تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

پانورکس دندان

پانورکس دندان نوعی از رادیوگرافی است که تصاویر واحدی از دندان ها، فک و ساختارهای اطراف صورت شما می گیرد. دندانپزشکان و جراحان از اشعه ایکس برای تشخیص مشکلات دندانی و برنامه ریزی درمان استفاده می کنند. به ویژه برای ایمپلنت های دندانی یا ارتودنسی که بررسی دقیق موقعیت دندان ها مورد نیاز می باشد.

رادیوگرافی پانورامیک دندان یک ابزار تشخیصی رایج برای دندانپزشکان و جراحان دهان به حساب می آید. این روش سریع و غیر تهاجمی، تصویری از تمام دندان ها و هر دو فک شما می گیرد. به این ترتیب امکان ارزیابی دقیق دهان و دندان را برای پزشک فراهم می کند. اینجا قصد داریم عملکرد رادیوگرافی پانورکس دندان، نحوه انجام و کاربردهای آن را به شما معرفی کنیم.

رادیوگرافی پانورکس دندان چیست؟

پانورکس چیست؟ پانورکس دندان برخلاف دیگر رادیوگرافی ها، کل دهان را در یک تصویر نشان می دهد. پانورکس به انگلیسی با عبارت کامل panoramic x-rays بیان می شود که مخفف آن پانورکس می باشد. به رادیولوژی پانورامیک، پانورکس دیجیتال نیز گفته می شود. این رادیوگرافی یک ابزار تشخیصی برای دندانپزشکان به حساب می آید که مشکلات دندان و فک را شناسایی می کند. مشکلاتی که با روش های تصویربرداری دیگر قابل تشخیص نیستند، در این روش به راحتی تشخیص داده می شوند.

رادیوگرافی پانورکس دندان

دستگاه پانورکس دندان، دارای دو بازو است که یکی برای لوله اشعه ایکس و دیگری برای فیلم استفاده می شود. هر دو بازو حول یک محور به اندازه 180 درجه می چرخند. هنگام عکس برداری با استفاده از رادیوگرافی پانورامیک، دو بازوی دستگاه دور سر شما می چرخند. در نهایت تصویری از کل دندان ها و فک گرفته می شود.

موارد استفاده رادیوگرافی پانورکس دندان چیست؟

همانطور که گفتیم رادیوگرافی پانورکس دندان به پزشکان در تشخیص مشکلات فک و دندان کمک می کند. این مشکلات به ترتیب عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان
 • کشیدن و یا پر کردن دندان
 • عفونت های دندان و لثه از جمله آبسه
 • درمان ریشه دندان یا لثه
 • تشخیص دندان عقل نهفته
 • تشخیص نبود استخوان در فک
 • تشخیص نوع اردتودنسی مورد نیاز برای بیمار
 • تشخیص تومورهایی سرطانی فک و دهان
 • تشخیص قوز فک
 • تشخیص انحراف فک

آماده شدن برای رادیوگرافی پانورکس دندان

برای گرفتن عکس پانورکس دندان، رادیولوژیست شما را راهنمایی خواهد کرد. گرفتن این تصویر بسیار ساده است. شما می بایست پیش از انجام رادیوگرافی پانورامیک نکات زیر را رعایت کنید:

 • جواهرات، عینک، کلیپس و سایر اشیاء فلزی که ممکن است همراه خود داشته باشید را بردارید.
 • در برخی موارد یک پیشبند به شما ارائه می شود که باید آن را بپوشید.
 • پیش از گرفتن عکس می بایست یک ورق نازک را گاز بگیرید تا دهانتان کمی باز بماند.
 • گاهی از شما خواسته می شود زبان خود را به سقف دهان بچسبانید.

رادیولوژیست از شما می خواهد که چانه خود را روی یک قسمت قرار دهید. یک تکیه گاه کوچکی در جلوی سر و تکیه گاه دیگر در کنار سر شما قرار می گیرد. این تکیه گاه ها به ثابت باقی ماندن سر شما هنگام رادیوگرافی پانورامیک، کمک می کنند. ثابت ماندن شما در تصویربرداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که با تکان خوردن شما ممکن است تصویر تار شود.

رادیوگرافی پانورکس دندان ایستاده انجام می شود اما در برخی موارد از بیمار درخواست می شود که بنشیند. بد نیست بدانید این دستگاه برای افراد ویلچری قابل تنظیم است. مدت زمان گرفتن عکس چیزی حدود 10 تا 30 ثانیه طول می کشد. اشعه ایکس تصویر را برای کامپیوتر رادیولوژیست ارسال می کند تا او بتواند وضوح تصویر را بررسی کند.

پانورکس دندان

آیا پانورکس دندان خطرناک است؟

میزان اشعه پانورکس آنقدر بالا نیست که برای بیماران خطری داشته باشد. این روش تصویربرداری برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما اقدامات احتیاطی که توسط رادیولوژیست مطرح می شود را رعایت کنید، هیچ خطری وجود ندارد.

اگر چه رادیوگرافی پانورکس دندان شامل مقدار کمی اشعه ایکس است اما پس از رادیوگرافی در بدن باقی نمی ماند. برای نوزادان و کودکان که به تشعشع حساسیت بیشتری دارند، قرار گرفتن در معرض این نوع اشعه خطری ندارد. رادیوگرافی پانورامیک تنها در شرایطی می تواند خطرناک باشد که بیمار باردار باشد. در صورتی که باردار هستید، پیش از انجام رادیوگرافی این موضوع را با پزشک رادیولوژیست مطرح کنید.

هر چند وقت یک بار باید عکس پانورکس دندان بگیریم؟

در مورد تکرار پانورکس دندان، دندانپزشک شما این تصمیم را خواهد گرفت. بیماران ارتودنسی و یا بیمارانی که تحت درمان لثه و فک هستند ممکن است هر شش ماه یکبار نیاز به این عکس برداری داشته باشند. بیمارانی که دهان و دندان های سالم دارند، هر چند سال یک بار نیاز به رادیوگرافی پانورامیک دندان دارند. شما نمی توانید خودسرانه اقدام به رادیوگرافی کنید و حتماً نیاز به نسخه پزشک دارید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا