تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

ماموگرافی پستان و شیوه انجام آن

ماموگرافی پستان یکی از روش های تشخیص با استفاده از تصویربرداری و اشعه ایکس است. این روش برای تشخیص بیماری های پستان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول زمانی که زنان از دردهایی در ناحیه سینه شکایت می کنند، توصیه می شود. در صورتی که پزشک به شما انجام ماموگرافی را توصیه کرد، به هیچ عنوان نگران نشوید. اکثر افراد فکر می کنند، دردهای سینه ناشی از سرطان است. در صورتی که ممکن است این درد ناشی از توده های خوش خیم و بی خطر باشد. بنابراین ماموگرافی پستان را بدون هیچ نگرانی انجام دهید.

منظور از ماموگرافی پستان چیست؟

ماموگرافی پستان یک تصویربرداری پزشکی تخصصی است. در ماموگرافی، اشعه ایکس با دوز پایین برای بررسی وضعیت داخل سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. معاینه ماموگرافی به تشخیص زودهنگام بیماری های پستان در زنان کمک می کند. معاینه با استفاده از اشعه ایکس، به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری کمک می کند. در ماموگرافی سینه، دوز کمی از تابش یونیزه مورد استفاده قرار می گیرد تا تصاویر دقیقی گرفته شود.

ماموگرافی پستان

انواع ماموگرافی پستان

ماموگرافی انواع مختلفی دار که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت

ماموگرافی دیجیتال

در ماموگرافی دیجیتال یا FFDM، به جای اشعه ایکس از تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود. در این تصویربرداری از دوز اشعه کمتری استفاده می شود. می توان این نوع ماموگرافی پستان را مشابه ماموگرافی معمولی دانست.

CAD یا دستگاه های تشخیص کامپیوتری

سیستم های تشخیص کامپیوتری، برای نواحی مشکوک یا کلسیفیکاسیون مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم CAD  این نواحی را در تصاویر برجسته نشان می دهد. به این ترتیب رادیولوژیست متوجه می شود که باید این نواحی را به دقت ارزیابی کند.

توموسنتز پستان یا ماموگرافی سه بعدی

ماموگرافی پستان توموسنتز یک تصویربرداری سه بعدی است که به صورت دیجیتال انجام می شود. این نوع سونوگرافی شکل پیشرفته تصویربرداری پستان می باشد که در آن تصاویر از زوایای مختلفی گرفته می شوند. در این ماموگرافی مجموعه ای از برش های نازک در کنار هم قرار می گیرند. به این ترتیب یک شبیه سازی سه بعدی از بدن ایجاد می شود. دوز تشعشع در توموسنتز کمی بیشتر است اما تصاویر واضح تری از ناهنجاری بافت پستان نشان می دهد.

چگونه باید برای ماموگرافی پستان آماده شویم؟

  • روز معاینه بهتر است دئودورانت، پودر یا لوسیون برای زیر بغل یا روی سینه استفاده نکنید. مواد آنها ممکن است در ماموگرافی به صورت لکه های سفید دیده شود.
  • علائم یا مشکلاتی که در پستان احساس می کنید را با تکنسین مطرح کنید. البته او سوالاتی در مورد دردهای شما خواهد پرسید.
  • ممکن است ماموگرافی های قبلی برای بررسی بیشتر مورد نیاز باشد. بهتر است آنها را همراه خود داشته باشید و به رادیولوژیست ارائه دهید. این تصاویر برای مقایسه وضعیت فعلی و قبلی شما مورد نیاز است. البته نبود آنها مشکلی ایجاد نمی کند.
  • اگر تکنسین در مورد ماموگرافی شما سوالات خاصی نپرسید، ممکن است نتایج طبیعی باشند.

دستگاه ماموگرافی پستان چگونه کار می کند؟

اشعه ایکس شامل نور و امواج رادیویی می باشد که می تواند از اکثر اجسام عبور کند. تکنسین برای بررسی وضعیت شما دستگاه را با دقت در نواحی مورد نظر قرار می دهد. قسمت های مختلف بدن شما، اشعه ایکس را با درجات متفاوتی جذب می کند. استخوان ها بخش زیادی از اشعه را جذب می کنند. این در حالی است که اشعه ایکس از بافت نرم، بیشتر و بهتر عبور می کند. برای همین استخوان ها در تصویربرداری با اشعه ایکس به رنگ سفید دیده می شوند. در مقابل بافت نرم در قالب سایه های خاکستری و سیاه دیده می شود.

انواع ماموگرافی را بشناسید

ماموگرافی پستان چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی پستان به صورت سرپایی انجام می شود. در طول ماموگرافی، یک رادیولوژیست متخصص شما را در واحد ماموگرافی راهنمایی می کند. فرایند ماموگرافی به این صورت است که پستان بیمار روی یک صفحه مخصوص قرار می گیرد. سپس  با یک پدال پلاستیکی شفاف، به آن فشارهای سطحی وارد می شود. تکنسین نیز به تدریج سینه شما را فشار می دهد. فشردن سینه باعث می شود ضخامت سینه یکنواخت شود و تمام بافت آن قابل مشاهده باشد.

در ماموگرافی پستان هنگام تصویربرداری نازک ترین بافت پستان، دوز کمتری از اشعه ایکس تابیده می شود. سینه می بایست ثابت نگه داشته شود تا تاری تصویر ناشی از حرکت، به حداقل برسد. همچنین برای افزایش وضوح تصویر، درصد پراکندگی اشعه ایکس کاسته می شود.

هنگام ماموگرافی پستان از بیمار خواسته می شود که جابجا شود تا زوایای متفاوتی از پستان بررسی شوند. در این تصویربرداری قسمت های بالا به پایین و جانبی سینه، بررسی می شوند. این روند برای هر دو سینه انجام خواهد شد. بیمار باید بی حرکت باقی بماند، حتی ممکن است لازم باشد نفس خود را برای چند ثانیه حبس کند. این کار به کاهش احتمال تار شدن تصویر کمک می کند. وقتی معاینه و ارزیابی پستان کامل انجام شد، تکنسین از شما می خواهد که منتظر بمانید. پس از اینکه رادیولوژیست تصاویر را تأیید کرد، ماموگرافی پستان به اتمام می رسد. به طور معمول معاینه بیمار چیزی حدود 30 دقیقه طول می کشد.

خطرات ماموگرافی پستان چیست؟

در صورت قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه، احتمال سرطانی شدن افزایش می یابد. با این حال مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطرات مرتبط با آن است. دوز تابش برای این روش متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا