تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

هیدرونفروز کلیه یا فولنس کلیه چیست؟

هیدرونفروز کلیه یا همان فولنس کلیه ناشی از انسداد مجاری ادرار است که منجر به ورم کلیه می‌شود. این انسداد باعث عدم تخلیه صحیح ادرار از کلیه به مثانه می‌شود و در نتیجه کلیه تحت تاثیرات منفی قرار می‌گیرد. این بیماری به صورت ساختاری عمل می‌کند و اغلب تنها یک کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است هر دو کلیه را نیز درگیر کند. هیدرونفروز به عنوان یک بیماری ثانویه شناخته می‌شود، به این معنی که نتیجه‌ای از بیماری‌های دیگر است که انسداد مجاری ادرار را ایجاد می‌کنند. در ادامه مطلب فولنس کلیه را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فولنس کلیه

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هیدرونفروز نوعی بیماری ثانویه محسوب می‌شود و ممکن است ناشی از انسداد لوله‌های حالبی باشد که ادرار را از کلیه‌ها خارج می‌کنند. گاهی این بیماری به دلیل نقص آناتومیکی است که جلوی تخلیه صحیح ادرار از مجاری ادراری را می‌گیرد. این بیماری می‌تواند در هر گروه سنی یا جنسی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال در کودکان، هیدرونفروز کلیه ممکن است در دوران نوزادی یا حتی در سونوگرافی قبل از تولد نوزاد تشخیص داده شود. باید توجه داشت که این مشکل همواره علائمی ایجاد نمی‌کند. اما وقتی علائم آن مشخص شود، می‌تواند زندگی فرد مبتلا را با خطراتی مواجه کند.

علائم فولنس کلیه

علایم هیدرونفروز کلیه عبارتند از:

 • بروز درد در ناحیه پهلو و پشت، که ممکن است به پایین شکم یا کشاله ران نیز کشیده شود.
 • مشکلاتی مانند درد در هنگام دفع ادرار یا احساس نیاز فوری یا مکرر به دفع ادرار.
 • تهوع و استفراغ.
 • بروز تب.
 • عدم رشد، به‌خصوص در نوزادان.

این علائم می‌توانند نشانه‌های بروز هیدرونفروز یا همان ورم کلیه باشند که نشان دهنده وجود مشکلات جدی در کلیه است. در صورت بروز هر یک از این علائم، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص صحیح و درمان مناسب انجام شود.

علت ورم کلیه چیست؟

در واقع، هیدرونفروز به تنهایی یک بیماری نیست، بلکه وضعیتی است که ناشی از شرایط داخلی و خارجی در کلیه و سیستم جمع کننده ادرار به وجود می‌آید. یکی از علل شایع هیدرونفروز، اوروپاتی انسدادی حاد یک طرفه است. این وضعیت به معنای وجود یک انسداد ناگهانی در یکی از حالب‌ها یا لوله‌هایی است که کلیه‌ها را به مثانه وصل می‌کنند. شایع‌ترین علت این انسداد، سنگ کلیه است، اما التهاب و تشکیل لخته خون نیز می‌تواند منجر به بروز اوروپاتی انسدادی شدید شود.

حالب مسدود شده می‌تواند باعث ایجاد توده‌ای از ادرار در کلیه شود که در نهایت منجر به تورم کلیه خواهد شد. جریان برگشتی ادرار از حالب به سمت کلیه به عنوان ریفلاکس وزیکویورترال شناخته می‌شود. علل دیگر انسداد حالب‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • بزرگ شدن غده پروستات در مردان که می‌تواند ناشی از هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا بزرگی پروستات باشد.
 • بارداری که به دلیل رشد جنین باعث ایجاد فشار بر حالب می‌شود.
 • قرار گرفتن تومور در کنار مجاری ادرار یا حالب.
 • باریک شدن حالب ناشی از آسیب در زمان زایمان.

انواع هیدرونفروز کلیه

ورم کلیه در موارد مزمن، می‌تواند به صورت فولنس کلیه راست، فولنس کلیه چپ یا فولنس در هر دو کلیه رخ دهد. به عبارت دیگر، ممکن است هیدرونفروز هر دو کلیه سمت چپ و راست را درگیر کند.

هیدرونفروز کلیه بر اساس یافته‌های سونوگرافی به درجات زیر تقسیم می‌شود:

 • درجه یا گرید صفر: در این درجه، هیچگونه گشادی در کالیس‌ها مشاهده نمی‌شود.
 • درجه یا گرید یک: در این درجه، فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه یا گرید دو: در این درجه، گشادی لگنچه و کالیس‌ها بدون آسیب به کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید چهار: در این درجه، گشادی شدید لگنچه و کالیس‌ها و نازک شدن ضخامت کلیه مشاهده می‌شود.

این درجات نشان‌دهنده شدت هیدرونفروز کلیه هستند و بر اساس نتایج سونوگرافی تعیین می‌شوند.

روش‌های تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص به موقع هیدرونفروز کلیه بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم درمان مناسب ممکن است به کلیه‌ها آسیب جدی بزند، به طوری‌که فرد به صورت دائم درگیر آن خواهد بود. برای تشخیص هیدرونفروز، پزشک با بررسی وضعیت سلامتی افراد شروع می‌کند و سپس علائم ادراری را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین، با ماساژ آرام در شکم و پهلو، ممکن است بزرگی کلیه را احساس کند.

استفاده از کاتتر برای تخلیه ادرار و سونوگرافی کلیه یا سی ‌تی اسکن نیز می‌تواند برای تشخیص هیدرونفروز مورد استفاده قرار بگیرد. این روش‌ها اطلاعاتی درباره تورم و محل احتمالی انسداد را ارائه می‌دهند. سونوگرافی کلیه معمولا به عنوان روش استاندارد برای تشخیص هیدرونفروز استفاده می‌شود.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز تمرکز در برطرف کردن انسداد جریان ادرار دارد. نوع درمانی که پزشک انتخاب می‌کند، بستگی به نوع انسداد دارد. در صورت بسته شدن حالب و ایجاد انسداد، پزشک ممکن است از روش‌های زیر استفاده کند:

 • قرار دادن استنت (کاتتر) در حالب: با قرار دادن یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر (استنت)، ادرار به مثانه جریان می‌یابد و انسداد را برطرف می‌کند.
 • قرار دادن لوله نفروستومی: در این روش، یک لوله قرار داده می‌شود که ادرار مسدود شده را از طریق پشت تخلیه می‌کند. این روش ممکن است در مواردی که استفاده از استنت ممکن نباشد یا نتیجه‌ آن ناموفق بوده، استفاده شود.
 • در مواردی که درمان غیرجراحی نتیجه‌ دهنده نباشد یا انسداد به دلیل بافت اسکار یا لخته خون باشد، پزشک ممکن است به روش جراحی انسداد را برطرف کند. در این صورت، منطقه آسیب دیده حذف شده و بخش‌های سالم کلیه به یکدیگر متصل می‌شوند تا جریان عادی ادرار برقرار شود.
 • اگر سنگ کلیه عامل هیدرونفروز باشد، ممکن است پزشک روش جراحی را پیشنهاد دهد. در این صورت، ممکن است از روش جراحی آندوسکوپی استفاده شود که شامل استفاده از ابزارهای کوچک برای برداشتن سنگ است. این روش به جراح امکان می‌دهد تا برش‌های کوچکتری ایجاد کند و زمان بهبودی را کاهش دهد. همچنین، تجویز آنتی‌بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت کلیه نیز ممکن است صورت پذیرد.

نتیجه‌گیری

هیدرونفروز یا ورم کلیه به گشادی سیستم جمع ‌کننده ادرار کلیه ناشی از انسداد مسیر ادراری اطلاق می‌شود. این مشکل می‌تواند حاد یا مزمن، یک‌طرفه یا دوطرفه و کامل یا ناقص باشد. هیدرونفروز یک مشکل ثانویه است که گاهی هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد و معمولا به ‌طور تصادفی در تصویربرداری تشخیص داده می‌شود. در این وضعیت، سیستم جمع‌کننده ادرار کلیه گشادتر از حد طبیعی می‌باشد و به طور تدریجی باعث کاهش حجم و ضعف بافت کلیه می‌شود. برای جلوگیری از هیدرونفروز کلیه توصیه می‌شود هر شش ماه یکبار افراد چکاب کاملی داشته باشند تا در صورت ایجاد مشکل در مراحل اولیه جلوی گسترش آن را بگیرند. 

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا