی در پیروزی تهران، دارای پیشرفته ترین تجهیزات و کادر مجرب و متخصص، آزمایش های لازم را در مورد سلامت کبد خود انجام داده و از طریق فیبرواسکن کبد که یکی از دقیق ترین روش های تشخیصی است، از میزان سلامت کبد خود مطلع شوید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا