تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز

ماموگرافی سه بعدی چیست و در چه موادی مورد استفاده قرار می گیرد؟ آیا می دانید ماموگرافی سه بعدی چگونه انجام می شود و فرق آن با ماموگرافی پستان چیست؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا قصد داریم به کاربرد توموسنتز و همچنین چگونگی آن اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

ماموگرافی سه بعدی در واقع از همان تکنیکی استفاده می کند که در ماموگرافی استفاده می شود با این تفاوت که با تکنولوژی ایجاد شده در آن درصد خطای ماموگرافی به شدت کاهش می یابد. ماموگرافی سه بعدی با تکنیک تصویر برداری از جهت های مختلف از پستان میتواند همه ناهنجاری های سینه را تشخیص دهد.

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان های زنان در سراسر جهان به شمار می رود. با تشخیص زودهنگام سرطان با کمک غربالگری سرطان سینه می توان تا حد زیادی این اختلال را درمان کرد. بدون آنکه نیاز به درمان های پیشرفته تر نظیر تخلیه پستان شود. توموسنتز یکی از بهترین راهکار های غربالگری در سراسر دنیا به شمار می رود.

توموسنتز

ماموگرافی سه بعدی چه کاربردی دارد؟

 کاربرد ماموگرافی در دو حوزه خلاصه می شود. ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی غربالگری. بنابراین کاربرد توموسنتز نیز در همان دو مورد خلاصه می شود. اما به دلیل مزایایی که استفاده از این روش دارد، کاربرد آن در تشخیص و غربالگری بسیار مورد توجه متخصصان قرار گرفته است.

بنابراین توصیه می کنیم مادامی که این روش میتواند در روند تشخیص و یا درمان شما موثر باشد، از این تکیک در راستای دریافت نتیجه موثر بهره بگیرید.

  • اگر در خصوص بهترین سن برای انجام ماموگرافی سوال دارید، بدانید که اگر این کار به منظور غربالگری انجام شود، از سنین 40 سال به بالا انجام آن مورد توجه قرار میگیرد.
  • زمانی که ماموگرافی تشخیصی باشد، ممکن است در هر سنی توصیه شود و برای بررسی بیشتر و کاهش احتمال خطا در ماموگرافی دیجیتال، توموسنتز تجویز شود.

ماموگرافی سه بعدی چگونه انجام می شود

نحوه انجام ماموگرافی سه بعدی مشابه ماموگرافی است. با این تفاوت که در توموسنتز تصویر برداری از جهت های مختلف و به تعداد بالا انجام می شود. این موجب می شود بتوان بافت سینه را به صورت لایه ای بررسی کرد.

ماموگرافی سه بعدی یا تصویربرداری سه بعدی پستان، یک روش پیشرفته تصویربرداری پستان است که با استفاده از فناوری جدید، تصاویر سه بعدی و با کیفیت بالا از بافت پستان تهیه می‌شود. در این روش، یک سری تصاویر دو بعدی از زوایای مختلف پستان به وسیلهٔ دستگاه تصویربرداری گرفته می‌شود و سپس با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، این تصاویر به صورت سه بعدی ترکیب می‌شوند و در قالب یک تصویر برای بررسی در اختیار پزشک قرار می گیرند.

مزایای توموسنتز  را بدانید

مزایای ماموگرافی سه بعدی شامل موارد زیر است:

  • تشخیص بهتر: با تصاویر سه بعدی، پزشکان و متخصصان پزشکی تصاویر دقیق‌تری از بافت پستان را می ‌بینند که می‌تواند در تشخیص زودهنگام سرطان و بیماری‌های دیگر پستان موثر باشد.
  • کاهش نتایج کاذب: ماموگرافی سه بعدی می‌تواند احتمال نتایج کاذب را کاهش دهد، به این معنی که به طور کلی دقت تشخیص بیماری‌های پستان را افزایش می‌دهد و احتمال تشخیص نادرست کاهش می‌یابد.
  • کارایی بالاتر: با استفاده از ماموگرافی سه بعدی، زمان بررسی و تصویربرداری کاهش می‌یابد و نیاز به تکرار تصاویر کمتر می‌شود. این می‌تواند زمان و هزینه را نیز صرفه‌جویی کند.
  • راحتی بیشتر برای بیمار: ماموگرافی سه بعدی به بیماران امکان می‌دهد به طور مستقل‌تر در طول فرآیند تصویربرداری مشارکت کنند و تجربه راحت‌تری داشته باشند.
  • کاهش احساس نیاز به بیوپسی پستان: احساس نیاز به انجام بیوپسی در مواقع غیر ضروری با این تکنیک از بین می رود.

سخن آخر

ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز یکی از روش های غربالگری سرطان پستان است که برای افرادی به منظور های تشخیصی و یا غربالگری مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه انجام آن مشابه ماموگرافی است با این تفاوت که از زوایای مختلف به تعداد بیشتر از یکی از پستان تصویر برداری می شود. این شیوه در نهایت باعث بررسی دقیق بافت پستان می شود.   

سوالات متداول

آیا تومو سنتز  درد دارد؟

با تکنیک هایی که امروزه در شیوه انجام ماموگرافی به کار گرفته می شود، می توان انجام این آزمایش را در تهران با حداقل درد و ناراحتی تجربه کرد.

انجام توموسنتز در چه کسانی توصیه می شود؟

انجام این آزمایش برای کسانی که احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن ها بالا است توصیه میشود. به همین دلیل است که افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه دارند، بهتر است از آن برای تشخیص و همچنین درمان اختلال خود بهره بگیرند. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا