تهران، پیروزی، بین مترو نبرد و پیروزی، نبش کوچه ایلخانی، پلاک ۱۲، واحد ۱۲

سونوگرافی رسا
Search
Close this search box.
سونوگرافی رسا

ژنتیک سونوگرام چیست؟

ژنتیک سونوگرام یک آزمایش غیرتهاجمی است که برای مادران در سه‌ ماهه‌ی دوم بارداری توصیه می‌شود. به طور معمول برای خانم‌هایی که پس از 35 سالگی باردار می‌شوند آزمایش آمنیوسنتز به عنوان یکی از آزمایش‌های غربالگری توصیه می شود. انجام ژنتیک سونوگرام به همراه آمنیوسنتز میزان دقت در تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی و مادرزادی را افزایش می‌دهد. این آزمایش یکی از روش‌هایی است که می‌تواند ناهنجاری‌هایی مانند سندرم داون را با دقت بالایی تشخصی دهد.

علت انجام ژنتیک سونوگرام

متخصصین معتقدند با اضافه کردن ‌ژنتیک سونوگرام به برنامه‌ی غربالگری مادران باردار (به خصوص برای مادرانی که سن بالا دارند) می‌توان برخی از ناهنجاری‌های ژنتیکی جنین را با دقت بیشتری تشخیص داد.

ژنتیک سونوگرام اگر توسط یک فرد متخصص انجام شود می‌تواند مشکلاتی مانند سندرم داون را تا 80 درصد تشخیص دهد. به علاوه این آزمایش می‌تواند رشد کلی جنین را مورد ارزیابی قرار دهد. به طور کلی مواردی که مورد ارزیابی قرار می گیرد عبارت است از:

 • بررسی ساختار و عملکرد اندام داخلی مانند قلب، کلیه‌ها، معده، مغز و ..
 • بررسی رشد ساختارهای مختلف بدن مانند دست‌ها، پاها، سر و میان تنه
 • حرکن جنین
 • ساختار و عملکرد رحم
ژنتیک سونوگرام

چه مواردی توسط ژنتیک سونوگرام ارزیابی می‌شود؟

شاخص‌هایی که توسط ژنتیک سونوگرام به صورت خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • چین نوکال: افزایش ضخامت بافت نرم پشت گردن می‌تواند یکی از نشانه‌های سندرم داون در جنین باشد.
 • اندازه‌ی استخوان لگن و بازو: در جنین‌های مبتلا به سندرم داون استخوان ران و بازو از جنین‌های نرمال کوتاهتر است.
 • پیلکتاز (نوعی ناهنجاری کلیه)
 • ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی
 • زاویه ایلیاک (سطح فوقانی استخوان‌های لگن)
 • طول گوش
 • شکاف پا
 • ساختار استخوان بینی: رشد غیرطبیعی بینی معمولاُ با یک ناهنجاری ژنتیکی مانند سندرم داون در ارتباط است.

شاخص‌هایی که نام بردیم به همراه سایر موارد مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیماری‌هایی که توسط ژنتیک سونوگرام تشخیص داده می‌شود

این آزمایش می‌تواند تعدادی از رایج‌ترین اختلالات ژنتیکی جنین را که به دلیل جهش‌های ژنتیکی و یا تغییر در کروموزوم‌ها ایجاد می شود را مورد شناسایی قرار دهد. به عنوان مثال:

 • سندرم داون یا تریزومی کروموزوم شماره 21
 • سندرم ادواردز یا تریزومی کروموزوم شماره 18
 • سندرم پاتو یا تریزومی کروموزوم شماره 13
 • شکاف لوله عصبی
 • اسپینا بیفیدا

نحوه انجام ژنتیک سونوگرام

ژنتیک سونوگرام یک آزمایش کاملاُ غیرتهاجمی است و در طی آزمایش هیچ گونه درد و ناراحتی را حس نخواهید کرد.

پیش از حضور در مرکز سونوگرافی لباس‌های راحت بپوشید. بعد از اینکه روی تخت دراز کشیدید ابتدا ژل مخصوص روی شکم شما پخش خواهد شد. سپس یک پروب سونوگرافی در قسمت‌های مختلف شکم حرکت خواهد کرد. دستگاهی که برای این آزمایش به کار برده می شود می‌تواند تصاویری به صورت سه بعدی تهیه نماید. تصاویر سه بعدی از جنین نتایج بسیار دقیق‌تری نسبت به سایر روش ها سونگرافی ارائه می‌دهد.

در پایان نتایج به شما ارائه می‌شود و یا برای پزشک شما فرستاده می‌شود.

پس از انجام ژنتیک سونوگرام احتیاج به هیچ گونه مراقبت و یا دوره‌ی بهبودی نیست و می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌ی خود را از سر بگیرید.

زمان مناسب برای انجام ژنتیک سونوگرام

بهترین زمان برای انجام ژنتیک سونوگرام بین هفته‌های یازدهم تا چهاردهم بارداری است. در طی این دوره ناهنجاری‌های ژنتیکی و کروموزومی جنین را می‌توان با دقت بالایی مورد ارزیابی قرار داد.

آیا نتایج منفی در ژنتیک سونوگرام دلیل قطعی ناهنجاری ژنتیکی است؟

خیر. این یک آزمایش غربالگری است که می‌توان احتمال بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی در جنین را پیش بینی نماید اما جهت تائید نتایج لازم است آزمایش‌های دیگری انجام شود. در صورتی که نتایج مشکوک باشد پزشک به احتمال زیاد برای شما آزمایش‌های تهاجمی مانند آمنیوسنتز  و یا آزمایش پرزهای کوریونی را پیشنهاد خواهد کرد. با توجه به نتایج این آزمایش‌ها می‌توان ناهنجاری‌های ژنتیکی جنین را مورد تائید قرار داد.

آیا ژنتیک سونوگرام برای تمام مادران باردار لازم است؟

خیر. انجام این آزمایش در موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 • زمانی که سن مادر بالای 35 سال باشد.
 • در مواردی که بیماری‌های ژنتیکی به صورت ارثی در خانواده وجود دارد.
 • در صورتی که غربالگری‌های اولیه بارداری نتایج مشکوکی را ارائه دهد.

به طور کلی انجام هرگونه آزمایش، غربالگری، مصرف دارو و غیره در طی دوران بارداری باید با هماهنگی پزشک متخصص زنان و زایمان انجام شود.

نتیجه گیری

ژنتیک سونوگرام یک آزمایش غربالگری است که معمولاُ در سه‌ماه‌ی دوم بارداری پیشنهاد می‌شود. این آزمایش می‌تواند تعدادی از ناهنجاری‌های ژنتیکی و کروموزومی جنین مانند سندرم داون را با دقت بالایی نسبت به سایر روش‌ها غربالگری تشخیص دهد.

تائید نتایج با توجه به نظر پزشک و انجام سایر آزمایش‌ها انجام می‌شود. با انجام آن می‌توانید احتمال به دنیا آمدن نوزادی با ناهنجاری‌های شدید ژنتیکی را کاهش دهید. بنابراین در صورتی که پزشک به شما توصیه کرده است این آزمایش را انجام دهید بهتر است در اولین فرصت جهت انجام آزمایش اقدام نمائید.

سونوگرافی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی رسا با ارائه خدمات گسترده توسط پزشکان متخصص سعی در خدمت رسانی در این زمینه دارد. این مرکز با تمام بیمه‌های پایه و نیروهای مسلح ، بانک ها قرار داد دارد. دکتر رضا مردانی دکترای حرفه‌ای پزشکی با تخصص تصویر برداری و راددیولوژی، متخصص در کلیه امور انواع سونوگرافی تخصصی و... هستند. این مرکز توسط دکتر رضا مردانی و پزشکان متخصص و فلوشیپ ها اداره می شود که سعی در ارئه خدمات با پیشترفته ترین دستگاه ها را در شرق تهران خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا